2 14 minutes read

13 sportovních aktivit, které na Bali nevynechat

Pokud jedete na Bali a chtěli byste aktivní dovolenou, pak se vám bude hodit tento článek, ve kterém přináším tipy to, jakým způsobem si ozvláštnit pobyt a spojit ho s pohybem.

výstup na sopku Agung, Bali
Výstup na sopku Agung

Samozřejmě se nabízí takových aktivit mnohem více, ale já jsem vybrala ty, které podle mého názoru opravdu stojí za to a jsou dobře dostupné. Všechny se dají koupit u místních CK v turistických oblastech nebo přes internet.

1. Rafting a canyon tubing

Rafting mám osobně velice ráda. Nejen, že si užijete samotné sjíždění řeky, ale Bali navíc nabízí nádhernou přírodu a pohledy, ke kterým se jinak než na raftu nedostanete. Sjíždí se zde dvě řeky, Telaga Waja a Ayung, přičemž každá z nich nabízí trochu odlišné dobrodružství. Tomuto tématu jsem nicméně věnovala celý jeden článek, takže veškeré potřebné informace najdete zde: Jedete na Bali? Zkuste rafting!

Variantou je také canyon tubing, při kterém každý sedí ve svém malém raftu (do jednoho se vejdou maximálně dvě osoby, ale lepší je jet sólo) a nechá se jen tak unášet proudem. No, jen tak… v některých úsecích je to docela adrenalinový zážitek. Stejně jako při raftingu zde dostanete helmu a vestu a samozřejmě budete celí mokří. Je to zábava pro děti i dospělé. Jak z názvu vyplývá, projíždí se zde také zavodněným kaňonem, který je mnohem užší než řeky sjíždějící se na raftech a nabízí zase úplně jiný zážitek. Nejpopulárnější řeka je Siap, na které tuto zábavu pořádá spousta lokálních cestovních kanceláří.

2. Surfing

Co se týče surfingu, Bali je celosvětově známé. Nachází se tu mnoho míst vhodných pro začátečníky, ale také mnoho míst vhodných pro pokročilé. U zkušených surfařů jsou oblíbené především pláže Padang Padang, Uluwatu, Dreamland, Green Bowl a Bingin Beach na jihu ostrova, na východě pak pláž Keramas a na západě pláž Medewi.

Pro začátečníky se výborně hodí pláž Kuta. Není divu, že je tou nejznámější. Má výborný přístup do vody, na pláži jsou desítky stánků, kde si můžete vypůjčit surfovací prkno a třeba si i zaplatit místního učitele. Dá se tam dobře smlouvat. Nemusíte se vůbec bát velkých vln, protože se budete pohybovat spíš jen na pěně, která po vlnách zbude.

Dalšími vhodnými místy pro začátečníky jsou samozřejmě i pláže Legian a Seminyak, ve které se směrem na sever mění právě pláž Kuta. Populární je také pláž Tuban a v oblasti Canggu pláže Echo a Batu Bolong.

3. Cyklistika

Jezdíte rádi na kole a chtěli byste si zkusit projet taky část ostrova, když už tam budete na dovolené? Proč ne, možností je spousta! Cyklistika je momentálně u turistů velice populární. Místní cestovky nabízejí spoustu variant. Můžete si například zajezdit po asfaltce v ranních hodinách, kdy ještě není taková doprava, projet se rýžovými políčky nebo si vyjet na horských kolech po okolí sopky Batur. Dělají se také vícedenní výlety.

Pokud si chcete užít volný den bez organizace cestovky, můžete si například v Sanuru vypůjčit obyčejné kolo od místních a projet si promenádu kolem pláže. Tam se zastavit na kávu, tam se zastavit na koupání… o této možnosti jsem psala v článku Sanurem na kole. Pro opravdové sportovce pak Bali nabízí závod Gietman Bali MTB Marathon po okolí sopky Batur. Maraton i půlmaraton se koná v srpnu a přihlásit se může každý, kdo se na to cítí. Registrace stojí 300-400.000 IDR.

Největším závodem v zemi je pak Tour de Indonesia, který se nekoná na Bali, ale určitě by mohl některé nadšence zajímat. Tento závod se jede vždy v lednu.

surfing v Kutě je vhodný pro začátečníky
surfing v Kutě je vhodný pro začátečníky

4. Trekking

V Indonésie je neskutečné množství aktivních sopek, které lákají nejednoho cizince. Treky většinou nejsou nijak zvlášť náročné a nabízejí silný zážitek. Nejvyšší a nejdůležitější sopkou na Bali je Agung, který je ale momentálně kvůli zvýšené aktivitě pro turisty nepřístupný. Nicméně o výstupu si můžete přečíst ve článku Gunung Agung.

Mnohem známější je však sopka Batur, která je také aktivní a u cizinců velice populární. Na jednu stranu si tam budete při nočním výstupu připadat trochu jako v pomalu se posouvající frontě na banány, na druhou stranu nabízí Batur překrásný pohled na stejnojmenné jezero a sopky Agung a Rinjani (na sousedním ostrově Lombok). Více si můžete přečíst ve článku Výstup na sopku Batur – co je potřeba vědět, než půjdete nahoru.

Méně populární je výstup na sopku Batukaru, která je sice neaktivní, ale je druhou nejvyšší na ostrově. Stejně tak můžete vylézt také na horu Catur a horu Abang, které se nacházejí u jezera Batur. Všechny tyto méně známé treky sice můžete absolvovat bez průvodce, ale je lepší oslovit nějakého místního a dát mu stovku do kapsy za to, že vás tam dovede. Ušetříte si tím čas, energii a cestu si mnohem více užijete.

Pokud vás sopky moc nelákají a raději byste podnikli nějakou delší vycházku, pak můžete zajet k vodopádu Munduk, odkud můžete podniknout cestu džunglí k několika různým vodopádům. Stejně tak můžete objevovat “tajné” vodopády kolem Sambanganu (místo je známé taky pod názvem Secret gardens). Poslední rok je velice populární trekking mezi jezery Tamblingan a Buyan se zastávkou na několika osamělých malých hinduistických chrámech. Místního průvodce seženete na místě.

Pro ty nejméně náročné je vhodná procházka na Campuhan Ridge Walk v Ubudu, což je vydlážděná stezka, která nabízí výhledy na rýžová políčka a lesy. Stejně tak se můžete projít v rýžovištích Jatiluwih, kde jsou dokonce znázorněné různě dlouhé trasy.

5. Šnorchlování

Největší výhodou šnorchlování je to, že člověk kromě plavání nemusí mít žádnou další dovednost a sám si řídí tempo i čas strávený ve vodě. Dokonce i neplavci si mohou zašnorchlovat, pokud si půjčí plovací vestu (jako většina Indonésanů – často totiž vůbec neumějí plavat). Mezi nejlepší místa patří ostrov Menjangan (známý také jako Jelení ostrov) a oblast Pemuteran, Amed a Padang Bai. Někteří si pochvalují také pláže na Nusa Dua. Na nedalekém ostrově Lembongan si také užijete parádní šnorchlování. Oblíbené jsou také ostrůvky Trawangan, Air a Meno, kde uvidíte také spoustu mořských želv. Na Nusa Penidě se ve vodě můžete pro změnu potkat s mantami, které jsou nádherné a obrovské a i přes horší podmínky (velké vlny) je to zážitek na celý život.

Super je také kombinace rybaření a šnorchlování. Já například doporučuji Serangan, kam jezdí rybařit moji místní kamarádi přímo na korálový útes. Člověk si tak může vyzkoušet i nahodit udici či ulovit něco pomocí harpuny, když už ho šnorchlování přestane bavit.

Výbavu vám na všech těchto místech zapůjčí.

6. Potápění

Pro odvážnější nabízí Bali potápěčské kurzy. V Padang Bai se nachází česko-slovenská potápěčská základna OK Divers. Na ostrově najdete i několik dalších center, kde se domluvíte česky. Kromě zmiňované manty můžete narazit na žraloka běloploutvého, mola-mola, murénu a spoustu nádherných pestrobarevných rybiček a korálů. Kurz si tu může udělat i úplný začátečník.

7. Vodní sporty

Kromě raftů, surfingu, šnorchlování a potápění je ještě mnoho dalších vodních aktivit, které můžete na Bali vyzkoušet. Můžete si například vypůjčit paddle board, což je vlastně takový větší surfovací prkno, na kterém stojíte a pohybujete se díky dlouhému pádlu. Skvělé je to například na pláži Pandawa nebo pláži Melasti na jihu ostrova.

Dále se tu čím dál více rozšiřují aktivity jako kitesurfing a wakeboarding. Na vodních sportech v Benoa nebo třeba i v Amedu si můžete vyzkoušet třeba i jízdu na banánu či fly fish, řízení jet sky, půjčit si kajak nebo si třeba vyzkoušet water jetpack a flyboarding, což jsou na první pohled docela šílené aktivity, ale věřím, že pro někoho můžou být skvělým zážitkem. Myslím, že by bylo zbytečné tu rozepisovat každý z těchto sportů zvlášť, a tak vás odkážu přímo na Google, kde si je můžete jednoduše vyhledat.

8. Loďky v Bedugul

Z moře se zase přesuneme k jezeru. Na jezeře Beratan, které leží ve výšce 1 100 m.n.m. u městečka Bedugul, si turisté mohou vypůjčit lodičku a užít si atmosféru klidného horského jezera s výhledem na chrám Ulun Danu Beratan. Skvělé jsou zejména výlety při východu slunce, kdy zahalí jezero mlha a dodá mu tak zvláštní mystickou atmosféru.

Tyto výlety je lepší dělat s místním průvodcem, který vás vyloží ve zmíněném chrámu. Brzy ráno tam téměř nikdo není a můžete si tak užít nepopsatelný klid. Pro více informací mi pošlete email.

jezero Bratan, Bedugul
na jezeře Bratan si můžete pronajmout lodičku

9. Maraton

Pro milovníky běhání může být zajímavý maraton, který se koná vždy v září a vítá místní i cizince. Najdete ho na internetu pod názvem Maybank Bali Marathon. Zajímavou akcí je také Bali Hope Ultra, což je běžecký závod napříč Bali. Koná se na přelomu května a června. A v neposlední řadě Bali Hope Swimrun, při kterém oběhnete ostrovy Lembongan a Caningan a část musíte také přeplavat. Tento závod se koná v prosinci. Na všechny tyto akce je potřeba registrace.

10. Paintball

Ani na milovníky paintballu Bali nezanevřelo. Nejedná se sice o něco, co by měl na ostrově absolvovat každý, ale i tak je to zajímavé ozvláštnění dovolené – navíc, pokud jedete s většími dětmi nebo s přáteli.   Na jihu ostrova se nachází oblíbená The Bali Paintball Arena, která je dostatečně velká (2 hektary) a navíc tu není takové dusno a vlhko jako ve vnitrozemí. Tato oblast je spíš suchá.

V ceně je zapůjčení kombinézy s vojenským maskováním, helma, pitná voda, pojištění a samozřejmě poloautomatická zbraň s barevnými kapslemi – bez toho by to přece nebyl paintball. 🙂 Ceny se pohybují přibližně od 700 Kč na osobu.

11. Aquapark

Aquapark sice není sportovní aktivitou v pravém slova smyslu, ale je to dobré zpestření dovolené, zejména při cestování s dětmi. Ale i dospělí si zde dokážou užít celý den. Waterbom je prý nejlepším aquaparkem v Asii a druhým nejlepším na světě. Nabízí spoustu skluzavek a tobogánů. A některé z nich jsou opravdu zábavné.

Vstupné je lepší koupit přes internet a nejvhodnější čas pro návštěvu je všední den (turistům je to jedno, ale o víkendu sem chodí také hodně Indonésanů), a to hned od rána, protože nejvíce lidí je tu kolem poledne.

12. Jóga

Bali je dnes s jógou spojováno čím dál častěji. Konají se zde jednodenní akce, můžete si zajít na lekce nabízené některými hotely, nebo si můžete rovnou zaplatit zájezd od české CK, který je na jógu zaměřený. Za centrum jógy a meditací se bere Ubud ve vnitrozemí ostrova. Některé kurzy se konají v prostorách hotelů, jiné v rýžovištích a třeba i na pláži.

Je ale dobré nenechat se unést první možnou nabídkou a něco si o tomto tématu přečíst, protože Bali zažilo největší boom, co se meditací a jógy týče, po filmu Jíst, meditovat, milovat, ve kterém se Julia Robers nějakou dobu na Bali pohybovala a tyto aktivity tam provozovala. Na zájem, který po filmu vzrostl, odpověděli Balijci neuvěřitelným množstvím nabízených kurzů a “speciálních ozdravných pobytů”, někdy dokonce i s bonusy v podobě výkladu budoucnosti, setkání s “pravým” šamanem a podobně. Jenže jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí. Proto buďte obezřetní a vybírejte rozvážně.

rafting na Bali
rafting

13. Pencak silat

Pokud jste milovníci bojového umění, pak určitě nesmíte vynechat kurz pencak silat. Více si o něm můžete přečíst ve článku Merpati putih: Jak jsem začala trénovat pencak silat. A pokud vás zajímá, v jakých podmínkách trénují místní, pak klikněte na článek Merpati putih: Trénování na chodbě, modlení a meditace.

Kurzů nabízených pro turisty je mnoho. Samozřejmě probíhají trochu jinak než ty, na které jsem kdysi v rámci studia chodila já. Prostory jsou příjemné, prostorné a trenér se vám bude opravdu věnovat. Některé kurzy trvají třeba jen dva dny, jiné jsou i čtrnáctidenní. Pro rezervace můžu určitě doporučit stránku bookmartialarts.com. Tyto stránky jsou mimochodem skvělé i na jiné sporty – například Tai Chi či zmiňovanou jógu.

2 comments

Petr Dubjak 12. 4. 2019 - 7:30

Ahoj, začnu sledovat …

Reply
Nikol Šenkyříková 16. 5. 2019 - 17:47

Dekuji. 🙂 treba te nekdy i provedu, jestli te me clanky nadchnou. 🙂

Reply

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.