2 2 minutes read

Austrálie: Klimatizace, věčný nepřítel

To, že jsou Indonésané milovníky klimatizace, jsem poznala, už když jsem tuto zemi navštívila poprvé. Místnosti vychlazené na dvacet stupňů, auta jakbysmet. Ale nikdy jsem si nemyslela, že se setkám ještě s většími blázny než jsou oni…

Kdyby mi před pár týdny někdo řekl, že onemocním v Austrálii dvakrát, asi bych mu nevěřila. Darwin je přece stejně tropický jako Bali a ostrovy Tiwi ještě více. Jenže v Darwinu oběma našim kamarádům jedou neustále klimatizace nastavené na osmnáct stupňů a, aby toho nebylo málo, v každém pokoji je také stropní větrák natočený na plný výkon. První týden nás hostil Liam ve svém studentském domku a spaly jsme na rozkládacím gauči jen pod větrákem (který jsme si ale mohly vypnout, protože Liam spal ve svém vlastním pokoji). Druhý týden jsme se přesunuli k Anthonymu, kde není místa nazbyt, a tak jsme se těsnali všichni tři v jednom pokoji, což mělo za následek mé nachlazení. Když jsem mu to řekla, jen se smál. Dva dny jsme pak spali bez klimatizace, ale třetí den ji zapnul se slovy, že je tu na něj moc horko.

Sotva jsem se vyléčila, odjela jsem na Tiwi a hned na trajektu nevěřícně kroutila hlavou. Nebylo tam jen chladno, ale až nepříjemně vlezlo. Na Tiwi jsem spala v místnosti s místní ženou, Marmalade, která celý den nechávala jet klimatizaci a k tomu naplno i větrák. Není divu, že jsem z toho onemocněla znova. Venku je vedro, uvnitř zima. Po dvou dnech proleželých s horečkou jsem znovu nastoupila na trajekt, ale tentokrát řádně oblečená. Byla jsem tam jediná v bundě a dlouhých kalhotách. Když jsem se pak bavila s jedním spolucestujícím, který se divil, proč je mi taková zima, řekla jsem mu, že jsem z Evropy. Tam my používáme topení, ne klimatizaci. Smál se a říkal, že si holt musím zvyknout, protože tady nenajdu nikoho, kdo by nechtěl být pod studeným vzduchem.

Samozřejmě chápu, že je jim teplo, ale co mě jen neustále zaráží, je fakt, že mají mezi venkem a vnitřkem takový teplotní rozdíl a nevadí jim to. Asi jsou holt mnohem odolnější, než jsme my.

2 comments

Hanka 15. 2. 2014 - 16:43

No jo, jsi cimprdlik. Už aspoň víš, že příště si do Austrálie vezmeš rolák a teplou čepici. Ale máš pravdu, divím se, že teplotní rozdíl mezi domem a venkem jim nevadí.

Reply
Milan 16. 2. 2014 - 18:03

Je to o zvyku: U nás doma topíme na 20°C a pak vyjdu ven, kde je -5°C. V tropech to mají naopak.

Reply

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

 • Pavlína

  Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

 • Markét

  Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

 • Mája

  Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

 • Nikolas

  Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

 • Jaroslav Tatíček

  Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.