Výuka indonéštiny

by Nikolas
Domů » Výuka indonéštiny

Chcete-li se naučit indonésky a vyhovuje vám individuální online výuka, pak jste tu určitě správně. Mohu vám pomoci, pokud se potřebujete začít učit od úplných základů, ale také pokud už něco umíte a potřebujete si procvičit konverzaci, naučit se nová slovíčka nebo více porozumět psanému textu. Moji indonéštinu můžete slyšet na mém Youtube kanále.

Indonéština je poměrně jednoduchý jazyk, což je však fakt, který ji dělá pro nás Čechy zbytečně komplikovanou. Jde o to, že jsme zvyklí na přesná pravidla a gramatiku, což Indonésané sami “tolik neřeší”. Indonéština je uměle vytvořený jazyk, který vznikl přizpůsobením a zjednodušením malajštiny. Ačkoli existuje spisovná forma (bahasa Indonesia baik dan benar), hovorová indonéština se v každé části souostroví trochu liší, a to vlivem lokálních jazyků a i mezi generacemi.

V češtině máme učebnici od paní Zoricy Dubovské. Ta se však hodí spíše pro ty, kteří se chtějí naučit indonésky opravdu pořádně a potřebují znát zejména její spisovnou formu. Jelikož se totiž indonéština velmi rychle vyvíjí, některá z pravidel uvedená v této knize už dnes můžeme považovat za zastaralá. 

Osobně se snažím klást důraz na rovnováhu mezi spisovnou a hovorovou formou. Ze začátku je lepší umět se domluvit v běžných situacích a až poté se učit číst formální texty. Možná si říkáte, že to je přece jasné? U indonéštiny bohužel ne. Spousta studijních materiálů vás až moc rychle vhodí do složitých předpon a přípon a špatně zapamatovatelných slov. Proto aktuálně pracuji na vlastní učebnici, podle které se budete učit i vy.

Indonéštinu jsem studovala tři roky na Karlově Univerzitě v rámci oboru Indonesistika, jeden rok na Universitas Udayana na ostrově Bali a následně dva roky v rámci magisterského oboru Asijská studia se zaměřením na indonéský jazyk a kulturu (tam jsme šli opravdu “do detailu”). Od roku 2015 do roku 2019 jsem žila v Indonésii vyloženě mezi místními. Díky tomu se moje výuka opírá o zkušenosti, které jsem při každodenním kontaktu s místními během této doby získala. Více se o mně můžete dočíst tady.

Jedna lekce (90 minut) stojí 400 Kč. Lekce probíhá přes Whatsapp či případně Zoom (videohovor). Není potřeba shánět žádné vlastní studijní materiály.

V případě zájmu mi napište přes kontaktní formulář:

    Už jste četli...?

    Přihlásit se k odběru

    ©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.