0 5 minutes read

Jedete na Bali? Zkuste rafting!

Rafting je aktivita, která je dostupná všude po světě. Ale v každém prostředí má své vlastní kouzlo, protože každá řeka je úplně jiná. Na Bali se s výlety tohoto typu v posledních letech roztrhl pytel a výběr je obrovský. V dnešním článku přináším mimo jiné i několik tipů, jak a kde si sjíždění řeky užít na maximum. 

rafting na Bali

Kdo by nechtěl rafting alespoň jednou v životě vyzkoušet? Bali láká především na levné ceny, krásnou okolní přírodu a dobrou dostupnost. Je tu několik možných řek, ale nejčastěji sjížděnými jsou Telaga Waja a Ayung (dále pak třeba Melangit, ale o té řeč nebude). Nedá se říct, která z těch dvou by byla lepší, obě mají své plusy i mínusy. Každý si tak musí vybrat sám, co mu nejvíce vyhovuje.

Telaga Waja

Řeka Telaga Waja se nachází ve východní části ostrova. Pramení na svazích hory Abang a dále se vlní až do oblasti Klungkung. Sjezd je dlouhý 16 kilometrů a standardně na to potřebujete 2,5 hodiny. Je to ta nejdelší možná varianta, které se vám na ostrově dostane. Podle klasifikace vodácké obtížnosti je v kategoriích II – IV. Kategorie II značí mírně těžké peřeje, jako v některých úcecích řeka Svratka, doporučuje se sjíždět s někým zkušeným (sami na Bali ani nemůžete). Kategorie IV má velmi těžké peřeje, víry a je určitě doporučována jen těm zkušeným. U nás je na tomto levelu prý sjezd Vltavy mezi Lipnem I a II. Jak je tedy vidět, ať už jste na tom s raftingem jakkoli, nudit se nebudete.

Nevýhoda Telaga Waji je, že se nachází poměrně daleko od jižních letovisek, takže musíte počítat s přibližně dvouhodinovou cestou.

Ayung

Oproti tomu řeka Ayung se protéká okolím Ubudu, a tak je u turistů populárnější. Jedná se o nejdelší řeku na Bali, má téměř 70 kilometrů, ale sjíždí se přibližně jen deset. Pramení v blízkosti Kintamani a přes vnitrozemí směřuje až do letoviska Sanur. Rafting na této řece je maximálně dvě hodiny dlouhý. Podle klasifikace vodácké obtížnosti se zde jedná pouze o kategorie II – III (trojka značí těžké peřeje s nepravidelnými vlnami a připodobnit by se dala například se sjezdem řeky Otavy z od Čeňkovy Pily).

Řeka Ayung nabízí podle mého názoru lepší scenérie a díky tomu, že není sjezd tak náročný, si výhledy i více užijete. Tato řeka je vhodná, pokud cestujete s dětmi.

Jak to probíhá?

Pokud jste ještě nikdy rafting nezkoušeli, nezoufejte. Není to opravdu nic obtížného, když se do toho nepouštíte sami. Na Bali vás samotné ani nenechají, jelikož tu všem jde o byznys. Pokud chcete ušetřit a nechcete být na nikom závislí, pak přijeďte přímo na místo, kde se začíná sjíždět. Zeptejte se na cenu a můžete se do toho rovnou pustit.

Někdy se může stát, že bude opravdu hodně turistů a budete muset chvilku počkat. Není to ale nic hrozného a nikdo vás neodmítne. Pokud ale chcete mít jistotu, mít pohodlnější organizaci a dopravu, pak bude lepší, když si výlet zamluvíte přes nějakého průvodce nebo přímo přes jednu ze společností, které se prezentují na internetu. Cena je však většinou o něco vyšší.

Před sjezdem dostanete záchrannou vestu a helmu. Jeden raft je přibližně pro čtyři až šest osob. Pokud jste například jen dva, většinou se vás budou snažit k někomu přidružit. Pak přejdete / přejedete k místu, ze kterého se začíná, a pustíte se do dobrodružství. Buďte připraveni na to, že budete celí mokří. Neberte si raději elektroniku, která není vodotěsná. Ostatně, na několika místech jsou fotospoty, ze kterých vám pak nabídnou fotky, které si můžete zakoupit a nechat vytisknout, popřípadě si je stáhnout na flash disk.

Po návratu na základnu, kam vás dopraví autem, se převlečete do suchého a dostanete oběd, který bývá standardně v ceně výletu. U většiny společností dostanete zdarma velkou láhev vody, některé poskytují i ručník.    Počítejte s tím, že celá tato aktivita vám zabere půl dne a vyráží se většinou v ranních hodinách. 

Tipy na cestovní kanceláře

Těmi nejvyhlášenějšími a nejkvalitnějšími je SOBEK Bali (řeka Telaga Waja), která funguje už od roku 1989, a Bali Adventure Rafting (řekal Ayung). Většina lepších společností vám do ceny výletu také zahrne pojištění, ale to se vztahuje pouze na osoby ve věku (přibližně) 12 – 65 let. Všichni instruktoři umí anglicky.

Osobně se ale vždy domlouvám přes svého známého, protože je velice vstřícný a vždycky nabídne dobrou cenu, domluva je skvělá a navíc je ve výletu zahrnuté auto s řidičem, což je lepší než shuttle bus, který vás nabere společně s dalšími turisty, protože při zpáteční cestě se můžete zastavit ještě na nějakém zajímavém místě, chrámu, pláži a podobně. Pokud budete mít zájem, ráda předám kontakt. 

Kdy je nejvhodnější období? 

Mnoho lidí si myslí, že je rafting na Bali omezený pouze na některé měsíce v roce, což není pravda. Sjíždět řeku tu můžete po celý rok, a to i během období dešťů (až na výjimky a vybrané úseky, podle toho, jak moc prší). Není to nebezpečné a údajně mnohem zajímavější. To, že zmoknete, nebude problém, protože stejně budete mokří. Naopak na konci období sucha bývá někdy problém s nedostatkem vody (zejména v září). I přes to můžete většinou řeku sjíždět, jenže vás nečeká žádné velké dobrodružství.  

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

 • Pavlína

  Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

 • Markét

  Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

 • Mája

  Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

 • Nikolas

  Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

 • Jaroslav Tatíček

  Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.