0 9 minutes read

Majalengka – povinná zastávka při cestě do Bandungu

Jak už určitě víte, západní část ostrova Jáva nabízí spoustu pěkných míst. U turistů je oblíbené zejména město Bandung a příroda v okolí Sukabumi. Dnes přináším tip na okres Majalengka, který se nachází jen tři hodiny cesty od Bandungu. Je tu krásná příroda, vstřícní obyvatelé a, prozatím, jen málo turistů.

Okolí Majalengky
Okolí Majalengky

Cestování po této oblasti není úplně snadné, jelikož se bez motorky těžko dostanete na některá ze zajímavých míst, ale samozřejmě pro vás nabízím řešení, na konci článku se dočtete pár tipů, jak Majalengku procestovat, a také kontakt na místního průvodce. Nejdříve se ale pojďme podívat, jaké krásy vlastně tato část Jávy nabízí.

Stejnojmenné město Majalengka je největším městem v okrese. Dále je tu přes tři sta vesnic. žije zde přes milion obyvatel, což znamená něco přes 900 obyvatel na km². Je to hlavně proto, že se jedná o industriální oblast. Většinu oblasti tvoří strmé kopce a vysočiny. Nejvyšší horou je sopka Ciremai (3 076 m.n.m.), která je zároveň i nejvyšší horou celé provincie Západní Jáva.

To nejlepší z přírody

Pravděpodobně nejpopulárnějším místem se v posledních dvou letech staly svahy Lembah Panyaweuyan. Tyto rozlehlé terasy, na kterých se pěstuje nejrůznější zelenina, jsou velice fotogenické. Zejména při východu a západu slunce. No podívejte se sami na tuhle nebo tuto fotku. Voní tu česnek a je tu příjemně chladno. Moc krásné místo.

Pokud vás zajímají spíše čajové plantáže, pak byste při své cestě po Jávě určitě neměli vynechat Kebun Teh Cipasung Lemahsugih. Nejen, že jsou samy o sobě fotogenické, ale ještě si zde můžete nějaký ten čaj koupit a hned budete mít originální suvenýr – protože ze supermarketu to přece není ono. 🙂

Majalengka se pyšní neskutečným množstvím krásných vyhlídek, které jsou relativně dobře dostupné (tedy vás nečekají žádné těžké výstupy a dlouhé trasy). Možná pro člověka, který do Indonésie přijede poprvé, nejsou tato panoramata tím hlavním lákadlem, jelikož je určitě plno hezčích a zajímavějších vyhlídek na Jávě i ostatních ostrovech. Ale pro někoho, kdo do Indonésie jezdí opakovaně nebo tu žije, může být členitá a zalesněná krajina příjemnou změnou. Mezi nejznámější vyhlídky patří například Cadas Gantung (vesnice Mirat, Leuwimunding). Nově zpřístupněnou je pak vyhlídka na Gunung Ciwaru, kam vede úchvatná cesta kolem rýžových polí – ta jsou mimochodem mnohem velice podobná oblíbeným terasám Jatiluwih na Bali. Moc lidí sem nechodí a já jsem byla před třemi měsíce prvním bílým turistou.

Vyhlídka na vrcholku hory Ciwaru
Vyhlídka na vrcholku hory Ciwaru

Mnohem zajímavější jsou ale vodopády a různá jezírka a laguny. Těch je tu opravdu nespočet. Z vodopádů můžu doporučit například Curug Sempong, Curug Situhiang zasazený do skály, Curug Citerus nebo úchvatný Curug Muara Jaya (ten už je poměrně turistický, ale stojí za to).

Vodopády jsou skvělé, ale ta jezírka… křišťálově průzračnou vodu můžete vidět například u Situ Cibaringkeng (vesnice Leuwimunding), Situ Cicerem plném ryb, které jsou hrozně zvědavé a hned se s každým chtějí kamarádit, a Telaga Nilem, což je malé lesní jezírko s krásnou průzračnou modrou vodou a nabízí super koupání. Moc lidí sem ještě nejezdí, cizinci téměř vůbec.

Už jste někdy rybařili kokosy? Jedním z místních způsobů obživy není chytání ryb, ale kokosů, které jsou unášeny proudem. Zní to možná podivně, ale pokud tuto oblast navštívíte, určitě na tuto aktivitu narazíte. Ryb je tu totiž dostatek a místní si jejich prodejem nevydělají dostatek peněz. Ale kokosů je málo, a tak muži posedávají na břehu řeky, do vody vhodí velkou síť přivázanou na bambusové tyči a čekají, až jim tam nějaký, který spadl u svahů v Sumedang, připlave. Pak je prodávají na trhu nebo z nich vyrábějí kokosový olej.
Jezírko Cibaringkeng
Jezírko Cibaringkeng

Výroba cihel

Kousek za Majalengkou se nachází vesnice, ve které se většina obyvatel živí výrobou cihel. Svoji “výrobnu” mají u rýžovišť, kde je dostatek vhodného bláta. Cihly schnou přibližně šest až sedm dní a místní jsou schopní vyrobit až dva tisíce cihel za týden. Ty se pak prodávají překupníkům, kteří mají své obchody ve velkých městech. Jedna taková cihla stojí na Jávě 1 000 rupií (tedy přibližně 1,8 Kč). Místní za ni dostanou 700 rupií. Není to špatná práce. Ačkoli se zdá, že se jedná o chudší část obyvatelstva, jedna rodina si takhle vydělá i pět či šest milionů za měsíc, což je dvakrát více než průměrný plat.

Tradiční výroba cihel
Výroba cihel

Toto místo je velice fotogenické, místní jsou přátelští a rádi zapózují pro fotku. Vyplatí se sem jít ale s nějakým místním, protože tito lidé neumějí ani pořádně indonésky, natož anglicky. 

Výstup na sopku Ciremai

Bohužel jsem ještě neměla příležitost sama výstup podniknout, ale vím, že je to oblíbený trek a výhled z vrcholku stojí za to. Sopka už údajně není aktivní, naposledy vybouchla asi před šedesáti lety. Je známá také pod názvem Cireme. Nachází se ve stejnojmenném národním parku a jak jsem psala výše, je nejvyšší horou Západní Jávy. Výstup zabere jen pár hodin a není nijak zvlášť náročný. Pokud chcete jít na východ slunce, měli byste mít průvodce. Ti jsou v této lokalitě ale opravdu levní.

Cestování mezi vesnicemi se dá zvládnout angkotem (místním malým minibusem), což vás ale nedostane na většinu zajímavých míst. Motorku v této lokalitě nepůjčíte, ale můžete si ji vypůjčit v Bandungu a sem přejet – jen opatrně, protože cesta mezi Bandungem a Majalengkou je velice frekventovaná a plná náklaďáků.

Nejlepší je domluvit se s místním průvodcem, který vás může i ubytovat a všude vás proveze. Můžete kontaktovat Aka Rifkul Maulana (whatsapp: +62 857 2191 5644), který je spoluautorem projektu Explore Majalengka, mluví anglicky a je velice ochotný. Nemá pevně stanovenou taxu, takže je jen na vás, kolik se rozhodnete zaplatit. Pokud vás tato část Jávy zajímá víc, napište mi email. Ráda poradím.

Rybáři čekající na kokosy
Rybáři čekající na kokosy

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.