4 2 minutes read

Balijská kremace

Minulý pátek, když jsem neměla žádné plány, mi můj rumunský spolužák Vlad řekl, že se v Ubudu bude konat pohřeb člena královské rodiny. Věděla jsem, že na tuto akci musím určitě jít, protože bude odlišná než klasická balijská kremace.

balijská kremace

Dozvěděli jsme se, že se jedná o pohřeb manželky panovníka. Jedná se pravděpodobně o kastu Ksatrias, kterou tvoří šlechta a královská rodina. Píšu “pravděpodobně”, protože tady zjistit od místních nějakou spolehlivou informaci, to je téměř nemožné. Vypravili jsme se tedy do Ubudu. Hlavní ulice byla uzavřená a všude byly davy turistů, ale i místních. Byla to velkolepá akce. V jedenáct hodin dopoledne začal průvod, který byl tvořen snad tisícovkou místních. Toto procesí vyšlo z královského paláce a přes hlavní třídu dorazilo až na místní hřbitov, což byla asi jeden kilometr dlouhá cesta.

Pro nás, Evropany, je taková akce neuvěřitelným zážitkem, protože Balijci se se zemřelým loučí odlišným způsobem, než jak se loučíme my. Kremace je důvodem k radosti, nikoli ke smutku, protože se během ní oddělí duše od těla, což je tím nejdůležitějším a nejposvátnějším aktem.

V průvodu jsme viděli mnoho místních nesoucích dary pro rodinu zesnulé ženy. Podstatnou částí byl obrovský černý býk (lembu), který slouží jako hranice. Do něj se vloží tělo a poté se býk zapálí. Takových soch, jako je tento býk, se v průvodu nacházelo hned několik, ale tou poslední byla obrovská, možná dvacetimetrová věž (bade), ve které se přeneslo tělo z královského paláce na hřbitov. Jak jsem se dočetla, důležitou součástí je i pět metrů dlouhý drak (naga banda), ale toho jsem si zde nevšimla. Na býkovi po celou cestu sedí muž a snaží se jej “zkrotit”. Lidé, kteří býka nesou, s ním třesou ze všech svých sil, a snaží se tak odstranit zlé duchy, kteří by se v něm mohli nacházet.

Na hřbitově se pak přenese rakev s tělem z vysoké věže do prostoru pod nohama býka a mezi tím probíhají ještě další části obřadu, jako je kropení svěcenou vodou, pokládání darů, tance. Nakonec se býk zapálí.

Bylo to opravdu něco úžasného, silného. Vůbec nevadilo, že byla ceremonie plná turistů. I přes neskutečné polední horko jsem si tento obřad užila a docela si pohrávám s myšlenkou, jestli se tohoto tématu balijských kremací neujmout jako své bakalářské práce. Chci se o tom všem dozvědět víc, je to fascinující.

4 comments

Amelie 16. 11. 2013 - 0:30

úžasné zážitky!

Reply
Hanka 18. 11. 2013 - 20:37

Muselo to být velmi zajímavé a poučné. Až na ten dav…..

Reply
Hanka 18. 11. 2013 - 20:40

Ta třetí fotka odspodu s tím chlapcem je úžasná…..

Reply
Markét 25. 7. 2023 - 4:40

Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

Reply

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Slávka Hrachovcová

    Přeji krásný den,jedeme na celý únor 2025 na Sulawesi.V Makassaru si půjčíme…

  • Jiří Hynek

    Dobrý den, chystám se vzít indonéskou dívku. Mám jen malý dodaz. Až…

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

Přihlásit se k odběru

©2013-2025 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.