Tento článek jsem psala v době, kdy jsem studovala v rámci stipendijního programu Darmasiswa v Denpasaru na Bali. Seznam těchto článků naleznete zde.
Dlouhodobý pobyt na Bali se neobejde bez různých úrazů, jak už jsem se sama přesvědčila. Naštěstí šlo zatím jen o nevelké rány, které bych v Čechách přešla snad i bez povšimnutí. Ale osmdesáti procentní vlhkost vzduchu hojení poněkud ztěžuje, a tak už jsem (leč nerada) navštívila denpasarskou nemocnici.
spálenina, do které se dostala infekce |
Nikdy jsem si nemyslela, že infekce v tak malé ráně tolik bolí. Měla jsem navíc i teplotu a vlivem prášků jsem byla roztěkaná a hyperaktivní. Bušilo mi srdce, klepaly se ruce, smála jsem se, plakala, mluvila rychle, nedokázala se soustředit, neměla hlad ani žízeň. Nebyla jsem jeden den ani schopná jet vyzvednout kamaráda na motorce.
jizva po první spálenině a nad ní nová rána |
Jen si říkám, že tu opravdu nechci mít závažnější problém. Z doktorů tu mám strach, nevěřím jim. A i když nejsem zrovna koupací typ (bydlím necelou půl hodinu od moře, ale ve vlnách nejsem častěji než jednou za týden), jenže zákaz koupání už mě zužuje asi dva a půl měsíce. Moje pravá noha bude po návratu do Čech vypadat opravdu škaredě. Dělám si z toho legraci, že se jedná o tetování zdarma, navíc jsou to vzpomínky. Jsem něco jako mapa – pata po Sulawesi, lýtko poprvé po Sumbě, nyní Bali, do toho velké škrábnutí (opět na pravé noze) z Jávy… Alespoň budu mít svým dětem jednou co vyprávět.
11 comments
Ty jsi ale šikula.
A co na to pravá noha? Není jí to líto? Nezávidí? Nechtěla by taky tetování "kalpot"?
Jako holce by mi to asi do krátkých sukní a kalhot vadilo a po návratu uvažovala o to, že si s tím v Čechách dám něco udělat…
Taky mi to vadí, ale co s tím zmůžu? Reakce mých rodičů byla velice pohotová – na plastice máme známé. 🙂
Sukně nosím ráda a už teď mi vadí, jak se jizvy škaredě opalují do hněda a jsou vidět. Tady tomu člověk tak nějak nezabrání (úrazu ano, ale já jsem co chvíli nějaká odřenina či spálenina).
Už je to nějakou chvilku, snad máš druhou popáleninu zahojenou. Všechny jizvy časem vyblednou a budeš jen vzpomínat…. Ale vím asi, po kom tu nerozvážnost asi máš. Mám momentálně na noze tolik modřin…… a nevím, kde se vzaly.
Laser? Biolampa? Nebo rovnou prostě plastika… Asi by mi to překáželo natolik, že bych byla ochotná šetřit a ty peníze do toho dát…
To chce mazat sádlem!
Ten rok v Indonésii mě hodně změnil. Například už některé věci vidím jinak. A i když se mi ta noha nelíbí, nějak mi nepřijde důležité vyhazovat peníze za takovou blbost, jakou je laser. 🙂 To radši pojedu někam znova.
Ahoj, mám dotaz trochu mimo téma. Jak jsi prosím tě řešila očkování do Indonésie? Vím že tam není nic nutné, jenom doporučené, tak jsem se chtěla zeptat, jestli si myslíš že je něco vhodné nebo není třeba. 😉 díky ..jinak se doufám letos taky zúčastním Darmasiswy 😛
Petra petrahrazda@centrum.cz
Mám žloutenku, tyfus a vzteklinu. Žloutenka a tyfus jsou pro mě samozřejmostí, prostě bych tam bez toho nejela, i když spousta Čechů, co žije na Bali, ti řeknou opak. Já nevim, proč to ale zbytečně riskovat.
Vzteklinu bych si jen kvůli civilizovaným městům nedávala, ale kvůli míň turistickým ostrovům jo, tam může být problém se psama.
Moc děkuju, já jsem spíš trochu proti vakcínám. Žloutenka je jasná, ten tyfus nevím, běžně se na něj neumírá a vzteklina se dá očkovat i po infikaci ..teoreticky.
Budu nad tím ještě polemizovat. 😀
Díky za Tvůj názor!
A jinak super stránky 🙂 možná se ještě časem ozvu s nějakým dotazem, jestli to nevadí 🙂
Petra
Děkuju. Klidně se ozvi i na mail nebo facebook, poradím, pokud to bude v mých silách. S tím očkováním – jestli nejsi moc cestovatelský typ, nechceš žít tak, jako místní a neplánuješ navštěvovat ty míň turistický oblasti, tak to není zase takovej problém jet tam bez tyfu. Ale jak říkám – já bych si to netroufla. V tomto jsem moc opatrná a je pro mě lepší se naočkovat, než si pak dávat pozor, kde a co jím. 🙂