1 48 minutes read

7 míst s perfektními plážemi v Indonésii

Možná jste se rozhodli, že se vydáte do Indonésie, ale ještě přesně nevíte kam. Toto souostroví je tak rozhlehlé a rozmanité, že si člověk mnohdy při projíždění fotek, článků a nabídek cestovních kanceláří ani nedokáže vybrat, na který ostrov se vydat. Možná už jste byli na Bali a Jávě a nyní se chcete podívat někam dál. Pak je tento článek psaný právě pro vás.

Východní Sumba má pláže nejen nádherné, ale hlavně opuštěné

Ačkoli mám Indonésii docela projetou, rozhodně jsem nebyla všude, takže berte tento výběr článek čistě jako můj osobní výběr. Taky jsem se snažila vyvarovat populárním nebo drahým destinacím, takže i když je Nusa Penida v posledních letech velmi oblíbená a Raja Ampat na Papui je jako z jiného světa, jako zapřisáhlý baťůžkář považuji za hlavní kritéria pro vstup do tohoto seznamu hlavně krásné a čisté prostředí, dostatečný klid a cenovou dostupnost.

1. Togianské ostrovy

Kepulauan Togean se nachází těsně pod rovníkem, v severní části Sulawesi, a skládá z přibližně šedesáti šesti větších a menších ostrovů. Na některých z nich už dnes najdete rezorty, na jiných stojí jen pár prostých bungalovů. A spousta dalších je neobydlená.

Kromě nádherných bílých pláží a tyrkysového moře jsou Togiany jediným místem na světě, kde můžete navštívit bariérový útes, atol a korálový útes během jedné dovolené. Je to také jedno ze tří míst v Indonésii, kde se můžete koupat v jezeře s nežahavými medúzami (ta další se nacházejí na Kalimantanu a Raja Ampat). Pokud jste tedy milovníci šnorchlování či potápění, tato destinace je přesně pro vás.

Pokud se na Togiany rozhodnete vydat, budete se muset připravit na to, že v tomto případě opravdu platí tvrzení cesta je cíl. Nejdříve budete muset přiletět na ostrov Sulawesi (většina turistů pravděpodobně zvolí město Makassar nebo Manado, ale já jsem jednou zvolila i letiště v Gorontalu, což se ukázalo jako nejlepší varianta), a poté se autem či autobusem přepravit až k jednomu z přístavů (z jihu ve městě Ampana, ze severu v Gorontalo) a odtam se lodí dostat do Wakai a pak malou loďkou na konkrétní ostrov.

Nicméně to dobrodružství za návštěvu tohoto ráje na zemi stojí.

2. Ujung Kulon

Obecně se říká, že Jáva nemá moc pěkné pláže, pokud nevyrazíte na některý z ostrovů dál od pevninské části. Avšak na jejím jihozápadním cípu na nachází národní park Ujung Kulon, který je ideální variantou pro aktivní turisty. Pláže má překrásné, naprosto prázdné a vhodné pro koupání, ale musíte si k nim dojít pěšky přes prales. Ubytování tu je zatím velmi málo a nejlepší variantou je vlastní stan přímo na place u vstupu do národního parku, kde vám zázemí poskytnou jeho strážci. Můžu vám však zaručit, že pokud máte rádi pohyb a divokou přírodu, budete z tohoto místa nadšení.

Nevýhodou je komplikovaná doprava z Jakarty, pokud si nepronajmete auto s řidičem, a také komunikační bariéra, protože narazit v této oblasti na někoho, kdo umí alespoň trochu anglicky, může být docela oříšek.

3. Jih Lomboku

Ne každý má však čas na dlouhé přesuny, ať už dopravními prostředky nebo pěšky. Proto do tohoto seznamu zahrnuji i jižní pobřeží Lomboku. V posledních letech je tato oblast v hledáčku spousty turistů, takže s dopravou ani ubytováním tu rozhodně nebudete mít problém. Pláží v okolí Kuty je spousta a jsou vhodné ke koupání i surfování.

Osobně mám nejraději poloostrov na jihovýchodě (vyhledejte si například Pantai Ekas), na který je ideální přijet vlastní motorkou, kterou si půjčíte v Kutě. Je tu také jedna ze známých “růžových pláží” (Pink Beach Lombok). Více si můžete přečíst v tomto článku.

4. Riung

Jedno z míst, kam bych se jednou ráda znovu vrátila, je městečko Riung na Floresu. Zatímco většina turistů se vydává spíše jen do Labuan Bajo, odkud podniká výlety na Komodo, Riung je velmi lokální a poměrně málo navštěvovaný.

Blízko pobřeží se nachází přírodní park 17 ostrovů (Taman Wisata Alam Laut 17 Pulau), kde je nejen skvělé šnorchlování, ale také spousta pěkných výhledů a blankytné moře. Můžete navštívit jeden z malých ostrůvků, který obejdete doslova za pět minut. A také se můžete vydat na místo, kde v korunách mangrovů hnízdí hejna obrovských kalonů. Když je vyrušíte a oni se rozletí, obloha nad vámi na chvíli úplně zčerná.

Mohlo by vás zajímat:

Flores 2010
Krásy ostrova Flores

5. Sumba

Asi každý z nás někdy snil o tom, že navštíví nádhernou pláž jako z nějakého filmu, kde bude úplně sám. Bez turistů a dotěrných prodavačů. U nás na Sumbě je tohle možné – a ani není nikterak složité se na některou z takových pláží dostat. Je jich tu spousta a kromě stáda buvolů, pár místních mužů na koních a skotačících místních dětí na celém pobřeží nikoho dalšího nepotkáte.

Sumba je neobjevený ráj. Na turistický boom teprve čeká. A to je dobře. Protože díky tomu je právě teď ta správná chvíle tuto nádhernou část Indonésie navštívit.

6. Karimun Jawa

Kepulauan Karimunjawa je souostroví ležící severně od jávského města Semarang. Je rozhodně snáze dostupnější než Togiany, ale přitom toho má opravdu mnoho co nabídnout. Můžete si tu užít pohodu na pláži, šnorchlovat, rybařit. A přitom můžete pobyt zkombinovat s návštěvou kulturního centra Jávy (Semarang, Yogyakarta a Solo jsou “co by kamenem dohodil”).

7. Severní Sumatra

Sumatra prostě nemůže zůstat opomenuta. Vím, že by v tomto seznamu neměly chybět ostrovy Bangka a Belitung, ale protože se mi dodnes nějak nepoštěstilo vidět tu krásu na vlastí oči, rozhodla jsem se sem místo nich zahrnout okolí města Padang. Pláže v jeho blízkosti jsou hezké, ale přilehlé ostrůvky jsou podstatně krásnější, a navíc také cenově dostupné. Za návštěvu stojí například Sinyaru, Pandan a Pieh (upřímně ale nemá cenu sem jezdit během období dešťů nebo těsně po něm – pláže, i když na opuštěných ostrůvkách – jsou v této době plné odpadků).

Pokud je váš rozpočet vyšší, můžete se vydat třeba na ostrov Nias. Ale to už je zase na jiný článek.

Výhled na pevninskou část Sumatry

Tak co, vybrali byste si? Nebo podle vás nějaké místo v tomto seznamu chybí? Nechávám ho otevřený. Uvidíme, jestli ho v budoucnu o nějaké tipy nerozšířím.

1 comment

Mája 28. 3. 2023 - 4:47

Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol! Snad se do Indonézie ještě znovu dostaneme, Sulawesi i Sumba vypadají lákavě!

Reply

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

 • Pavlína

  Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

 • Markét

  Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

 • Mája

  Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

 • Nikolas

  Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

 • Jaroslav Tatíček

  Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.