Lombok není pouze východním sousedem profláknutého Bali, ale také jeho nevlastním bratrem. Alespoň by se to tak dalo říct. Ačkoli jsou oba ostrovy velice odlišné co se týče kultury a vegetace, mají přece jen mnoho společného. A protože má Lombok spoustu předností, které už byly na Bali znehodnoceny celými davy turistů, nebo vymizely, začíná sem přijíždět čím dál více cizinců, aby si v příjemných podmínkách užili ještě nějaké to pořádné dobrodružství. V tomto článku se podíváme na jih a jihovýchod ostrova, který láká především na nádherné pláže.
Když se mě turisté ptají, jestli je dobrý nápad odjet z Bali na dva, tři dny na Lombok, vždycky odpovídám, že to určitě dobré je, ale byla by škoda, kdyby na tomto méně známém ostrově zůstali tak krátkou dobu. A po návratu jsou rádi, že svůj plán přehodnotili a zůstali tam déle.
Jaké jsou důvody a kam se podívat?
Nejdříve trocha geografie. Lombok je přibližně stejně velký jako jeho známější soused. Ze západního pobřeží na východní vede silnice dlouhá asi sedmdesát kilometrů. Jih je trochu více obydlený, protože jsou tam nížiny nebo malé fotogenické kopečky. Severní vesnice leží povětšinou na úpatí sopky Rinjani, která je třetí nejvyšší sopkou Indonésie. Pěstuje se tu tabák, česnek, chilli a je tu příjemná teplota – konečně vám není vedro. Tato oblast určitě stojí za návštěvu, ale nejčastějším lákadlem jsou rozlehlé pláže s bílým pískem, které v tom balijském ráji trochu chybí (věděli jste například, že některé cestovky lákající na zájezdy na Bali používají v katalozích fotky z ostatních ostrovů, a to převážně Lomboku nebo Sulawesi?).
Oblíbeným a stále se rozrůstajícím letoviskem (dá-li se ona malá vesnice takhle nazvat) je Kuta nacházející se na jižním pobřeží. Z letiště jste tu za čtyřicet minut, z přístavu za hodinu. Vzpomínám si, jak tu bylo před pár lety jen pár levných ubytování a jeden reggae bar u pláže. I když už tu dneska najdete docela velký výběr ubytování a mnoho surfařů, pořád je to v porovnání s Kutou na Bali klidné místo. Tamější pláž má žlutý písek a během západu slunce je moc krásná. Ale když popojedete kousek dál na východ, potkáte mnoho zálivů s bílým pískem a krásnými výhledy.
Když říkám “popojedete”, myslím tím na skútru, který si buď můžete přivést z Bali (trajekt na Lombok jezdí vždy v celou a cesta trvá čtyři až pět hodin), nebo si ho půjčíte na místě. Zatímco hlavní tahy jsou tady trochu nebezpečné, protože místní jezdí jako blázni, tady na pobřeží se nemusíte ničeho bát. Je tu klid a jen občas potkáte jinou motorku.
Místa jako Seger, Tanjung Aan, Batu Payung, Surga nebo Putri Nyale nabízí pohodové koupání, klid a krásné výhledy. Tím, že je jižní pobřeží kopcovité, je tu spousta zálivů. A co záliv, to pěkná pláž. Všechna tato místa jsou od Kuty co by kamenem dohodil, a tak v ní můžete mít základnu a vyjíždět, objevovat každý den.
Větší dobrodružství však začíná na jihovýchodě, kde se nachází turisty dosud neobjevený poloostrov. Pokud tam narazíte na bělocha, ve většině případů to bude někdo, kdo si pronajal auto s řidičem. Není tu ani mnoho možností ubytování, zpět do Kuty už je to daleko, ale je tu nádherně.
Asi nejznámější pláží je zde Pantai Tangsi neboli Pink Beach, na které v ranních hodinách lehce zrůžoví písek. Dá se sem přijet motorovou lodí, což je větší zážitek, nebo i po souši, čehož ale využívají především místní, kteří mají k dispozici auto. Lodí se sem dostanete z Jerowaru a celodenní výlet pro skupinu až deseti osob vyjde na patnáct stovek.
Cestou uvidíte mnoho maličkých ostrůvků, které stojí za návštěvu. Uděláte si i šnorchlovací zastávku, nakrmíte rybičky a pak stanete na snad nejmenším ostrůvku v této oblasti. Alespoň vám to budou tvrdit. Je to docela legrace a průzračně modrá voda vás bude fascinovat. Na Pink Beach si potom můžete dát třeba čerstvý kokos, vyfotit si krásné výhledy a poté se vrátit zpět do přístavu, odkud jste vyjížděli.
Je tu také mnoho “tajných” pláží, které jsou téměř prázdné. Na většině z nich potkáte možná tak dva další turisty. Skvělé na nich je, že některé z nich musíte trochu i pohledat a k většině z nich vedou jen prašné cesty či malé lesní cestičky. Určitě stojí za zmínku třeba pláže Sungkun, Batu Dagong a Tanjung Bloam.
Přespat se dá ve vesničce u známější pláže Ekas, kde už se začíná objevovat několik homestay, které jsou za dobrou cenu a na přespání stačí.
Tento nenápadný poloostrov je neuvěřitelně členitý a snad každý si tam musí najít pláž, která ho nadchne. Seženete tam také levné mořské ryby, ke které většinou dostanete také místní terasi, speciální rybí či krevetovou pálivou pastu. Lidé jsou tu přátelští a nemají potřebu vás okrádat. Já osobně jsem si toto místo zamilovala.
Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…