Indonéská kuchyně

Es buah – ovocná indonéská bomba

Ovoce bych mohla jíst pořád a tady v Indonésii je opravdu k dostání všude, ať už ve formě džusů, čerstvé na trhu, nebo jako dezert. Samozřejmě u mě vedou džusy, protože ty jsou stoprocentní, husté a zasytí. Ale o těch jindy. Dneska bych ráda napsala pár řádků o přeslazeném ovocném koktejlu, na který se dá narazit jen občas, ale za to je u místních velice oblíbený.

es buah
Es buah

Es buah znamená doslova “ovocný led”, ale opravdu to s klasickou ledovou tříští (kterou si pod tím asi my cizinci představíme) nemá nic společného. Jedná se o koktejl, který dostanete do velké misky nebo poháru (a pokud si jej chcete vzít s sebou, tak vám ho přichystají do igelitového sáčku, což je něco, na co jsem si tu ještě nedokázala zvyknout). Nakrájí mnoho druhů ovoce, nejčastěji papayu, mango, meloun, jablko a červené hrozny. Často v něm objevíte i pitayu (neboli dragon fruit), jackfruit, jahody a rajče. S rajčetem je to obzvlášť zajímavé, protože například v kombinaci s jackfruitem nebo mangem máte o zážitek postaráno. Nic extra chutného to tedy není.

Kromě ovoce je v misce dále spousta ledu (obecně se snažím ledu v Indonésii vyhýbat, ale poslední dobou už na to trochu zapomínám, nebo nemám dost síly neustále vysvětlovat, že led nechci), želé, sirup a kondenzované mléko, které je tu velice populární a používá se mnohem častěji než klasické.

Tento koktejl je osvěžující a zároveň velice (ale opravdu VELICE) sladký, takže když jsem si ho poprvé dala po večeři jako dezert, byla jsem přejedená a cítila jsem se z toho špatně snad celou noc. Většinou za něj zaplatíte v rozmezí 6 – 10.000 Rp. (10 – 16 Kč), ale není to zrovna něco, co bych si chtěla kupovat každý týden. Es buah je opravdu hodně sladké, takže se jedná o kalorickou bombu a třeba moje tělo to snáší docela špatně, protože jsme tu celou dobu o rýži, trošce masa a zelenině.

Když si pak jednou za čas dám něco takového, jako je tento koktejl, můj žaludek pláče. Ale aspoň to není smažené a pikantní (jako všechno ostatní…).

Es buah v sáčku - žádná pastva pro oči
Es buah v sáčku – žádná pastva pro oči

6 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..