0 4 minutes read

Omed-omedan: Výjimečný rituál plný polibků

Událost, která se koná pouze na Bali, pouze v jednom městě, pouze v jedné jeho části a pouze jeden den v roce. Omed-omedan. Čas, kdy mládež zahodí zábrany, rodiče přivřou obě oči a ulicí se šíří polibky a objetí.

Omed-omedan je známý také pod názvem “the kissing ritual”. Probíhá vždy následující den po Nyepi (balijském Novém roce) v Denpasaru. Účastnit se ho mohou pouze příslušníci Banjar Kaja Sesetan, kterým je méně než třicet let a ještě jsou svobodní.

Banjar je balijská administrativní jednotka, která by se dala také označit za sousedskou komunitu. Jsou to jednotlivé osady (či dnes už části města), ze kterých se skládala vesnice. Každý Balijec musí být členem nějakého banjaru. Muž následuje do banjaru jeho manželku a vystoupit z něj může jen v případě, že se z něj stane vdovec.

Je to rituál se stoletou tradicí, který je nabitý optimismem a láskou. Princip je jednoduchý. Dívky se postaví na jednu stranu ulice, mladíci naproti nim. Uprostřed zůstane malý prostor, ve kterém se vždy na pokyn starších potkají jednotlivci z obou skupin a za hlasitého pobízení nadšeného davu se jeden druhému vrhají kolem krku. Netrvá to moc dlouho a už jsou od sebe zase odtrháváni – možná z tohoto důvodu zrovna název omed-omedan (v překladu “tahání” či “tahat”). Tento moment je umocněn ještě vodou, kterou na pár lijí ostatní přihlížející. Právě voda má sloužit k zahnání chlípných myšlenek, které by mohli účastníci mít. Ti se během hodiny až dvou různě prostřídají. Vlastně tak nějak každý s každou, každá s každým.

Ovšem celá tahle událost se netočí pouze okolo objetí a polibků. Nejdříve je potřeba se společně pomodlit a často je poté také předveden některý z tradičních tanců (bývá to zpravidla tanec janger, kterému se říká “tanec mladých”). Tento rituál je v současnosti dodržován spíše z toho důvodu, že má mladá generace příležitost se s někým seznámit a často se zde tvoří nové páry. Nejde však o hinduistickou seznamku. Původní tradice praví, že kdysi vznikl boj mezi prasetem a sviní, kteří od sebe nakonec museli být odtrženi. Omed-omedan je symbolikou právě pro onen boj. Lidé ze Sesetan věří, že si tím zajistí zdraví, prosperitu a uchrání vesnici (dnes již část města) před smůlou. 

Je to zajímavá podívaná a pokud se přijdete podívat, naprosto vás ta atmosféra pohltí. Neberte si však nic, co by se nemělo namočit – protože i jako přihlížející budete celí mokří. Je vidět, že lidé z tohoto banjaru si umí první den po Nyepi pořádně užít.

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

 • Pavlína

  Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

 • Markét

  Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

 • Mája

  Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

 • Nikolas

  Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

 • Jaroslav Tatíček

  Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.