V roce 2020 vychází Nyepi na 25. – 26. března.
Podle gregoriánského kalendáře začíná nový rok prvního ledna a pokaždé jej slavíme posledního prosince alkoholem, ohňostroji, hudbou a tancem. V tento den pak odpočíváme (většinou v důsledku velkých oslav, které se protáhli až do rána) a většina lidí nejde do práce. Na Bali se kromě tohoto nám známého kalendáře používají ještě další dva, Pawukon a Sasih. A tak se nový rok slaví ještě jednou. A i když se vše zdá naprosto odlišné, ve výsledku je proces podobný jako u nás – jeden den bouřlivé oslavy, průvody a oheň, další den naprostý klid.
Letos (2014) připadl nový rok na třicátý první březen. Kolem tohoto data se točí mnoho důležitých obřadů, které se konají během několika dní před samotným Nyepi. Já budu ale psát jen o Ogoh-ogoh a právě zmíněném Nyepi, který je pravděpodobně tím nejdůležitějším dnem z celé události.
Šílené ogoh-ogoh – průvod zuřivých soch
Nyepi, den ticha
“Na Nyepi by svět měl být čistý a vše by se mělo začít nanovo s tím, že člověk ukáže svoji kontrolu sám nad sebou a silou Světa. Proto je povinný ukázat, že má zejména kontrolu nad svým náboženstvím.” Sanjaya
3 comments
Na Bali na Nový rok určitě nikdo neumrzne!
Kdy se po tom pouličním veselí čistí ulice? Na silnici z poslední fotografie asi průvod nebyl.
Jak jsi Ty trávila den klidu?
Hned po Nyepi se ulice vyčistí a zase je tu chvíli uklizeno. 🙂 Já trávila den klidu psaním článků (což by se taky nemělo, kvůli elektřině), táta hrál na kytaru (než ho sousedé napomenuli, že je hlučný) a spali jsme. Nic jiného se dělat nedalo.
Ahoj Nikolko už delší dobu jsem se nedostala na tvůj Blog pořád jsem měla něco důležitějšího a když jsem čas měla,tak se mě nechtělo to jsem celá já. Myslela jsem si,že už se vaši vrátili domů. Moc se mě líbilo o dni klidu to by se mě líbilo,ale na druhé straně by mě chyběla televize,ale ten klid v ulicích musí být hodně zvláštní jako mrtvé město nikdy jsem o tom neslyšela vidíš,co se díky tobě dozvím nového. Měj se moc hezky,opatruj se a pozdravuj vaše pusu Markéta