0 11 minutes read

Ujung Kulon – poslední útočiště jávského nosorožce

Na Jávě je celkem dvanáct národních parků. To je hodně, když si vezmeme, jak je tento ostrov přelidněný. Já jsem byla v osmi z nich, ale naprosto jednoznačně musím říct, že je to právě Ujung Kulon, který ve mě zanechal nejsilnější vzpomínky. Byla jsem překvapená, že sem nejezdí téměř žádní turisté, ačkoli se nachází jen pár hodin jízdy od hlavního indonéského města, Jakarty.

V těchto řekách žijí krokodýli
V těchto řekách žijí krokodýli

Park je známý hlavně díky nosorožcům, kteří zde ještě volně žijí. Obyčejný turista však nemá téměř žádnou šanci je spatřit, protože k jejich pozorování je potřeba speciální povolení, které se uděluje výzkumným týmům a zoologům. I tak se tu však nabízí spousta skvělých aktivit, které osloví každého nadšence do přírody.

Taman Nasional Ujung Kulon se rozprostírá na jihozápadním cípu provincie Banten na ostrově Jáva a tvoří ho stejnojmenný poloostrov, ostrov Panaitan a mnoho menších ostrůvků okolo. Celkem se jedná o necelých 130 000 hektarů, což je jen o trochu více než má CHKO Beskydy. Je součástí přírodního dědictví UNESCO.

Co je v tu k vidění

Milovníci zvířat si tu přijdou na své. Ačkoli nosorožce nepotkáte, fauna je tu opravdu bohatá. Pokud navíc budete spát v blízkosti parku, večer vás čeká nádherný koncert všemožných pralesních zvuků. Nejčastěji narazíte na opice – žije tu gibon stříbrný, makak jávský, hulman jávský, ale vidět můžete i další zvířata jako je outloň váhavý, velká létající veverka (nevím, jestli má český název), vydra, cibetka, dhoul, dikobraz, divoké prase, srnka, kančil, kožatka, varan, muntžak, kaloň, banteng, levhart obláčkový a při troše štěstí se občas objeví také levhart jávský. Jsou tu i krokodýli, kteří se zdržují při ústí řek. Proto byste se neměli koupat na severních a západních plážích bez toho, aniž byste se nejdříve zeptali průvodce.

Z hadů můžete narazit na stromovce, bungara proužkovaného (jedovatý), bradavičníka malého (vodní had), kobru či krajtu tmavou. Údajně se v tomto parku napočítalo na 240 druhů ptáků. Při troše štěstí můžete zahlédnout několik druhů orlů, rybáků, ledňáčky, kukačky či vlaštovky.

Nosorožec jávský patří mezi kriticky ohrožené druhy a žije pouze v národním parku Ujung Kulon. V současnosti se ví o 68 jedincích. Může vážit až jednu a půl tuny a dožívá se čtyřiceti let. Je aktivní hlavně v noci a i samotní rangeři ho v parku spatří spíš jen výjimečně. Badatelé, kteří potřebují získat pro jeho pozorování speciální povolení, prý někdy čekají i měsíc či dva než mají štěstí ho zachytit alespoň na fotopasti. Na stopy se ale naráží poměrně často a rangeři zůstávají optimističtí, protože podle jejich slov se počet nosorožců postupně mírně zvyšuje. Problémem však je, že samice, která je březí šestnáct měsíců, rodí pouze jedno mládě, a to se většinou osamostatní až po více než dvou letech. Původně se tento druh vyskytoval v téměř celé Jihovýchodní Asii.

Většinu plochy tvoří tropický deštný les nebo takzvaný pobřežní les, který není tak hustý. Jsou tu také mangrovy, pastviny a bažiny. Vyskytuje se tu několik endemických druhů rostlin, na které prostě jinde nenarazíte. Stejně jako v jiných částech Indonésie uvidíte mnoho orchidejí a možná se po cestě i popícháte o ratan nebo si nasbíráte výborné ovoce salak.

V Ujung Kulon jsou nádherné bílé písečné pláže, ale bohužel už za plotem u vstupu do národního parku se v písku válí neskutečné množství odpadků. Je to smutné, ale pokud tuhle část přejdete se zatnutými zuby a dostanete se dál od těchto snadno dostupných míst, můžete si užít nádhernou panenskou přírodu. K jižním plážím se dostanete přibližně po dvou hodinách loudavé chůze. Musíte projít přes prales a poté se stejnou cestou vrátit zpět.

Milovníky šnorchlování pak budou zajímat spíše nedaleké ostrovy, které jsou také součástí parku. Nejznámějším z nich je Peucang, kam jezdí nejvíce cizinců. Je tu možnost ubytování a potápění.

Cesta pralesem
Cesta pralesem

Zajímavější je však Panaitan, který je nejzápadnějším ostrovem parku. Je populární hlavně díky výborným podmínkám pro surfování. Kromě toho je u něj také možné šnorchlovat a udělat jednodenní trek do pralesa. Nejlevnější a nejdostupnější variantou je ale ostrov Handeuleum, kde si kromě šnorchlování a procházky pralesem můžete zaplatit také projížďku na kánoi a prohlédnout si prales klidným a pohodovým způsobem.

V blízkosti parku se nachází také několik vodopádů, rýžová pole a kopce, ze kterých se nabízí nádherný výhled na okolí.   Možných aktivit je opravdu mnoho a dokážu si představit strávit v parku klidně i měsíc. S místními rangery není problém domluvit se na jakémkoli výletu – dá se vyrazit i na několikadenní trek. Ale většina návštěvníků volí tu nejjednodušší možnost přepravy, což je loď. 

Tsunami

Touto poklidnou oblastí se minulý rok v prosinci prohnala vlna tsunami, která zabila stovky osob. My jsme se tam vydali v dubnu a na některých místech byly ještě stále vidět škody, které tahle přírodní katastrofa způsobila. Ten pocit se nedá jednoduše popsat, ale v člověku prostě mrazí, když stojí na místě, kde se jen pár měsíců předtím povalovala těla obětí.

Nosorožců se tsunami naštěstí nijak nedotkla, díky čemuž spadl ochráncům přírody velký kámen ze srdce. Ale lidé v některých oblastech si odnesli obrovské trauma, nehledě na to, že mnoho z nich přišlo minimálně o jednoho příbuzného. Problém s vnější pomocí byl v tom, že postižená oblast nedaleko městečka Sumur se nachází daleko od hlavních tahů, a když se do oblasti vydala pomoc z Jakarty, způsobila totální kolaps na jediné silnici, která tímto směrem vede. Můj místní kamarád, který se rozhodl vyrazit jako dobrovolník, strávil na cestě z Jakarty do Sumur čtyři dny, protože nebylo možné pokračovat dál v cestě.

Sopka Krakatau, kvůli které vlna tsunami vznikla, je už ale posledních pár měsíců zase v klidu (více méně) a místní v provincii Banten potřebují turisty jako sůl, aby se po loňské katastrofě zase co nejdříve postavili na nohy.

Jak se do parku dostat

Do parku se dá dostat ze dvou stran, ale tím, že na turisty nejsou zatím moc připraveni, je nejlepší prostě přijet přímo do Taman Jaya, a nejlépe přímo ke kanceláři správy parku, která se nachází hned u sochy Patung Badak Ujung Kulon. Tam vám poskytnou všechny informace. Pokud bude kancelář zavřená, můžete se vydat ještě o kousek dál, až k pláži Teluk Paraja, kde mají přímo u vstupu do parku základnu místní strážci (rangeři). Neumějí anglicky, ale rukama nohama se s nimi dá domluvit na treku. Tato oblast je velmi chudá, a tomu odpovídají i ceny. Rangera / průvodce zde můžete dostat přibližně za 150.000 IDR / den. Pokud si s sebou povezete stan, nebude žádný problém u této základny přespat.

Nicméně jestli chcete mít všechno zařízené předem a mít jistotu v tom, kde a jak se budete pohybovat, pak můžete zkusit kontaktovat přímo správu parku na info@ujungkulon.org.

Připravte se na to, že cesta z Jakarty je poměrně zdlouhavá. Nejlepší je si zaplatit řidiče a nechat se tam odvést. Auto vám ráda pomůžu zařídit. Cesta trvá přibližně šest hodin. Poslední úsek – ze Sumur do Taman Jaya – je po hodně špatné cestě. Veřejná doprava je sama o sobě velkou výzvou. Budete muset přestupovat v Depoku, Kalideres a Labuan. Tam je potřeba zaplatit auto přibližně za 500.000 IDR, které vás odveze až do Taman Jaya. Celá tato cesta zabere jeden den.

I přes komplikovanou dopravu však návštěva parku rozhodně stojí za to. Pokud budete mít na Jávě dostatek času a zajímá vás příroda, Ujung Kulon bych určitě doporučovala.

Aktuální vstupné najdete na stránkách parku.

Také je dobré připravit si s sebou dostatek hotovosti, protože v Taman Jaya není žádný bankomat. A také téměř žádný signál, takže si nezapomeňte stáhnout offline.

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.