0 17 minutes read

Krásy ostrova Flores

Východně od Lomboku a Sumbawy leží ostrov, který od portugalských mořeplavců dostal jméno Květinový mys. Ze severu jej omílá Floreské a z jihu Sawuské moře. Díky jeho členitosti a půdě vulkanického původu se na něm nachází neskutečné množství rozmanitých pláží a okouzlující hornaté vnitrozemí s mnoha zajímavými sopkami. Není divu, že se mezi turisty stává Flores čím dál více oblíbeným.

Pláž s modrými oblázky, Ende
Pláž s modrými oblázky, Ende

Vzhledem k velkým vzdálenostem a přeletům či dlouhým přesunům možná Flores není úplně pro každého, ale ty, kteří mají při cestování rádi svobodu, výzvy, rozmanitou přírodu a kontakt s místními, bude určitě bavit!

Tento článek patří mezi ty, kterými se snažím stručně shrnout jednotlivé ostrovy či provincie. Není to zrovna jednoduché a nemůžu se úplně rozepsat, jinak by to bylo skoro i na knížku. Pokud vás ostrov Flores láká, berte tento článek jako počáteční inspiraci. Najdete zde odkazy na témata týkající se tohoto ostrova, kterým jsem věnovala samostatný příspěvek. Nejdříve si povíme něco o kultuře, přírodě a nakonec zmíním i zajímavá místa, která byste při cestování po Floresu určitě neměli vynechat. Pokud se na tento ostrov chystáte a nejste si úplně jistí s plánováním cesty, napište mi – ráda vám sestavím podrobný itinerář na míru.

Flores spadá do provincie Východní Nusa Tenggara a táhne se na délce necelých tři sta padesáti kilometrů od Sumbawy po Timor. Největším městem je Maumere ve východní části ostrova. Portugalští obchodníci a misionáři sem přijížděli už od začátku šestnáctého století, a tak se zde narazíte nejen etnika vyznávající původní animistické víry, ale také na křesťany a v některých oblastech i muslimy. 

Ještě před pár lety jste mohli drtivou většinu turistů přijíždějících na Flores potkat v přístavním městečku Labuan Bajo, odkud se vyjíždí na ostrovy Komodo a Rinca, které jsou známé díky volně žijícímu varanu komodskému. V poslední době už ale najdete spoustu informací také o dalších místech, například sopce Kelimutu nebo tradičních vesnicích v okolí Rutengu a Bajawy. Na rozdíl od Bali a Lomboku se po Floresu skvěle cestuje místní dopravou, dálkové autobusy seženete v každém větším městě bez problémů. Hlavní tahy už jsou dnes poměrně dobré, ale holt budete muset přežít ty delší přesuny. Nebo si koupit lokální přelet. Podle mě je ale cesta autobusem sama o sobě zážitek, a pokud máte dostatek času, pak není nic lepšího než ostrov pohodovým tempem přejet z jednoho konce na druhý.

Labuan Bajo
Labuan Bajo

Díky tomu, že mimo velká města téměř nenarazíte na cizince (a když už, tak spíš na takové, kteří kolem vás projedou v autě s řidičem), budou na vás místní často koukat jako na nějaké zjevení, ale většinou nemají problém se s vámi, přinejmenším rukama-nohama, dát do řeči. Jednoduše se seznámíte s místní kulturou a zažijete pořádné dobrodružství. Oproti sousedním ostrovům Sumba a Sumbawa, které jsou v mnoha ohledech Floresu podobné, jsou lidé na cizince přece jen už trochu zvyklejší a je tu bezpečno i mimo hlavní tahy. V případě nouze vám místní vždy rádi pomohou. I když může být problémem jazyková bariéra – angličtina občas nestačí.

Lidé na Floresu

Jak jsem zmínila, lidé na Floresu jsou vstřícní a přátelští. Narazila jsem jen jednou na situaci, kdy jsem se necítila příjemně, ale bylo to kvůli tomu, že jsme se ocitli v naprosto neturistické odlehlé rybářské vesničce, kde jsem – tenkrát ještě s barvenými zrzavými vlasy – vypadala opravdu jako nějaký přízrak. Všichni se na nás dívali, udržovali si odstup a některé děti měly v očích nefalšovaný strach. Jedna starší dáma za mnou přišla, jemně chytila pramen mých vlasů a začala něco vykřikovat v místním jazyce. Nebyl to příjemný zážitek, ale na druhou stranu střety dvou kultur k cestování prostě patří a člověk s takovými okamžiky musí počítat, pokud se rozhodne vydat někam naprosto mimo turistické oblasti.

Na Floresu žije několik etnických skupin, většina obyvatel patří k Manggarai, Riung, Sikka, Ende a dalším. Na ostrově žijí necelé dva miliony obyvatel a je zde údajně deset různých jazyků (zdroj). Původní obyvatelé vyznávali animistickou víru, která se v určité míře udržuje dodnes a prolíná se s křesťanstvím či islámem.

Co na Floresu určitě neminout?

Nádherné hornaté vnitrozemí, pláže bílé i černé, písečné i kamenité, sopky, jezera, vodopády, rozlehlá rýžová políčka. Na Floresu je opravdu pořád na co koukat. Nicméně, popsat stručně ta nejzajímavější místa je opravdu dost těžký úkol. 

Nejvyšší sopka na ostrově je Inerie (2 245 m.n.m.) a těmi nejaktivnějšími jsou Egon (poslední výbuch v roce 2005), Lewotobi (2003) a Rokatenda (2013). Milovníci vulkánů by neměli minout sopky Inerie a Iya, které jsou dle mého názoru naprosto úchvatné.
Místní doprava je sama o sobě zážitek
Místní doprava je sama o sobě zážitek

Na ostrově se nachází jeden národní park a několik přírodních rezervací.

Na západní části Floresu je bezpochyby tím největším tursitickým lákadlem národní park Komodo, který se skládá mnoha ostrůvků a, kromě možnosti vidět ve volné přírodě největší žijící ještěry na světě, varany komodské, je zde také nádherné šnorchlování a potápění. Z přístavního městečka Labuan Bajo se organizují výlety lodí, ale za mě je nejlepší variantou bezpochyby několikadenní plavba směrem na Lombok, při které je toho k vidění mnohem více. Labuan Bajo nabízí také několik krásných fotogenických míst s výhledy na vlnící se pobřeží a tyrkysově zbarvené zálivy. Když si vypůjčíte motorku nebo pronajmete auto, můžete se dostat na několik nedalekých vodopádů, kde si budete připadat jako Indiana Jones.

Dalším větším městem směrem na východ je Ruteng, který se nachází ve vnitrozemí, obklopený vysokými kopci. Společně s městečkem Bajawa je nejlepší základnou pro výlety do tradičních vesnic neboli kampungů, které jsou rozeseté v okolních svazích. Do většiny z nich se dá (po dost špatné cestě) přijet na motorce, ale do některých se dostanete jedině pěšky. Nejznámější tradiční vesnicí je určitě Wae Rebo s ikonickými kuželovitými střechami. Osobně bych ale doporučovala spíš na první pohled “méně zajímavé” kampungy, například Bena nebo Mbaru Gendang Ruteng Puu. S místními tam můžete strávit celý den a možná vám i nezištně nabídnou možnost vyzkoušet si některé jejich domácí práce. Wae Rebo je ale krásné, i když už dost turistické. Pokud ale máte hodně času nebo vám jde převážně o pěkné fotky, pak byste tento známý kampung také neměli vynechat.

V okolí Rutengu se nacházejí známá rýžová políčka, kterým se říká Spider Web, klidná přehrada a mnoho vodopádů. Osobně mám ráda oblast menšího městečka Reo na severním pobřeží. Z Rutengu se tam na motorce bez problémů dostanete a odpočinete si tam na nádherných prázdných plážích. Je to ale taky právě jedna z těch oblastí, kde při pohledu na vás budou mít děti slzičky v očích a místní se s vámi budou snažit mluvit lokálním jazykem mixovaným se základy angličtiny.

Riung, nacházející se také na západním pobřeží, pak láká převážně do své přírodní rezervace Sedmnácti ostrovů (Tujuh belas pulau). Velkým zážitkem jsou například kaloni, které je možné vidět rozeseté v korunách stromů na ostrovech. A samozřejmě, zase, to šnorchlování.

Ende a Moni jsou základny pro výstup na sopku Kelimutu. V jejím okolí je také mnoha nádherných vodopádů a příjemných vesniček. A pokud se dostanete ještě dále na východ, do okolí Maumere, napište mi, ráda vám poradím, která místa nevynechat.

Na samotném východním cípu Floresu pak turisté přejíždějí na ostrov Lembata, kde je možné vidět tradiční rybáře lovící velryby. Bohužel, v této oblasti jsem ještě nebyla, pořád mi to nějak nevychází. Kdyby se zde našel někdo, kdo by se tam rád podíval, napište mi. Mohli bychom se domluvit se na společné cestě.

Doprava po ostrově

Jak už jsem zmínila, na Floresu se nemusíte bát veřejné dopravy. Samozřejmě si nemůžete naplánovat delší přesun před odletem. Nikdy totiž nemáte jistotu, jestli vám vše vyjde podle plánu, ale autobus je prostě levná a dobrodružná varianta, které je podle mě opravdu dobré využít.   Kromě toho si také můžete pronajmout auto s řidičem. To už tu je také vcelku časté a postupně se na internetu začíná objevovat více a více různých cenových nabídek a kontaktů na spolehlivé průvodce. Můžete tak například projet polovinu ostrova, ale počítejte s tím, že po vás řidič bude požadovat i peníze za zpáteční cestu.

Pro ty nejodvážnější je také možnost stopování, které je na Floresu jednoduché, stejně jako na jiných indonéských ostrovech. Ale tady bývá potřeba alespoň nějaký základ v indonéštině. Na krátké vzdálenosti vás ale řidiči většinou rádi vezmou i bez jazykových znalostí.

Co si budeme povídat, nejsvobodnější a nejrychlejší možností je samozřejmě skútr. Ale opatrně, cesty mimo hlavní tahy jsou v dost bídném stavu a někdy může být takové cestování docela výzva. 

Pozoruhodná kultura

Na tomto ostrově můžete narazit na spoustu velmi zajímavých tradic a událostí. Pro mě nejzajímavější je bezpochyby tradice belis v oblasti Ende, která by se dala nazvat platbou za nevěstu. Každé dívce, která se chce vdát, vyjedná rodina určitou cenu, a tu musí být její vyvolený schopný dát. Neplatí se penězi, ale cennými předměty, mezi které patří zejména sloní kly, živá zvířata či zlato.

Žádost o ruku pak tedy vypadá jako obchodní jednání, na kterém se obě rodiny dohodnou na konkrétních podmínkách. Tato tradice má dívce pomoci s výběrem vhodného manžela a zajistit ji do budoucna. Belis se stále ještě dodržuje například i na ostrově Sumba, kde má ale trochu přísnější podmínky. Tady na Floresu se dnes už nemusí celá “částka” platit před svatbou a navíc má žena možnost se rozvést, takže ji belis nijak zvlášť nesvazuje.

V Labuan Bajo místní vykonávají rituál, který se jmenuje kepok. Jde o symbolické vítání turistů a projev vděku za to, že do jejich končin zavítali. Cizincům pak darují světle hnědého kohouta a lokální alkohol moke. Kdoví, třeba na tento rituál budete mít při své cestě štěstí – já o něm doposud jenom slyšela.

Pro turisty však budou pravděpodobně mnohem zajímavější kulturní festivaly, kterých se každoročně na ostrově koná hned několik. Nejznámější je Festival Reba Ngada, který se koná v regentství Ngada vždy začátkem roku. Nechybí tu taneční představení, módní přehlídky tradičních oděvů a podobně. Podobný je pak i Festival Inerie. V regentství Sikka se pak zase koná Festival Tenun Ikat Sikka, což je přehlídka tkaných látek, kterého se údajně účastní až tisíc žen předvádějících své umění. Na sopce Kelimutu se koná festival, při kterém místní vzdávají úctu svým předkům. A kolem března je zajímavé navštívit Festival Komodo, kde probíhají různé taneční vystoupení, zápasy a výstavy.

Na co si dát pozor?

Nakonec jen menší odstaveček o tom, na co je třeba dát si na Floresu pozor. Tím, co vám může dovolenou nejvíce znepříjemnit, je vzteklina, se kterou mají lidé na tomto ostrově poslední dobou docela problém. Pro cestu do této oblasti je tedy určitě na místě zvážit očkování.

Kromě vztekliny je dobré dát si pozor na sesuvy půdy (například na vodopádech, kam půjdete bez průvodce). Ale pouze v případě, že se na Flores chystáte v období dešťů (zimní měsíce).

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.