Tipy na cesty

Pura Lempuyang – Tisíc sedm set schodů a chrám v oblacích

Při cestě po severovýchodním Bali jsem se společně s Gregem vydala na nejvýše položený chrám ostrova, pura Lempuyang, který se nachází ve výšce necelých tisíc sto metrů nad mořem. Bylo to sice příjemné odpoledne, ale náročné. V parném odpoledni jsme vyšli na vrchol úplně mokří. A výhled bohužel skoro nebyl. Ale o tom postupně.

Na internetu byly informace různé – někteří turisté si chrám moc chválili, jiní o něm psali, že je nezajímavý a je jen ztrátou času. Ale přesto jsme se rozhodli udělat si názor sami. Do nějaké základní výšky jsme se dostali dobrou cestou na motorce, ale u pár warungů a malé pokladny nás zastavil nějaký muž a řekl, že dál už musíme pěšky. Zaparkovali jsme tedy a začali si uvazovat sarong kolem pasu. V tu chvíli k nám doslova přitančil rozesmátý Balijec a začal na nás mluvit různými světovými jazyky. Když zjistil, že jsem Češka, přešel i do mé rodné řeči a bylo to velice příjemné setkání. Vysvětlil nám trasu, popsal jednotlivé chrámy, které budeme potkávat a popřál nám, ať si výlet užijeme. 

Také nás varoval nad množstvím zákeřných opic, ale tomu jsem nevěnovala pozornost – nešlo přece o můj první navštívený chrám na Bali. Ale pozor, tady jsou opice opravdu nepříjemné, je jich hodně a věřím, že kdyby je někdo provokoval, klidně mu ublíží. A proto jsme si těch malých potvůrek raději vůbec nevšímali.

Byla jsem překvapená, jak málo turistů na Lempuyang chodí, respektive jak málo jich o něm ví. Což je samozřejmě dobře. Měli jsme štěstí, že jsme se časově trefili do právě probíhajících ceremonií, a tak jsme celou cestu šli s davem hinduistů a v každém z chrámů je pozorovali při modlitbě.

Výstup dal docela zabrat a vyšli jsme nahoru naprosto vyčerpaní. Asi nikdy nepochopím, jak to, že místní ženy dokážou nosit kebayu a sarong, a přitom se vůbec nezpotit. Do toho ještě přihodit nějaký ten tác s dary a je to. Nahoře nás bohužel nečekal žádný výhled, protože horu obestoupily mraky. Věřím ale, že za pěkného počasí jde o úžasné panoráma.

Chrám na vrcholu nebyl na pohled tím nejzajímavějším, ale patří mezi ty, které by měl na Bali člověk navštívit. Mnohem hezčí, majestátnější a důležitější je však veliký chrám nacházející se v necelých osmi set metrech nad mořem, kolem kterého se prochází. Je postaven z vápence (například na ostrově Nusa Penida je tato architektura velice častá) a je úžasné, jak z něj srší ta důležitost a majestátnost.

I když půjdete nahoru a budete nadávat, jak je to namáhavé (ano, lézt do schodů, které jsou navíc každý jinak vysoký, je opravdu horší než stoupat do kopce po malé lesní cestičce), nezapomeňte, že dolů to bude ještě horší. Druhý den mě pěkně bolely kolena, ale šlo o hezký zážitek. Pokud pojedete na Bali a budete mít týden času, asi sem nejezděte, nejde o nic, co by vám za žádnou cenu nemělo uniknout. Pokud ale máte dva týdny, udělejte si sem jednodenní výlet, protože to už vám všechny ty turisticky přeplněné památky začnou rychle lézt krkem.

Určitě ale od Lempuyang nečekejte nic převratného. Jedná se o zajímavé místo, které by však bylo, kdyby bylo opravdu tak zajímavé, jak se často píše, už dávno plné turistů.

Edit 2019: Evidentně se chrám opravdu stal mezi turisty populárním, ale to zejména kvůli bráně na první fotce, u které se dnes tvoří fotky a všichni návštěvníci se v ní fotí. Jsem ráda, že jsem měla příležitost toto místo navštívit ještě v době, kdy sem zavítali jen dva nebo tři cizinci denně.

4 Comments

 • Zuzana Lehotská

  Já ti nevím, jsem šla spolu s věřícíma na Nusa Penidě jenom do toho chrámu s jeskyní a cca 100 schodů odrovnalo polovinu tet v kebayách natolik, že zakládaly výškové tábory a potily se stejně, jako já! 🙂
  Tento chrám jsme nenavštívili, protože nám ho Majda stále nabízel, že jako tisíc schodů a on nás počká dole a podobně 😉 Tak jsme se rozhodli, že bez něj asi přežijeme. Takže aspoň vím, kam příště.

 • Darja

  Tento temple je nádherný a vůbec mi to nepřišlo tak náročné teda 🙂 Leč jsem ještě nesla na hlavě krabici s dary :))) Nám se výhled povedl a opici jsem tedy naštěstí žádnou nepotkala… Určitě doporučuji 🙂

 • Anonymní

  Dobrý den, byla jsem na Pura Lempuyang v roce 2014 a moc se mi tam líbilo. Rozdíl je asi v očekávání. Já nepotřebuju k definování "úchvatnosti místa" potvrzení v podobě tisíce návštěvníků. Byly jsme tam čtyři Češky, potkaly jsme dvě Holanďanky a jinak samé usměvavé Balijce a Balijky. Moc se mi proces stoupání a klesání i samotné místo moc líbily. Jo, očekávání, to je taková veliká mrška. Lepší je nechat se nést… Za sebe vřele doporučuji místo, kde neslyšíte české drbny 🙂 Krásný den Zdenka od Pardubic

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..