0 komentář 8 min. čtení

Když jsem se dozvěděla, že jedu studovat na Bali, byla jsem docela dost zklamaná. Představila jsem si obrovský hlučný Denpasar, hlavní město turisticky proslulého ostrova. Už jsem viděla, jak v šílené dopravě budu muset řídit motorku, jak neuvidím kousek zeleně a jak bude všude kolem mě jen beton a beton. Ještě, že jsem se tak krásně pletla! Už po chvíli jsem zjistila, že Denpasar si dokáže získat moje srdce, i když Bali jako takovému zrovna moc neholduju.

Křižovatka ulic Cokroaminoto a Gatot Subroto, poblíž autobusového nádraží Ubung

Na každém rohu je kruhový objezd, většinou je na něm umístěná socha některého z indonéských revolučních hrdinů. Buď mají zvednutou ruku, nebo jsou v jiném bojovém postoji. Kromě těchto “diktátorských” soch jsou tu pak také sochy balijské. Takže z vápence, pozlacené a šíleně kýčovité. Občas má člověk pocit,  že místní nemají absolutně žádný vkus. Ale víte co? Po nějaké době se vám to začne líbit taky.

Denpasar je se svými 124 km2 hlavním městem ostrova Bali. V roce 2012 dosahovala jeho populace čísla 834 881 obyvatel (67 obyv./km2 ). Význam jména je jednoduchý. První část názvu, den, je balijský výraz pro “sever”, a druhá část, pasar, znamená v indonéštině “trh”. Na tomto území se nachází tržiště s dlouholetou tradicí, a to Kumbasari (neboli Badung). Nyní je z části turistický, ale stále je to místo, kam všichni jezdí pro potraviny, pokud nechtějí do supermarketu. Kumbasari se nachází právě v severní části města. Město je krásně multireligiózní – necelých sedmdesát procent populace jsou sice hinduisté (Balijci), ale dále je tu mnoho muslimů, křesťanů a buddhistů. Je to tu poznat na každém rohu a vedle hinduistického chrámu není problém najít mešitu či kostel.
Majestátná socha spojující Sunset Road a By Pass Ngurah Rai

Ale Denpasar není jen plný kruhových objezdů, zmatku a kýčovitých soch. Je to zelené město. Je krásný a uchovává si svou autentičnost i přes to, že ostatní města (Jakarta, Surabaya…) jsou modernizována. V Denpíku, jak svému druhému domovu říkám, neuvidíte ani jeden vysoký moderní dům. Žádné prosklené mrakodrapy, obrovská nákupní centra a podobně. Tohle je to, co se mi na Bali líbí – neztrácí na své kráse a kultuře. Je díky tomu jedinečné. A Denpasar taky.

Okomentovat

*Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Email slouží pouze k identifikaci, nebudou vám odesílány žádné emaily.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

 • Mája

  Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

 • Nikolas

  Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

 • Jaroslav Tatíček

  Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

 • Nikol Šenkyříková

  Ahoj, s touto aplikací nemám zkušenosti, ale v blízké budoucnosti mám v…

 • Mája

  Ahoj, díky za super článek. To se spisovnou Indonéštinou jsem přesně ne-chtěla…

Nenechte si ujít nové články a přihlaste se k odběru!
Skvělé! Přihlásili jste se k odběru novinek! Děkuji za zájem. :-) Ale ne, něco se pokazilo... Zkuste to znovu.

Nejobsáhlejší český blog o Indonésii. Už deset let psaný s láskou nejen k této nádherné zemi, ale také k cestování, kultuře a historii.

©2013-2023 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.