5 6 minutes read

Terang bulan: Jak připravit dezert v Čechách

Dlouho jsem přemýšlela, jestli se opravdu mám pouštět do mého oblíbeného indonéského dezertu, terang bulan, ale nakonec jsem se rozhodla, že to zkusím. Hlavním problémem je to, že nemám to správné vybavení. A tak jsme nakoupili suroviny a několika různými způsoby se snažili co nejvíce přiblížit k originálnímu receptu.

O terang bulan už jsem jeden článek psala, přečíst si ho můžete zde. Suroviny naštěstí nejsou vůbec žádný problém, protože se všechno dá sehnat i u nás. Po dlouhém hledání na internetu jsem našla nejvhodnější recept.
400 g hladké mouky
225 ml mléka nebo vody
40 g cukru
špetka soli
2 vejce
1/2 sáčku prášku do pečiva
5 g jedlé sody
Mléko i vodu píšu záměrně s “nebo”, protože recepty se často neshodují. Osobně si myslím, že tam má být voda, protože mléko v Indonésii není zrovna populárním produktem, který má každý doma v lednici. Na druhou stranu ale musím přiznat, že varianta s vodou nebyla tak chutná. 

Na posypání

cukr
banán
čokoládový posyp na dort (nebo nastrouhaná čokoláda)
margarín
Samozřejmě můžete použít i jiné ingredience, jako oříšky, sýr (ale pozor, indonéský sýr je naprosto odlišný od toho, na který jsme zvyklí my, takže já dobrovolně od této varianty ustoupila), kondenzované mléko a další. 

Postup

Jak už jsem řekla, základním problémem je vybavení, protože potřebujeme speciální pánev s teflonovým povrchem (Indonésané nepoužívají olej, ale těsto se dělá poměrně dlouho), navíc takovou, která jde přikrýt pokličkou. Tu my doma nemáme, a tak jsem zvolila pánev na lívance, což byl ale docela problém, protože k té není poklička, a tak jsme se snažili provizorně použít jinou, která ale vůbec neseděla a k těstu se dostával vzduch. To není dobré. Výsledek byl takový, že zespodu se začal terang bulan připalovat, ale nahoře byl stále nedodělaný. A tak jsme použili trochu oleje, ale ani tak to nebylo dobré. Druhou variantou bylo, že nedodělané těsto i s pánvičkou dáme do trouby, a to se docela vydařilo. Nebylo to ale ještě tak skvělé, jak jsem si představovala. A tak jsme vzali hrnec s pokličkou, která sedí dobře, a těsto nalili do malých formiček na perníčky. To by bylo jistě nejlepší řešení, ale tento hrnec neměl teflonový povrch, a tak se spodek totálně připálil. Poslední variantou byla tedy obyčejná pánvička, spousta oleje a poklička, která docela padla. A musím říct, že takhle připravený terang bulan se nejvíce podobal svému originálu. Na Sulawesi i na Jávě jsem se mnohokrát potkala s takovým, který vypadal úplně stejně – jako přehnutá tlustá nakynutá palačinka. Ten balijský je jiný, vysoký a nadýchaný, ale toho se nám prostě nepodařilo dosáhnout.

Ale teď už k postupu. Smícháme mouku, vejce, mléko či vodu, prášek do pečiva, sůl a cukr. Vše pořádně prošleháme ručním šlehačem a dáme asi na hodinu odpočnout do lednice. Poté přidáme jedlou sodu, promícháme a vlijeme na pánev, kterou máme jen na mírném plameni. Pokud chceme mít variantu s banánem, ihned ho (na plátky pokrájený) naskládáme nahoru. Hezky se do těsta zapeče. Posypeme trochu cukrem a přikryjeme pokličkou. Těsto by se mělo zvednout a uprostřed by mělo být nadýchané a vytvořit v sobě takové malé bublinky. Asi po pěti minutách dáme na talíř, trochu potřeme máslem a posypeme čokoládou. 
Za sebe můžu rozhodně doporučit obyčejnou pánvičku. Pokud zvolíme tuto variantu, dáme dost oleje, začneme smažit (zopakujeme vše jako u předchozího typu) a přikryjeme pokličkou. Až už se nám zdá, že by se zespodu mohla začít tato naše palačinka připalovat, otočíme ji a bez pokličky ji zlehka osmahneme i z druhé strany – tím zlehka myslím opravdu tak dvacet vteřin.
Samozřejmě, není to jako od Indonésana, ale my jsme si velice pochutnali a zavzpomínali na naši oblíbenou sladkou svačinku. Jelikož suroviny skoro nic nestojí, myslím, že se vyplatí recept zkusit.

vlevo verze bez oleje, vpravo s olejem (bez oleje je mnohem chutnější)

5 comments

Unknown 25. 9. 2014 - 20:11

A kdy bude další pokus? mě to moc chutnalo i přes to že to bylo trochu připálené 🙂

Reply
Nikol Šenkyříková 25. 9. 2014 - 20:16

Promluvil spatny pomocnik… Priste to vypilujeme! 🙂

Reply
Unknown 25. 9. 2014 - 20:41

jak špatný kdybych tam nebyl tak by to dopadlo mnohem hůř 🙂 jsem zachránil celou situaci 🙂

Reply
Aailyyn 26. 9. 2014 - 8:06

No a udělat na klasickém litinovém tálu by to nešlo? Jestli je pointou toho, že to má být nasucho… Ten bude mít jistě řada babiček v kuchyni, jak jinak třeba na klasické lokše, když neměly teflonky. 🙂

Reply
Nikol Šenkyříková 26. 9. 2014 - 9:20

Pointou je hlavně ta poklička. Jakmile to nepřikryješ, nikdo z toho terang bulan nevyjde. Oni používají toto: http://kuc.cz/f17jna
Chtěla jsem si to přivést, ale je to docela těžké, takže jsem to nakonec nekoupila.

Reply

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

 • Pavlína

  Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

 • Markét

  Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

 • Mája

  Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

 • Nikolas

  Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

 • Jaroslav Tatíček

  Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.