0 9 minutes read

Teroristický útok v Jakartě – v čem jsou Indonésané jedineční?

Rozhodla jsem se napsat tento článek, protože už se v českém jazyce objevilo mnoho článků o čtvrtečním teroristickém útoku v centru Jakarty, avšak podle mého názoru to má za efekt pouze rozvíření paniky a strachu jak z IS, tak i z islámu samotného. Samozřejmě, situaci je potřeba brát vážně, ale v tomto článku vám ukážu, jaké reakce vyvolala mezi obyčejnými Indonésany. A co následovalo, když vznikl jednoduchý tag #kamitidaktakut (nebojíme se).

“Zůstaňte v klidu a grilujte saté.”

Co se vlastně stalo

Stručné shrnutí čtvrtečního útoku. Podle posledních informací vybuchlo kolem jedenácté hodiny hned několik bomb, a to v centru města, poblíž nákupního centra Sarinah. V této části Jakarty sídlí mnoho důležitých organizací, například OSN a několik ambasád. Dále také luxusní obchody a restaurace. Jednalo se o několik sebevražedných atentátníků, jejich cílem byla kavárna Starbucks, kde proběhla přestřelka a následně se odpálili na parkovišti. Poté se několik dalších atentátníků a policistů dostalo do další přestřelky. Několik lidí přišlo o život, několik dalších bylo zraněno. K dnešnímu datu indonéská policie zatkla asi patnáct lidí podezřelých z tohoto útoku. 

Jak už jsem sdílela na Facebooku, dobrý názor na situaci si můžete poslechnout zde a nebo přečíst zde

Jak zareagovali Indonésané?

Ovšem zajímavější než celý tento teroristický útok a jeho pozadí je možná právě reakce indonéského obyvatelstva. Indonésie, jakožto země s největším počtem muslimů na světě, je nyní docela v ohrožení. Vzhledem k situaci v Evropě a narůstajícímu strachu z islámu, se souostroví dostává na mušku všem těm, kterým se zmiňované náboženství nelíbí. Útočníci byli muslimové, útočili na ostrově, kde toto náboženství převládá a i když prý byl útok zaměřený na cizince, odneslo to více místních. 

Vlna, která se zvedla na Facebooku a Twitteru hned pár hodin po incidentu, byla až neuvěřitelná. Jako by všichni chtěli dát najevo, že je jim úplně ukradené, jestli se tu někdo pokouší o teroristické útoky. Z celé situace si dělali legraci, parodovali a vznikala taková “díla”, jako například tento set fotek “Kdyby žil Darth Vader v Indonésii”

Jelikož jsem se v době útoku taky nacházela v Jakartě, pozorovala jsem reakce svých indonéských přátel. Většina z nich byla ochotná se hned zvednout a jet se na místo útoku podívat. I přes to, že všude bylo slyšet, jak je to nebezpečné. I když byla ulice uzavřená, akce si získala spoustu diváků. Někteří si na místě fotili selfie, jiní jedli, další jen tak přihlíželi. Pro nás se to zná možná nepochopitelné, ale taková už je indonéská mentalita. A po pár hodinách už se na internetu neřešil samotný incident, ale jeden pěkný policista “propagující” značku Gucci, starý pán pokračující v prodeji sate jen sto metrů od incidentu a odvážný Gojek, který odtáhl zraněnou slečnu ze silnice a v neposlední řadě byl každý ještě rád, že společnost Gojek a Grab (mototaxi) nabízely po zbytek dne své služby zdarma.

Já jsem se o útoku dozvěděla asi v půl dvanácté, kdy jsem byla zrovna na cestě s mým kamarádem, také Gojekem, na Halim (vojenský objekt, kde žije rodina mého manžela). Nejdříve kamarádovi přišla zpráva od firmy – vyhněte se této oblasti. Hned poté mi volal manžel, jestli jsem v pořádku. V tu dobu jsme ještě vůbec netušili, co se vlastně stalo. Když jsme přijeli na Halim, dostala jsem trochu strach, protože jsem v tu dobu už četla nějaké zprávy a navíc na Halimu byla situace naprosto šílená. Běžně se do objektu dostanete docela snadno. Pokud tam nebydlíte, pouze necháte svou občanku na vrátnici. Ale tento den tu stálo mnohem více policistů a hlídačů, kontrolovali každé auto, každou motorku i každou vaši kapsu. Mě dovnitř nepustili, protože jsem cizinka. Ani poté, kdy si pro mě na místo přijela moje rodina, mi vstoupit nedovolili kvůli přísným opatřením.

O skok vedle, mimo Halim a jeho přísná pravidla, si Indonésané vesele dál dělali fotky a trávili odpoledne na Twitteru, aby se bavili svou vlastní “odvahou” – dá-li se vůbec tohle nazvat odvahou. Já osobně, ač Indonésii miluju víc než cokoli jiného, bych spíš opatrně naznačila, že to bude jistý znak jejich jednoduchosti (prosím, nezaměňujte toto slovo s hloupostí).

Možná lepší než více slov, když uvidíte jejich reakce sami. Vybrala jsem pro vás několik nejvíce sdílených obrázků, které nyní zaplňují internet.

“Terorismus není džihád… Naopak toto je džihád: jeden manžel / otec, který ráno odchází a večer se vrací, nezná únavu, nezná strach. Hledá štěstí pro život dětí své manželky.”
“Toto saté jsem koupil jen sto metrů od místa útoku před dvěma hodinami a tento muž jen dál pokračoval v grilování a lidé stále objednávali. Toto je Jakarta! Obyvatele Jakarty nemůžete terorizovat! Strach není v našem slovníku.”
“Jedna z přeživších včerejší bomby v Sarinah.”
“Cigarety. Cigarety. Cigarety. Káva. Káva. Káva. Káva. No jo, teroristi, teroristi. Prodejci pracují dál.”
“Napětí ustupuje, mnoho obyvatel si fotí selfie v místě výbuchu. Toto… je… Jakarta!”
“Bomba může vybuchnout. Teroristé se mohou skrývat. Pouliční prodavač dál prodává.”
“Pane, 200 kusů saté.”
“Ano, slečno.”
“Sundel Bolong!” (mýtická postava, duch)
“Pane, vy se nebojíte?”
“Víc se bojím lidí, kteří odpalují bomby. Ale co se týče prodeje jídla, v tom se musí pokračovat, no ne?”
“Pravda, pane.”
“Až dojíte, nezapomeňte zaplatit, slečno.”
“Ano, pane.”
“Jen v Indonésii je výbuch bomby důvodem jít se tam podívat.”
(pouliční prodavač uprostřed akce)
“Nebojíme se.”
“Tato země, národ a lid se nesmí bát, nesmí prohrát jen kvůli teroristickému útoku, jako byl tento.”
“Ve které jiné zemi se po výbuchu bomby timeline zaplní otázkami, kdo je ten hezký policista na fotce? Jen v zemi jako je Indonésie! Terorismus selhal!”
“Jen v Indonésii…
Během teroristického útoku teror selhal!
10:00 – bomba v Sarinah
11:00 – zastřeleni tři lidé
12:00 – výbuch v Palmerah
13:00 – Cikini, Kuningan, Slipi
14:00 – #PrayForJakarta
15:00 – teroristé dopadeni
15:15 – #KamiTidakTakut (nebojíme se)
16:00 – saté se stále prodává
16:30 – odhaleno sedm teroristů
17:00 – policista nosící Gucci
18:00 – fakt atraktivní policista
19:00 – policista se stal populárním
20:00 – RIP profesor Snape
20:15 – hlavní otázkou je, jak se jmenuje ten policista
20:30 – policista se jmenuje Rino
20:40 – policista Rino se stal populárním
21:00 – Rino není policista, ale pořád ho milujeme
21:15 – kdo ten krásný policista vlastně je? Hledáme znovu.

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

 • Pavlína

  Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

 • Markét

  Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

 • Mája

  Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

 • Nikolas

  Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

 • Jaroslav Tatíček

  Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.