Tipy na cesty

Mangrovový les na Bali

Dnes přináším takový jednoduchý fotočlánek. Občas mě Indonésie dokáže opravdu mile překvapit, jako například před pár týdny, kdy jsme s kamarádem Sarifem vyrazili prozkoumat mangrovový les, který jsem sledovala pokaždé, když jsem seděla v letadle klesajícím na přistávací dráhu.

Nedokážu uvěřit tomu, že v blízkosti Denpasaru se nachází něco tak krásného. Tohle místo je oázou klidu a vyrovnanosti. Svěží vzduch, příjemná teplota, spousta stínu a úžasný několikakilometrový most, po kterém můžete vyrazit na tu nejhezčí procházku z celého Bali.

Na Google Maps najdete toto místo pod názvem “Wisata Hutan Mangrove” (Suwung Kawuh). Moc lidí tu nebývá, jen o víkendu narazíte na pár indonéských rodinek nebo mladé páry. Bílých turistů tohle místo opravdu nenavštěvuje mnoho, protože o něm nevědí, nepřijde jim tak zajímavé (je pravda, že člověk, který se na ostrově otočí na dva týdny, nemá na návštěvy míst tohoto typu čas) a nebo je odradí šílené vstupné. Ale o tom níže.

Mangrovy samy o sobě nejsou v Indonésii nic zvláštního. Narazíte na ně i v Jakartě, na severním pobřeží Jávy, na Sumatře a třeba i na východních ostrovech. Tohle je však projektmístní vlády, která se rozhodla udělat něco pro životní prostředí a také rozšířit zájem o tuto problematiku. Jedná se totiž o jedinečný ekosystém, který je velice důležitý pro naši planetu.

Tento mangrovový les má rozlohu 1 300 hektarů. Hned u vstupu jsou vidět školky, ve kterých se přichystávají nové sazeničky, aby se mohla plocha stále rozrůstat. Les se nachází na pobřeží, při deltě řeky, kde se sladká voda míchá s mořskou. Mangrovy jsou zvyklé na velice slané prostředí a část jejich kořenů je trvale pod vodou. Nabízí tak ideální úkryt pro různé druhy ryb, ještěrů (tady krokodýli nejsou, ale v jiných lokalitách byste na ně narazit mohli) a jiných plazů. V korunách stromů se pak usídlují ptáci. Kořeny jsou však, bohužel, také podle některých místních skvělým místem pro vyhazovaní odpadků, které se sem mimo jiné dostávají také během vydatných dešťů. I když se jedná o ekovýchovné místo s dobrou myšlenkou, bohužel už se o čištění objektu nikdo moc nestará, a tak budete při procházce několikrát procházet kolem hromady odpadků. Naštěstí je ale většina prostoru více méně čistá.

Vstupné v roce 2017*:
10.000 IDR – Indonésani / KITAS / KITAP
200.000 IDR – turista cizinec
*Ceny jsou platné i v roce 2022.

2 Comments

  • Nikolas

    Vydrzi to urcite hodne dlouho, dokud to Indonesane nezasypou odpadky. Uz ted tam ve vode sem tam plave nejaky ten sacek nebo krabicka od cigaret. Sazeji tam nove stromky, a tak se park hezky rozrusta. Pres tyden tam neni skoro nikdo, ale o vikendu se tam vyroji desitky mistnich.
    Neni se tam ceho bat, jen je to tedy poradne bludiste. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..