Dnes přináším takový jednoduchý fotočlánek. Občas mě Indonésie dokáže opravdu mile překvapit, jako například před pár týdny, kdy jsme s kamarádem Sarifem vyrazili prozkoumat mangrovový les, který jsem sledovala pokaždé, když jsem seděla v letadle klesajícím na přistávací dráhu.
Nedokážu uvěřit tomu, že v blízkosti Denpasaru se nachází něco tak krásného. Tohle místo je oázou klidu a vyrovnanosti. Svěží vzduch, příjemná teplota, spousta stínu a úžasný několikakilometrový most, po kterém můžete vyrazit na tu nejhezčí procházku z celého Bali.
Na Google Maps najdete toto místo pod názvem “Wisata Hutan Mangrove” (Suwung Kawuh). Moc lidí tu nebývá, jen o víkendu narazíte na pár indonéských rodinek nebo mladé páry. Bílých turistů tohle místo opravdu nenavštěvuje mnoho, protože o něm nevědí, nepřijde jim tak zajímavé (je pravda, že člověk, který se na ostrově otočí na dva týdny, nemá na návštěvy míst tohoto typu čas) a nebo je odradí šílené vstupné. Ale o tom níže.
Mangrovy samy o sobě nejsou v Indonésii nic zvláštního. Narazíte na ně i v Jakartě, na severním pobřeží Jávy, na Sumatře a třeba i na východních ostrovech. Tohle je však projektmístní vlády, která se rozhodla udělat něco pro životní prostředí a také rozšířit zájem o tuto problematiku. Jedná se totiž o jedinečný ekosystém, který je velice důležitý pro naši planetu.
Tento mangrovový les má rozlohu 1 300 hektarů. Hned u vstupu jsou vidět školky, ve kterých se přichystávají nové sazeničky, aby se mohla plocha stále rozrůstat. Les se nachází na pobřeží, při deltě řeky, kde se sladká voda míchá s mořskou. Mangrovy jsou zvyklé na velice slané prostředí a část jejich kořenů je trvale pod vodou. Nabízí tak ideální úkryt pro různé druhy ryb, ještěrů (tady krokodýli nejsou, ale v jiných lokalitách byste na ně narazit mohli) a jiných plazů. V korunách stromů se pak usídlují ptáci. Kořeny jsou však, bohužel, také podle některých místních skvělým místem pro vyhazovaní odpadků, které se sem mimo jiné dostávají také během vydatných dešťů. I když se jedná o ekovýchovné místo s dobrou myšlenkou, bohužel už se o čištění objektu nikdo moc nestará, a tak budete při procházce několikrát procházet kolem hromady odpadků. Naštěstí je ale většina prostoru více méně čistá.
Vstupné v roce 2017*:
10.000 IDR – Indonésani / KITAS / KITAP
200.000 IDR – turista cizinec
*Ceny jsou platné i v roce 2022.
2 comments
Tak to tedy dalo hodně práce. Jak dlouho to vydrží? Kolik tam chodí lidí? Sám bych se tam bál.
Vydrzi to urcite hodne dlouho, dokud to Indonesane nezasypou odpadky. Uz ted tam ve vode sem tam plave nejaky ten sacek nebo krabicka od cigaret. Sazeji tam nove stromky, a tak se park hezky rozrusta. Pres tyden tam neni skoro nikdo, ale o vikendu se tam vyroji desitky mistnich.
Neni se tam ceho bat, jen je to tedy poradne bludiste. 🙂