0 8 minutes read

Co všechno zařídit před dlouhodobým pobytem v Indonésii

Praktických informací o Indonésii není v češtině dostatek. Když jsem se sem stěhovala poprvé, měla jsem docela zmatek v tom, co vše bych měla zařídit. Proto dnes přináším tento souhrnný článek. Ať už se na Bali plánujete odstěhovat s rodinou, jedete na studijní pobyt nebo jste se prostě rozhodli vyzkoušet “prodlouženou dovolenou” a nevíte, kdy se budete vracet zpět do ČR, na tyhle věci byste před odjezdem určitě neměli zapomenout.

co zařídit před odletem do indonésie

Pokud jedete do Indonésie studovat, nezapomeňte, že si musíte v ČR vyřešit i přerušení studia (ve většině případů). Pokud se sem stěhujete na neurčito, budete pravděpodobně řešit i spoustu dalších věcí, ale já přináším základ, který se týká každého, nehledě na důvod, který ho sem vede.

1. Vízum

Typ víza se bude u každého lišit, ale určitě byste neměli toto téma odkládat až na poslední chvíli. Musíte vědět, co vás čeká, na jak dlouho vízum dostanete a kolik vás bude stát jeho prodloužení. Také si musíte připravit všechny potřebné dokumenty (doporučuji vždy všechno kopírovat a skenovat). Osobně jsem nikdy nemusela řešit KITAS kvůli práci ani věčné prodlužování sociálně-kulturního víza, jak se tu s oblibou dělá. Pokud sem jedete studovat, vše vám zařídí univerzita.

Pokud se tu plánujete oženit či vdát, pak se podívejte na seriál článků, které jsem tomuto tématu věnovala.

2. Druhý pas

Zaprvé si překontrolujte, jak dlouho vám pas ještě platí. Můžete si také vyřídit druhý, což je podle mě opravdu důležité, protože kdyby se vám ten první ztratil, pořád u sebe budete mít mezinárodní dokument, který vám pak může ulehčit od spousty starostí. Vím, o čem mluvím – sama jsem tu pas ztratila a díky tomu, že jsem měla druhý, jsem nemusela vyřizovat nový na ambasádě a mohla jsem si hned požádat na imigračním o přesunutí víza z jednoho do druhého.

Na úřadě stačí říct, že chcete druhý pas z důvodu cesty do zemí, které by mohly dělat problém, pokud byste v něm měli razítko ze země, se kterou nemají dobré vztahy. To úplně stačí. 

3. Cestovní pojištění

Ať si říká kdo chce co chce, cestovní pojištění je prostě základ. Je dobré do něj zainvestovat – projděte si tedy důkladně všechny možnosti, poptejte se po známých a zkuste si najít i nějaké reference. Na papíře je to totiž vždy jiné než potom v praxi. Nezapomeňte také na to, že většina z českých pojišťoven nedovoluje zřizování pojištění ze zahraničí. Na to byste pak při prodlužování mohli narazit.

Já jsem měla dlouhou dobu Axu a teď využívám pojištění od Ergo. Jsem s ním spokojená, ze zahraničí zřídit lze a má dobré ceny. Pojištění porovnávám vždy tady.

Aktuálně (5.10.2018): Axa změnila pojistné podmínky a již není možné se pořád dokola pojišťovat ze zahraničí. Nyní je možné jednou navázat na již uzavřenou smlouvu před tím, než bude končit. Ale nesmíte mít během platnosti té první smlouvy žádný zdravotní problém (to je informace, kterou jsem dostala přímo od Axy). Ale žádný strach, ze zahraničí vás pojistí tyto pojišťovny: Ergo (je nutné uzavřít novou smlouvu před koncem té první a platí hned), Allianz (platnost pojištění se odkládá na tři dny po uzavření smlouvy), ČSOB (platnost nejdříve následující den po uzavření), Uniqa (platnost až po sedmi dnech po uzavření), Generali (platnost ihned), VZP (nejdříve následující den po uzavření). Dále pak TOP a Union.

4. Odhlášení z pojišťovny v ČR

Při pobytu v zahraničí delším než 6 měsíců se můžete odhlásit z povinného placení zdravotního (a sociálního) pojištění. Musíte být ale po celou dobu pojištění v zahraničí a vše pak při návratu prokázat. Vše se dá zařídit během jednoho odpoledne, je to rychlovka. Pokud jste ale studenti, pamatujte, že abyste se mohli odhlásit, musíte nejdříve přerušit studium. 

5. Očkování

Ačkoli už jsem v Indonésii docela dlouho a moje tělo už si na místní stravu a hygienické podmínky zvyklo, stejně bych sem nejela bez očkování. Ne, nenavštěvujte předražená očkovací centra, kde se vám budou chtít snažit vnutit i antimalarika a podobně. Vyhledejte si lékaře specialistu na cestovní medicínu.

Nechejte si naočkovat pouze žloutenku (abyste měli typ A i B) a břišní tyfus. To úplně stačí. Já mám navíc vzteklinu, ale jediným důvodem byl můj pobyt ve východní Indonésii a tehdejší problém s nedostatkem vakcín v indonéských nemocnicích.

6. Bankovní účet bez poplatků

Já využívám Equa bank a jsem spokojená (až na občasné víkendové odstávky). Poplatek za výběr v zahraničí je jen 9 korun, kurz relativně dobrý a hlavně mám zdarma k dispozici druhý účet bez karty, který se při cestování ohromně hodí. Je dobré mít své úspory na druhém účtu, ke kterému nemáte kartu, a před výběrem si peníze vždy převést na primární účet. Tím se pojistíte pro případ, že by vám někdo ukradl kartu. Dále hodně lidí využívá například Fio banku, ale s tou nemám vlastní zkušenost.

7. Nahlášení bance odjezd do ciziny

Zdá se to jako drobnost, ale je to velmi důležité. Před odjezdem zavolejte do své banky a oznamte jim, do jaké země a na jak dlouho se chystáte. Toto platí i pro krátkodobé pobyty. Zamezíte tím možnému zablokování vaší karty při výběru v zahraničí.

8. Zapište se do DROZDu

DROZD, neboli Projekt dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí, spadá pod Ministerstvo zahraničních věcí a je docela dobré se tam zapsat. Bude se o vás vědět, a kdyby došlo k nějaké přírodní katastrofě, teroristickému útoku nebo k jiné situaci, kdy se média ptají MZV na české turisty v dané lokalitě, bude o vás přehled. Registraci máte hotovou za chviličku. Vyplňuje se pouze celé jméno, datum narození, číslo pasu, pojišťovna, přes kterou máte sjednané cestovní pojištění, telefonní číslo a případně můžete zapsat i kontaktní osobu v ČR. Pak už jen upřesníte, od kdy do kdy budete v Indonésii.

Kdyby se něco dělo, budete pak v obraze a hlavně kdyby se něco stalo vám, MZV o vás bude vědět. 

9. Nezapomeňte platit komunální odpad

Tento bod se může zdát trochu hloupý, ale pokud na něj nebudete myslet, budou vás pak v Čechách čekat pěkné penále. Komunální odpad totiž musíte platit v každém případě, pokud máte ještě stále trvalý pobyt na území ČR. Nikdo vás na nic neupozorní, dopisem vám pak přijde do schránky upomínka, která už zahrnuje určité penále. Jediný způsob, jak nad tímto poplatkem vyzrát, je nahlášení trvalého pobytu na městský úřad, což se označuje za bezdomovecký trvalý pobyt. Jenže… kdo z nás by tam chtěl být, že ano? Naštěstí už se dnes vše dá platit převodem, jen je potřeba na to myslet.

10. Univerzální plná moc

Univerzální plná moc se hodí. Kolikrát je potřeba v ČR něco vyřídit, ale jakmile tam nejste, může to být docela komplikované. Vzor dokumentu si můžete stáhnout například zde.

11. Zřiďte si datovou schránku

Tento krok vám ušetří spoustu stresu s nedoručenou poštou. Hlavně v případě, že se plánujete do Indonésie přestěhovat celá rodina a v ČR nemáte nikoho, kdo by vás mohl upozornit, když vám pošťačka přinese doporučený dopis. Navíc díky tomu budete moci posílat elektronické dokumenty všem českým úřadům.

Přístupové údaje si vyřídíte na České poště (je to zdarma) a pak už se jen přihlásíte přes tuto stránku.

12. Mezinárodní řidičák

Mezinárodní řidičský průkaz vám vystaví magistrátě, je to na počkání a zaplatíte pouze poplatek 50 Kč. Platí pak jeden rok, pro Indonésii ale až tři roky, jelikož ji nemají v systému, a tak vydávají jakýsi obecný řidičák, který platí delší dobu. 🙂

Spousta lidí vám možná řekne, že tohle není potřeba řešit, že stačí dát policii úplatek. Ale já s tím rozhodně nesouhlasím. Za tu padesátikorunu si ušetříte spoustu nepříjemností a taky tím nebudete podporovat korupci, která je už tak v Indonésii dost šílená.

Pokud žijete v zahraničí a napadlo by vás ještě něco, co by si měl člověk před dlouhodobým pobytem v ČR zařídit, podělte se s námi v komentářích.

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.