Jedním z menších a velice dobře dostupných národních parků na Jávě je Baluran, který získal svůj název podle neaktivní sopky tyčící se nad rozlehlou savanou. Díky své rozloze, přijatelným cestám a poloze je park vhodný jako jednodenní výlet z Bali, který se dá spojit například s výstupem na Kawah Ijen.
Vzpomínám si, že když jsme se sem před pár lety vydali s mým polským parťákem, nevěděli jsme o Baluran vůbec nic. Byla to návštěva jen na jednu noc a největším zážitkem pro nás byly (kromě dramatického přespávání na posedu) opice koupající se v moři při odlivu. Dnes už ale vím, že tento park toho nabízí mnohem více a milovníci přírody i nenáročných treků si zde přijdou na své.
Baluran je s rozlohou 250 km² pouze o trochu větší než Brno. Nachází se na východní části ostrova Jáva mezi městy Situbondo a Banyuwangi. Stejnojmennou sopku, která se tyčí do výšky 1 247 m.n.m., uvidíte při hezkém počasí už z trajektu mířícího z Bali na Jávu.
Savana plná života
Přibližně čtyřicet procent parku tvoří savana, která je velkým lákadlem zejména pro indonéské turisty. Proslavila toto místo jako “Indonéskou Afriku”. Ale savana není vše. To, co dělá tento park zajímavým, je zejména fakt, že na poměrně malém prostranství se nachází několik různých ekosystémů. Velká část plochy je pokrytá také lesy, mangrovy a přes 400 druhy dalších rostlin. Patří mezi ně například tamarind indický, některé druhy akácie, talipot (to je palma, která po odkvetení odumírá) či tungovník molucký využívaný v tradiční čínské medicíně.
Ze zvířat narazíte na vodní buvoly, bantengy, timorské jeleny, muntžaky, kančily, makaky, hulmany jávské, hady, ještěry, divočáky a při troše štěstí možná uvidíte i nějakého toho orla, páva, dhoula (neboli ryšavého psa) či kočku rybářskou, která může být až dvakrát větší než kočka domácí a vyloženě miluje vodu.
Je úžasné vidět všechna tato zvířata pohybovat se volně po parku. Můžete je například pozorovat z posedu, který je na pár místech volně přístupný. I když se dá celý park jednoduše přijet na motorce, je lepší ji zaparkovat a udělat si celodenní výlet pěšky.
Co dál je tu k vidění?
Kromě savany je zde i několik pěkných pláží. Nejznámější je Bama, která je populární hlavně odpoledne před západem slunce. Méně navštěvovanými jsou Balanan a Kakapa. Při troše času se bezpochyby vyplatí dojet až na pláž Jil, odkud vás čeká krásný výhled na sopku Baluran a pohodové koupání.
Milovníci treků na sopky budou zklamaní, protože na Baluran není povoleno lézt, a to ani s místním průvodcem. Sopka je domovem obrovského množství divokých zvířat a vstup se povoluje pouze těm, kdo předloží nějaké potvrzení o provádějícím výzkumu. Takže mimo botaniky, zoology a geology si kdokoli další může o tomto treku jen nechat zdát. Ale nezoufejte – je tu spousta kratších treků, které jsou také úžasné. Více se o nich dozvíte přímo u hlavního vstupu do parku.
Na pláži Bama se můžete domluvit s místními hlídači a zaplatit si rybářský výlet na nedaleké pláži Kajang, která je však dostupná pouze pěšky. Je zde také krásné šnorchlování, ale je dobré mít s sebou vlastní výbavu.
Jak se tam dostat
Cesta z přístavu Ketapang, kam přijíždějí trajekty z Bali, trvá do parku přibližně hodinu, pokud máte vlastní motorku. Autobusem to mohou být i dvě hodiny. Ihned u hlavní silnice se nachází hlavní vstup (v oblasti Wonorejo). Tam si po levé straně můžete všimnout také jeskyně, přesněji řečeno bunkru, která sloužila také jako sklad zbraní za druhé světové války. Je známá pod názvem Goa Jepang.
Cena pro cizince je 150.000 IDR ve všední den a 225.000 IDR o víkendu. Je však potřeba dorazit dopoledne, abyste si mohli místní přírodu plně vychutnat. Na rozdíl od jiných národních parků na Jávě se Baluran ve čtyři hodiny odpoledne zavírá a je zakázané v něm nocovat. Je to zvláštní, protože v jiných parcích se můžete ztratit klidně i na týden a naopak o vás nikdo ani nebude vědět.
Nejlepší čas na návštěvu je období sucha (přibližně od poloviny dubna do září), protože máte šanci vidět více divokých zvířat. Ubytování je v parku málo a je navíc většinou otevřeno jen během hlavní sezóny.
Legenda
Jak by mohl být Baluran součástí Jávy, kdyby se k němu nevázala žádná legenda. V části parku, která se nazývá Watunumpuk, se nachází obrovský kámen známý jako Batu Numpuk. V madurštině to znamená “složený kámen”. Údajně vznikl díky jistému odborníku na výrobu posvátných nožů, prstenů a dědičných předmětů. Tento muž, Mpu Dadap, vyráběl své zboží z kamenů na hoře Baluran. Jednou šel se svými pomocníky pro další kameny. Umístil je u sebe v dílně, aby mohl další den začít pracovat. Když se však ráno probudil, kameny tam nebyly. Byl překvapený, když je objevil na stejném místě, odkud je den předtím s pomocníky vzal. A navíc byly všechny tři části na sobě poskládané tak, jako by je někdo naaranžoval. Lidé tak začali věřit tomu, že je tento kámen posvátný.
Dodnes můžete při troše štěstí narazit na menší ceremonie či alespoň spatřit čerstvě položené obětiny v okolí tohoto místa.
Stojí návštěva za to?
Na internetu se setkáte s názory, že tento park není vůbec zajímavý a nevyplatí se sem jezdit. Pravda, je to naprosto něco jiného než například Ujung Kulon nebo Sukamade, ale každý z těchto parků má “to svoje”, díky čemuž je jedinečný. Pláže jsou jednoznačně krásnější na jižním a západním pobřeží Jávy, v Ujung Kulon pak můžete zažít opravdový prales.
Tady v Baluranu ale potkáte mnohem více zvířat a savana je také něco, co jen tak na Jávě neuvidíte. A upřímně, ani těch turistů sem tolik nejezdí, což je bezpochyby velké plus.
Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…