6 komentáře 4 min. čtení

Z obrovské budovy uprostřed jakési malé vesnice v horách severního Bali se line děsivý křik několika desítek Indonésanů. Nikdo z nich v té vlně adrenalinu ani nezaregistruje, že dovnitř vejde bule. A navíc žena. Už v tomto okamžiku se tu necítím dobře. Ale říkám si, že tu být prostě musím, abych mohla napsat tento článek. Ale taky vím, že už na podobnou akci nikdy nepůjdu. Nejen, že z hlediska etiky to nezvládám, ale trpí i mé uši z toho otřesného hluku a moje plíce z vydýchaného teplého vzduchu načichlého čerstvou krví a peřím. Odehrávají se tu totiž kohoutí zápasy.

Do budovy nás vpustili bez problémů, ani jsme nemuseli platit vstupné, které bylo ale jen pár symbolických rupií. Uprostřed místnosti stojí dav indonéských mužů, kteří ve svých rukách tisknou peníze. A ne žádné drobné. Samá stovka, padesátka… Tolik, kolik pravděpodobně neutratí za svou denní porci jídla. Jde totiž o populární hazard, který je však v současné době v Indonésii oficiálně zakázaný, ale obyvatelům malých horských vesnic samozřejmě tohle omezení žádný problém nedělá. 

Indonéská vláda zakázala kohoutí zápasy v roce 1981 a povolila je pouze v případě náboženských obřadů. Jde totiž o trápení zvířat a také o hazard, který se neslučuje s náboženstvím. Na Bali byly zápasy velice populární, že je velice těžké je jen tak zakázat. Nejen, že nejdou takové akce uhlídat, ale také je problém v nedostatečné a ne příliš časté kontrole ze strany policie, a tak jde o aktivitu, která oficiálně sice povolená není, ale turistovi nedělá problém na ni narazit, pokud se o to alespoň trochu snaží.

Najednou vše kolem nás utichlo. To zrovna jeden kohout zabil svého protivníka. Vesničané si mezi sebou rozdávají svou výhru a už plánují, na kterého bojovníka vsadí tentokrát. Majitelé vybraných kohoutů už se připravují na protilehlých okrajích ringu. Jejich “mazlíčci” jsou hladoví a vystresovaní. To aby odvedli co nejlepší výkon. 
Peníze jsou vybrané a jeden z pořadatelů dává signál, že boj může začít. Všechno rázem znovu ožívá a na mě se těsní ze všech stran hluční sázkaři. Všechno jsou to muži, protože ženám takové jednání nepřísluší. Ty tu vůbec nejsou, nebo stojí opodál a prodávají občerstvení. V jejich tvářích je poznat, že je zápas stejně nechává úplně chladnými. Oba pánové vypouštějí své kohouty a hluk v místnosti se tím ještě zesílí. Zvířata jsou během vteřiny v sobě. Přijde mi to kruté a otáčím hlavu na stranu. Netrvá to dlouho a jeden z kohoutů krvácí. 
Bojí se, začíná utíkat. Nechce umřít. Je to sice jen zvíře, ale taky má svůj pud sebezáchovy. V tomto okamžiku udělají vesničané něco, čím úplně ztratí moji přízeň. Vezmou oba ptáky a vloží je do ratanové metrové klece, aby ten zraněný nemohl utéct. V této chvíli už je rozhodnuto a situace končí zabodnutým zobákem silného favorita do krku bezmocného kohouta číslo dva. Ten okamžitě padá k zemi a v kaluži krve přestává dýchat. 
Nechápu, jak může být někomu příjemné sledovat takovou akci. Mám v tuto chvíli pocit, že chci všechny přítomné vsadit do té klece taky. A oni se jen smějí a radují se z vyhraných peněz. To je pro mě impulz k odchodu a s mrtvým kohoutem za zády slibuju sama sobě, že už na tyto zápasy nikdy nepůjdu. 

6 komentáře

Milan 7. 6. 2014 - 22:37

Mluvíš mi z duše. Ani jsem to nevydržel do konce. Tohle je jedna z věcí, která je pro "civilizované" evropany těžko pochopitelná.

Odpovědět
Aailyyn 10. 6. 2014 - 8:15

A proto se "civilizovaná" Evropa baví koridou, jo? Jestli někdo chce násilí a krev, tak ať jde na box, protože tam do sebe soupeři alespoň řežou naprosto dobrovolně. Nechat v tom jakkoli figurovat zvířata mi připadá barbarské.

Odpovědět
Milan 11. 6. 2014 - 10:36

Nemyslím si, že korida je to zrovna zábava typického Evropana. Nevím, kde se kromě Pyrenejského poloostrova v Evropě ještě pořádá.
Z tohoto důvodu mluvím o "civilizované" Evropě. A ne o vyjímkách, jako jsou tradice jižanských národů (korida) nebo primitivní ubožáci pořádající zápasy bojových plemen psů. To pro mě nejsou civlizovaní Evropané.

Odpovědět
Hanka 19. 7. 2014 - 18:45

Vydržela jsem tam asi tři minuty. A už to nechci vidět. Zajímavé bylo, jak místní hlídali před tou stodolou a policajti trochu dál…

Odpovědět
Anonymní 19. 7. 2014 - 23:38

Vážená slečno, chtěl bych vás vyvést z omylu – balijská policie ví velice dobře o všech kohoutích zápasech v každé vesnici, protože od organizátorů vybírá "desátky" a každý zápas probíhá výhradně se svolením zkorumpované policie :)))

Odpovědět
Nikol Šenkyříková 28. 10. 2016 - 12:22

Vážený pane, já samozřejmě vím, jak moc zkorumpovaná je Indonésie. 😉 Nejsem naivní a zkušeností už mám taky trochu víc než jen "žádost" o úplatek během kontroly dokladů na motorce v Sanuru. Ale zákon je zákon a já ve článku právě o zákonu psala. Přečtěte si to ještě jednou, prosím. 🙂

Odpovědět

Okomentovat

*Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Email slouží pouze k identifikaci, nebudou vám odesílány žádné emaily.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

 • Mája

  Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

 • Nikolas

  Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

 • Jaroslav Tatíček

  Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

 • Nikol Šenkyříková

  Ahoj, s touto aplikací nemám zkušenosti, ale v blízké budoucnosti mám v…

 • Mája

  Ahoj, díky za super článek. To se spisovnou Indonéštinou jsem přesně ne-chtěla…

Nenechte si ujít nové články a přihlaste se k odběru!
Skvělé! Přihlásili jste se k odběru novinek! Děkuji za zájem. :-) Ale ne, něco se pokazilo... Zkuste to znovu.

Nejobsáhlejší český blog o Indonésii. Už deset let psaný s láskou nejen k této nádherné zemi, ale také k cestování, kultuře a historii.

©2013-2023 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.