1 6 minutes read

Austrálie: Darwinský případ české vraždy

Dnes přináším zajímavý případ vraždy v Darwinu, na který jsme narazily při návštěvě staré věznice Fannie Bay, ze které je v současné době muzeum. V celém areálu je detailně popsán pouze jeden soudní proces, kterému je věnováno několik velkých informačních tabulí. Jaké to bylo zjištění, když jsme si všimli, že jména vrahů jsou Koci a Novotny.

Zdá se, že jde o velice důležitý případ, protože  je mu věnováno hned několik knih umístěných v darwinské parlamentní knihovně. Nemohla jsem si tento článek odpustit – tabule jsem nafotila, přeložila a poskládala do souvislého textu.

Město Darwin v padesátých letech 19. století představovalo nádherně barevnou tropickou lokaci. Opojná vůně plumérií a jasmínu se linula vlhkým vzduchem přes zahrady vyzdobené planoucími delonix regia (pozn. překl.: česky ohňový strom), ibišky a mnohobarevnými krotony – perfektní doplněk pro zářivé tyrkysové Arafurské moře. Město bylo domovem okolo 15 000 „Evropanů“ a 20 000 Aboriginů. Společně s Evropany tu také byly čínští obchodníci, asijští lovci perel a italští a řečtí rybáři a dělníci.

Smrt ve večerních hodinách

Na začátku dubna roku 1952 plánovali Jerry Koci a John Novotny opustit Darwin tím, že ukradnou taxi a okradou řidiče. Ve čtvrtek 17. dubna zakoupili pušku v bazaru a ubytovali se v hotelu Don, odkud později zavolali taxikáře George Granthama a poručili mu jet po dálnici směrem na jih. Po třinácti mílích řekli Grahamovi, aby zastavil, střelili jej do hlavy, odtáhli tělo do buše, kde následně vystřelili do těla další dvě rány. Nasedli zpět do auta a pokračovali dál na jih. Pro platbu benzínu používali Granthamovy šeky. Zakrvácené oblečení i zbraň vyhodili po cestě z auta.

Dramatis personae – Vrahové

Jerry Koci byl dvacetiletý Čechoslovák, jehož matka zemřela, když mu bylo jen deset let. Přijel do Austrálie v roce 1950 jako osmnáctiletý. Pracoval na cattle station (pozn. překl.: australský termín pro rozlehlou farmu, jejíž hlavní činností je chov skotu) a jako řidič v regionu Střední Austrálie. Po setkání s Johnem Novotnym se rozhodli cestovat do Darwinu společně. 

John Novotny měl v době vraždy devatenáct let. Byl taktéž emigrantem z Československa (1949). Jeho otec zemřel, když byl John osmiletý, a jeho matka byla zabita během druhé světové války. Zvládal číst, ale neuměl psát a jeho mluvené angličtině bylo velice obtížné rozumět. Z jeho výpovědi se ukázalo, že byl velice naivní. Po příjezdu do Darwinu oba tito muži působili jako obyčejní pracovníci žijící v hotelích a stravující se po kavárnách. Když se následně přestěhovali do hotelu Don, byli velmi oblíbení u personálu i ostatních hostů. 

Oba byli rozčarovaní z Darwinu, ale zlom nastal v březnu 1952, kdy se Koci, řídící motorku, srazil s nákladním autem. Jeho spolujezdec sedící za ním, osmiletý David Clayton, zemřel. Koci si byl jistý, že může být za tuto nehodu poslán do vězení, ačkoli policie označila událost jen za prostou nehodu. Koci a Novotny se však v souvislosti s tím rozhodli město opustit.

Stíhání

Dne 18. dubna byl Grantham prohlášen za pohřešovaného a bylo zahájeno pátrání. Pro hledání bylo použito letadlo, což bylo pro Darwin v padesátých letech neobvyklé, zatímco policie, taxikáři a dobrovolníci se snažili najít stopy na zemi. 

Následující den, 19. dubna, bylo Granthamovo tělo nalezeno na třinácté míli. Policie, jako při jednom z prvních případů v Northern Territory, použila metodu otisků prstů pro zjištění identity zesnulého. Společně s tělem byla nalezena také Granthamova peněženka. Později tohoto dne bylo zastaveno ukradené taxi s Kocim a Novotnym queenslandskou policií blízko města Duchess.

Rozloučení

V neděli 20. dubna 1952, více než devadesát aut následovalo pohřební průvod ze sídla anglikánské církve na darwinský hřbitov, kde byl dvaačtyřicetiletý George Grantham pochován do země. Pětset lidí mu přišlo vzdát respekt a rozloučit se. 

Noviny Northern Standard učinily neobvyklý krok, když otiskly článek s kondolencí pro paní Dulcii Grantham za ztrátu jejího manžela. Paní Grantham vyjádřila svůj vděk skupině darwinských taxikářů a členům různých společenských klubů, kteří jí vyjádřili upřímnou soustrast.

Hledání odpovědí a návrat do Darwinu

Darwinská policie prokázala výbornou pohotovost při shromažďování soudních důkazů. Policie požádala nemocničního lékaře o krevní testy ze zaschlých skvrn na oblečení obžalovaných, které bylo nalezeno nedaleko těla. Později testovali také krev nalezenou uvnitř auta. Taková pozornost věnovaná soudním důkazům nebyla v těchto letech běžná a jen díky ní policie dokázala vyřešit tento případ. 

Seržanti Mutch a McNab společně s Constablem Hollowem našli auto a na jeho sedadlech objevili také krev a provaz z hotelu Don, který posloužil k obvázání oblečení okolo pušky. Dotazovaná Koci a Novotny nakonec přiznali trestní čin. Byli zadrženi a odvezeni zpět do Daly Waters v autě, které ukradli. Následně byli usazeni do letadla a přepraveni do Darwinu. Po příjezdu, 7. května, stanuli před soudem z podezření z trestního činu vraždy. Nebyli zastoupeni právním zástupcem. 

Svým přiznáním zpečetili své osudy, protože vyšlo najevo, že vraždu George Granthama chladnokrevně plánovali dopředu. Jako motiv tohoto činu uvedli, že zde byli nešťastní a chtěli opustit Austrálii. Měli v úmyslu odjet autem až do Melbourne, prodat tam auto a z vydělaných peněz zaplatit lístek na loď či letenku zpět do Evropy, kde chtěli začít “hrát hudbu”. 

Tento případ, který byl řešen Nejvyšším soudem v Darwinu soudcem Martinem Kriewaldtem, trval jen pár dní, ale porota měla potíže se stanovením verdiktu. Konečným rozsudkem byl závazný trest smrti a Koci i Novotny byli dne 7. srpna oběšeni ve Fannie Bay. Zajímavé je, že poslední poprava se v Darwinu odehrála právě v roce 1952 a následujícího roku, 1953, byl trest smrti v tomto regionu oficiálně zrušen. 

Přeloženo z informačních tabulí v muzeu Fannie Bay v Darwinu.

1 comment

Franta 24. 3. 2014 - 9:00

Tak to jsme se jako Češi moc neuvedli. Ještě, že dnes Tě tam máme jako lepší vyslankyni.

Reply

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.