Tento článek by mohl zajímat spíše ty z vás, kteří žijete v Indonésii. Jména ulic tu bývají většinou hodně dlouhá a, co si budeme nalhávat, pro cizince často těžko zapamatovatelná. Ale pokud cestujete, po chvíli zjistíte, že mnoho z názvů se opakuje ve všech velkých městech. Napadlo vás někdy, po kom jsou vlastně indonéské ulice pojmenovány?

Do článku jsem vybrala patnáct nejčastějších jmen. A pokud se dostanete až na konec článku, můžete se pro zpestření také dozvědět, na jaké nejvtipnější názvy může člověk v Indonésii občas narazit.
1. Teuku Umar
Na Bali v Denpasaru je tato ulice známá hlavně díky obchodům s elektronikou. Teuku Umar byl významným vojevůdcem v Acehu na Sumatře. Žil v letech 1854 až 1899 a byl zabit léčkou právě během nizozemsko-ačežské války, které se také říká “Svatá válka”. Byla nejdelší a nejkrvavější koloniální válkou, kterou Nizozemci kdy vedli. Aceh byl nakonec poražen a holandští kolonizátoři tak získali tuto oblast pod svoji kontrolu.
2. Imam Bonjol
Imam Bonjol je snad nejznámějším vůdcem ve válce Padri na Sumatře, která probíhala v letech 1803 až 1837. Stejně jako Teuku Umar a další, které v seznamu uvidíte, byl i Imam Bonjol prohlášen za národního hrdinu. Primárně šlo v této válce o šíření ortodoxního islámu, což se nelíbilo místním umírněným autoritám. Později se do sporu přidali i Nizozemci. Tito “padri” byli místní muslimové, kteří se inspirovali podobou islámu v arabských zemích (většinou to bylo po jejich návratu z Mekky). Kvůli nizozemské brutalitě se ale nakonec obě skupiny spojily dohromady a bojovaly společně proti kolonizátorům.
3. Diponegoro
Princ Diponegoro byl jedním z možných následníků trůnu v Yogyakartě na Střední Jávě. V letech 1825 až 1830 se ale vedl armádu proti Holanďanům v jávské válce, kdy chtěl kolonizátorům zabránit ve stavbě silnice, která by vedla přes svaté území. Stal se tak jedním z prvních, kdo na území Indonésie využili islám ve prospěch svých politických ambicí. Po válce byl vyhoštěn do Makassaru na ostrově Sulawesi, kde zemřel.
4. (RA) Kartini
Celým jménem Raden Adjeng Kartini byla mladá žena, která se stala symbolem emancipace žen v Indonésii. Pocházela z dobré rodiny na Jávě a díky tomu, že jí rodina umožnila chodit do školy, byla velmi vzdělaná, což do té doby u žen v Indonésii nebylo nic úplně běžného. Jenže ji rodiče domluvili sňatek bez jejího souhlasu. Musela se zaměřit na aktivity, které se hodily pro dívku, například vyšívání a podobně. To ještě víc prohloubilo její zájem o emancipaci. Taky publikovala příspěvky v semarangských novinách.
Zemřela po porodu ve 25 letech, ale její korespondence se stala základem indonéské ženské literatury, inspirovala pár dalších emancipačních hnutí a ještě dnes inspiruje spoustu místních žen. Ostatně, v tomto článku si můžete přečíst, jak probíhají oslavy Hari Ibu Kartini (Den Kartini) na Jávě.
5. (Jenderal) Sudirman
Když se řekne název této ulice, vybavím si Jakartu a tu věčnou dopolední a odpolední dopravní zácpu. Nicméně je to jedna z nejznámějších a nejdůležitějších ulic v celé metropoli. Generál Sudirman žil v letech 1916 až 1950 a byl velitelem indonéské armády během bojů o nezávislost. Nejen, že sehrál důležitou roli, ale byl taky prvním a nejmladším generálem v historii tohoto nového státu.
6. Gajah Mada
Původně prostý voják Gajah Mada se podílel na utváření impéria Majapahit, které fungovalo na území Indonésie ve 13. až 16. století. Tento voják byl prý první, kdo přišel s myšlenkou sjednotit celé souostroví, protože do té doby existovalo na území dnešní Indonésie mnoho větších či menších království. Byl jmenován nejvyšším státním hodnostářem a z Majapahitu tak poprvé v historii celé jihovýchodní Asie vznikla opravdová velmoc.
7. (Jenderal) Gatot Subroto
Ulice, která se často mezi místními zkracuje na Gatsu, taky nechybí v žádném velkém městě. Gatot Subroto byl generál, který se mimo jiné přidal k PETA (Obránci vlasti), což byla dobrovolnická armáda bojující proti Japoncům, kteří během druhé světové války Indonésii okupovali.
8. Sutan Syahrir
Jméno prvního indonéského premiéra se taky často objevuje v názvu velkých ulic. Byl jedním z nejdůležitějších lidí během boje za nezávislost. Je pohřben v Jakartě na hřbitově národních hrdinů, o kterém jsem psala v tomto příspěvku.
9. (Dr. Ir.) Soekarno
První indonéský prezident, otec národa a velký vzor, ke kterému ještě dnes vzhlíží většina obyvatel. Před časem jsem vytvořila titulky k filmu Soekarno z roku 2013, kde se o něm můžete dozvědět víc. Titulky ke stažení zde.
10. Mohammad Hatta
Jméno prvního indonéského viceprezidenta také nemůže v ulicích chybět. Pocházel ze Sumatry a stál společně se Soekarnem u zrodu samostatného státu.
11. Ahmad Yani
Dalším z velitelů indonéské armády, jehož jméno se často objevuje v názvech velkých ulic, byl generál Ahmad Yani. Byl zabit během pokusu o únos v rámci hnutí 30. září, o kterém se píše v knížce Noc začala ve tři ráno (od Jiřího Dienstbiera).
12. (H.O.S.) Cokroaminoto
Jeho celé jméno bylo Raden Hadji Oemar Said Tjokroaminoto a byl to indonéský nacionalista, který se taky angažoval v bojích za nezávislost. Té se ale nedožil, protože zemřel v roce 1934 ve věku padesáti dvou let.
13. (MH) Thamrin
Tento muž působil v Národní radě (Volksraad), která měla vést k budoucí samosprávě této nizozemské kolonie. Věřil, že se dá nezávislosti dosáhnout právě spoluprací s koloniální vládou. Kririzoval špatné podmínky na plantážích a založil politickou stranu Parindra. Je na dvoutisícové bankovce (té starší) a v Jakartě mu stojí dvě velké sochy.
14. (Sultan) Hassanuddin
Panovník v sultanátu Gowa na Sulawesi žil v 17. století. Bojoval proti Holanďanům. Údajně jim navrhl, aby společně v klidu jednali o obchodu s kořením, ale Holanďané ho odmítli a začaly dlouhotrvající boje, které Gowa nakonec prohrála.
15. Supratman
Celým jménem Wage Rudolf Supratman je autorem indonéské státní hymny Indonesia Raya. O hymně jsem psala v tomto článku, kde najdete i její překlad. Tento skladatel byl v mládí členem jazzové skupiny. I když byla hymna poprvé představena na Kongresu mládeže v roce 1928, Supratman se nezávislosti nedožil, protože zemřel v roce 1938.
Příště, až pojedete na skútru nebo taxíkem, můžete si spojovat názvy ulic s jednotlivými národními hrdiny. Vím, že pro cizince je prostě lepší, když k těm jménům a indonéským slovům zná význam, protože se to dá pak mnohem jednodušeji zapamatovat.
A jaké názvy jsou nejvtipnější?
Na střední Jávě se nachází Jalan Macet (v překladu “Ulice Dopravní zácpy“). Ve stejné části ostrova je třeba i Jalan Kondom Sutra (“Ulice Hedvábný kondom“) a Jalan Rusak (“Ulice Rozbitá“). V Bandungu mají Jalan Yang Lurus dan Benar (“Ulice Rovná a správná”). Dále pak třeba Jalan Lari Marathon (“Ulice Maratonského běhu“), Jalan Ini (“Tato ulice“), Jalan Sendiri Aja (“Prostě samotná ulice“), Jalan Tidak Sesuai (“Ulice Neodpovídá“), Jalan Belum Ada (“Zatím neexistující ulice“), Jalan Putri Malu (“Ulice Stydlivé dívky“) a Jalan Tanpa Nama (“Bezejmenná ulice“).
Přeji krásný den,jedeme na celý únor 2025 na Sulawesi.V Makassaru si půjčíme…