0 9 minutes read

Nusa Lembongan – ráj bílých pláží, surfingu a nádherných útesů

Možná vám bude připadat zvláštní, co teď chci říct, ale mnoho z nás žijících na Bali si rádo jezdí odpočinout na Nusa Lembongan. Nebo na ostrovy Gili. Říkáte si: “Proč? Vždyť Bali je samo o sobě naprostým rájem se spoustou krásných pláží…”. To je. Ale tak krásné pláže jako na Gili nebo Lembonganu na Bali ani nejsou. Alespoň ne tak čisté a prázdné. Ale pláže nejsou to jediné, co může tento malý ostrov nabídnout.

Známý žlutý most spojující Nusa Lembongan a Ceningan
Most spojující Lembongan a Ceningan
Nusa Lembongan a Nusa Ceningan se společně s Nusa Penidou nacházejí  asi jedenáct kilometrů jihovýchodně od Bali. Lembongan má rozlohu přibližně osm kilometrů čtverečních. Nusa Ceningan je ještě menší a s Lembonganem je propojen krásným žlutým mostem, který se stal ikonou této destinace.

Jak se tam dostat

Výhodou Lembonganu je dobrá dostupnost z Bali. Rychlou lodí ze Sanuru jste tam za půl hodiny. Dobré spoje jsou i na sousední ostrov Nusa Penida. O Penidě si můžete přečíst v tomto článku.

Z přístavního městečka Toyapakeh jezdí menší motorové lodě po celý den. K výjezdu je potřeba minimálně dvou osob za cenu 75.000 IDR na osobu nebo čtyř osob za 50.000 IDR na osobu. Po Lembonganu se většina turistů pohybuje na skútrech nebo pěšky. Já si osobně myslím, že na pěší výlety je to tu jako dělané. Pokud se ubytujete na jihovýchodní straně Lembonganu, můžete si na Ceningan udělat příjemný celodenní výlet. Skútr si můžete půjčit v ubytování, běžná cena je 100.000 IDR / den. A nebo vyzkoušejte kolo (30 – 50.000 IDR / den).

Co ostrovy nabízejí

Ano, krásné bílé pláže jsou tím největším lákadlem. Připravte se však na silné odlivy, během kterých se do vody nedostanete vůbec. Výhodou ale je, že Ceninganský průliv se dá při odlivu také pojmout jako místo k procházkám. Z jednoho ostrova na druhý se dostanete se suchými koleny a ve vodě můžete pozorovat mnoho krásných hvězdic a dalších mořských živočichů – kraby, mořské ježky (skrývající se v chaluhách), hadice (takové ty hodně tenké hvězdice), krevety, perlorodky a další.

Jak vás určitě napadá, je tu také úchvatné šnorchlování. Někteří lidé dokonce tvrdí, že Lembongan je z celého Bali největším rájem pro šnorchlaře. Můžete se vydat lodí dál od břehu nebo vyrazit sami přímo z pláže. Dá se také domluvit výlet za mantami obrovskými.

Milovníci potápění spíše jezdí přímo na Nusa Penidu, ale i na Lembonganu najdete několik potápěčských stanic, u kterých si můžete domluvit ponory. Kromě mant je lákadlem zejména měsíčník svítivý (mola mola), dále můžete narazit na pyskouna obrovského neboli Napoleon fish, barakudy, mořské želvy, klauny, trnuchy, mořské hady a třeba i žraloka útesového či kladivouna.

Foceno z Nusa Ceningan s výhledem na Lembongan
Výhled na Lembongan při odlivu

Ale z hlubin už se vraťme zpět na hladinu. Také surfaři si zde přijdou na své. Několik vyhlášených míst se nachází přímo na Lembonganu a najdete tu také surfařské školy, kde mohou tento sport vyzkoušet i naprostí začátečníci. Osobně si ale myslím, že Kuta na Bali je pro ty, kteří se na surfboard chtějí postavit poprvé, mnohem vhodnější. Nejznámější surfařské pláže jsou Shipwreck, Playgrounds a Lacerations. Playgrounds se doporučuje pro začátečníky, Shipwreck pro mírně pokročilé. Ti zkušení za vlnami dokonce vyjíždějí lodí dále od pevniny. Na jižní části Ceninganu, kde jsou nádherné útesy, jsem dokonce viděla surfaře přímo u pláže při odlivu, ale věřím, že když to člověk pořádně neumí a spadne, nehezky se dobije o korály.

Odvážlivci si na Ceninganu můžou dokonce i skočit z dvanáctimetrového útesu přímo do moře. Zajděte si na Mahana Point. Nemusíte se bát, místo je hlídané a bezpečné. Navíc můžete ve volné chvíli pozorovat surfaře nedaleko od pobřeží.

U útesů ještě zůstaneme. Devil´s Tears na Lembonganu a Blue Lagoon či Old Tree na Ceninganu jsou skvělé vyhlídky, kde můžete pozorovat tu neuvěřitelnou sílu vody tříštící se o útesy a vystřikující několik metrů vysoko. Ale buďte opatrní a nechoďte k úplnému okraji. Nejednou se stalo, že někdo podcenil situaci a voda ho vzala s sebou. Ti, kteří měli štěstí, vyvázli jen s odřeninami a pohmožděninami, když je vlny nahazovaly na útesy. Znám však i případy, kdy dotyčný skončil na několik týdnů v nemocnici. Nicméně jsou to nádherná místa, a pokud si člověk dává pozor, dokáže si je užít naplno bez jakýchkoli problémů.

Pojďme ale ke klidnějším aktivitám. Už jste někdy pádlovali na kajaku uprostřed mangrovového lesa? Pokud ne, tak tuto aktivitu určitě nemůžete při pobytu na Lembonganu vynechat! Celé severovýchodní pobřeží ostrova obklopují mangrovy. Výlety se dělají i na motorových člunech, ale v takovém případě si nevychutnáte atmosféru tak, jako když si půjčíte kajak. Pokud se pohybujete tiše, můžete mít šanci vidět spoustu zvířat, zejména mnoho druhů ptáků a ještěrů. Šťastlivci mohou zahlédnout i kalony, kteří se tu občas shlukují.

A pokud chcete jen relaxovat, dát si nějaký dobrý koktejl přímo u pláže, pak tu máte nespočet barů, ve kterých se dá strávit klidně celé odpoledne. Na spoustě míst mají na pláži fotogenické houpačky či sedací pytle, ve kterých můžete za popíjení oblíbeného džusu z čerstvého ovoce pozorovat moře a okolní život. Při poslední návštěvě jsme si zamilovali lokální restauraci na Ceninganu, kousek od mostu. Jmenuje se The Bamboo Beach Ceningan Resto and Bar.

Chaluhy

Během pobytu si určitě všimnete všudepřítomných chaluh. Nejen v moři, ale také rozložené kolem silnic. Tyto nahnědlé mořské řasy se pěstují právě v Ceninganském průlivu, kde je místní při odlivu sbírají a suší je před svými domy. Chaluhy jsou primárně určené na vývoz. Používají se na výrobu kosmetických přípravků, přidávají se do doplňků stravy a v neposlední řadě se z nich vyrábí také agar. Bohužel těchto mořských zahrad radikálně ubývá. Místní si totiž lehce spočítali, že pronájem tří motorek denně pro turisty jim zajistí dostatek peněz na obživu pro celou rodinu. Oproti tomu sběr chaluh je nevděčná a téměř nevýdělečná práce – cena za jeden kilogram polouschlých chaluh je 2.500 – 4.500 IDR (4 až 7 korun). Když si představím, kolik práce dá jen samotný sběr, naprosto rozumím, že se místním nechce dál v této tradiční práci pokračovat.

Každopádně nezvyklá vůně sušících se chaluh je jedním z charakteristických znaků těchto dvou ostrovů. Stejně jako žlutý most, mangrovy a bílé pláže.

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.