0 4 minutes read

Solo – kulturní centrum Jávy

Poměrně malé město Surakarta, častěji nazývaná jako Solo, leží v provincii Centrální Jáva a kultura z něj plyne ve všech směrech. Ne nadarmo je oblíbeným turistickým místem, leč tu není tolik bule jako v jeho větší sestřičce Jogyakartě. Vždy se do něj ráda vracím a není divu, že se do něj většina cizinců zamiluje.

Solo, s více než 500 000 obyvateli a rozlohou necelých 45 kilometrů čtverečních, je poklidným městem plným malých spletitých gangů spojujících velké ulice. Za poslechu gamelanu a popíjením kávy s výhledem na sultánský palác se dá krásně trávit noc, pokud si potřebujete odpočnout od cestování a stresu. Centrum města je plné malých hotýlků, které jsou schované v malých uličkách a izolované od hluku ze silnice. V některých z nich je možné si vyzkoušet hru na gamelan, nebo si ji alespoň poslechnout.

Keraton Surakarta

Palác patřící Pakubuwono XIII., s titulem Susuhunan (pocházejícím z království Mataram), je zároveň knížecím dvorem Mangkunegaran (malé dědičné vévodství uvnitř regionu Surakarta). Uvnitř paláce se nachází výstava darů z celého světa (je zde i české broušené sklo) a průvodci, kteří jsou zde povinní, se vždy usmívají a opravdu hodně toho vědí. Některé prostory jsou pro turisty uzavřené, protože zde stále žije královská rodina.

Wayang Orang

O divadle s živými herci toho mám v plánu napsat víc až později, a tak zatím jen stručně zmíním, že se jedná o opravdu skvělé představení, na které všem doporučuju zajít. Tradice míšená s vtipem a improvizací, nádherné kostýmy, ale i typické dusno a komáři. Avšak i to podtrhne atmosféru. 🙂

Noční Solo

Je velice příjemné se po setmění procházet po hlavní ulici, jíst grilovanou kukuřici, poté si sednout na zem do některého z warungů a dát si jahe panas (horký zázvor), es jeruk (pomerančovou šťávu s ledem) či jednoduše jen kopi jawa (javánskou kávu). Motorek v provozu ubude a mladí Indonésané začnou posedávat kolem památníku,  který hraje všemi barvami.

Candi Sukuh, hanbatý chrám

Když už vás město omrzí, stačí sednout na motorku, nebo najít autobus a vydat se k nedaleké hoře Lawu. Na jejích svazích se nacházejí dva zajímavé chrámy z doby javánského hinduismu, Candi Cetho a Candi Sukuh. Já navštívila jen druhý zmíněný. Jedná se o stavbu z 15. století a leží na hranicích provincií Centrální a Východní Jáva. Patří k jedněm z posledních hinduistických chrámů na ostrově. Je známý především díky sexuálním prvkům, kterých je zde opravdu mnoho. Dále se zde objevují motivy života před narozením. 
Určitě je to dobré místo k návštěvě, protože v kontrastu s nejznámějším hinduistickým chrámem Prambanan blízko Yogyakarty jde o trochu tajuplné a zároveň klidné místo, kde se budete cítit mnohem líp než mezi davy turistů na Prambananu. 

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.