0 2 minutes read

Solo – kulturní centrum Jávy

Poměrně malé město Surakarta, častěji nazývaná jako Solo, leží v provincii Centrální Jáva a kultura z něj plyne ve všech směrech. Ne nadarmo je oblíbeným turistickým místem, leč tu není tolik bule jako v jeho větší sestřičce Jogyakartě. Vždy se do něj ráda vracím a není divu, že se do něj většina cizinců zamiluje.

Solo, s více než 500 000 obyvateli a rozlohou necelých 45 kilometrů čtverečních, je poklidným městem plným malých spletitých gangů spojujících velké ulice. Za poslechu gamelanu a popíjením kávy s výhledem na sultánský palác se dá krásně trávit noc, pokud si potřebujete odpočnout od cestování a stresu. Centrum města je plné malých hotýlků, které jsou schované v malých uličkách a izolované od hluku ze silnice. V některých z nich je možné si vyzkoušet hru na gamelan, nebo si ji alespoň poslechnout.

Keraton Surakarta

Palác patřící Pakubuwono XIII., s titulem Susuhunan (pocházejícím z království Mataram), je zároveň knížecím dvorem Mangkunegaran (malé dědičné vévodství uvnitř regionu Surakarta). Uvnitř paláce se nachází výstava darů z celého světa (je zde i české broušené sklo) a průvodci, kteří jsou zde povinní, se vždy usmívají a opravdu hodně toho vědí. Některé prostory jsou pro turisty uzavřené, protože zde stále žije královská rodina.

Wayang Orang

O divadle s živými herci toho mám v plánu napsat víc až později, a tak zatím jen stručně zmíním, že se jedná o opravdu skvělé představení, na které všem doporučuju zajít. Tradice míšená s vtipem a improvizací, nádherné kostýmy, ale i typické dusno a komáři. Avšak i to podtrhne atmosféru. 🙂

Noční Solo

Je velice příjemné se po setmění procházet po hlavní ulici, jíst grilovanou kukuřici, poté si sednout na zem do některého z warungů a dát si jahe panas (horký zázvor), es jeruk (pomerančovou šťávu s ledem) či jednoduše jen kopi jawa (javánskou kávu). Motorek v provozu ubude a mladí Indonésané začnou posedávat kolem památníku,  který hraje všemi barvami.

Candi Sukuh, hanbatý chrám

Když už vás město omrzí, stačí sednout na motorku, nebo najít autobus a vydat se k nedaleké hoře Lawu. Na jejích svazích se nacházejí dva zajímavé chrámy z doby javánského hinduismu, Candi Cetho a Candi Sukuh. Já navštívila jen druhý zmíněný. Jedná se o stavbu z 15. století a leží na hranicích provincií Centrální a Východní Jáva. Patří k jedněm z posledních hinduistických chrámů na ostrově. Je známý především díky sexuálním prvkům, kterých je zde opravdu mnoho. Dále se zde objevují motivy života před narozením. 
Určitě je to dobré místo k návštěvě, protože v kontrastu s nejznámějším hinduistickým chrámem Prambanan blízko Yogyakarty jde o trochu tajuplné a zároveň klidné místo, kde se budete cítit mnohem líp než mezi davy turistů na Prambananu. 

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Slávka Hrachovcová

    Přeji krásný den,jedeme na celý únor 2025 na Sulawesi.V Makassaru si půjčíme…

  • Jiří Hynek

    Dobrý den, chystám se vzít indonéskou dívku. Mám jen malý dodaz. Až…

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

Přihlásit se k odběru

©2013-2025 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.