3 6 minutes read

Pět nejkrásnějších vodopádů na Bali a Lomboku

Stejně tak, jako jsem sestavila žebříček svých nejoblíbenějších pláží na Bali, vám teď přináším výběr pěti nejhezčích vodopádů na tomto známém hinduistickém ostrově a na sousedním Lomboku. Samozřejmě je to velice subjektivní a možná namítnete, že existují i krásnější, jako například Git Git, který je mezi turisty hodně populární. Ale u mě vedou ta místa, která jsou nejen pěkná, ale taky prázdná – raději menší vodopád, na kterém budu sama, nežli číslo jedna, ale plný turistů.

vodopád Tiu Kelep, Senaru, Lombok

1. Tiu Kelep (Senaru, Lombok)

V horské vesničce Senaru na severním Lomboku se nachází místo, které je mojí srdcovou záležitostí. Dostanete se k němu hezkou pěšinkou kolem rýžových polí, poté chvíli lesem a nakonec je potřeba ještě dvakrát přebrodit řeku. Cestou minete ještě jeden vodopád, kde se zastavíte jen na pár fotek a pokračujete dál. Celou dobu kopírujete betonový kanál, který si místní zbudovali k dopravení vody do vesnice. Na jednom místě dokonce musíte přejít přes most, který dostává vodu na druhou stranu, takže skrz kovové rošty pod nohama vidíte, jak proud teče.

Nakonec vás čeká úžasný zážitek, protože Tiu Kelep nejen, že je nádherný, ale navíc se v něm dá koupat. Malým tajemstvím je jeskyňka, do které ti nejsilnější jedinci můžou vyšplhat. Na rozdíl od ostatních “koupacích” vodopádů si tu opravdu zaplavete. Voda je sice studená, ale v té euforii na to skoro nebudete myslet. Tohle místo neomrzí. Stoprocentně mu dávám číslo jedna.

vodopád Tiu Kelep, Senaru, Lombok
Tiu Kelep

2. Sekumpul (Singaraja, Bali)

Najdete jej v každém průvodci, je to prostě jeden z vyhlášených vodopádů na Bali. Na druhou stranu to ale neznamená, že by byl neustále plný turistů. Tomu se vlastně i divím, protože je opravdu krásný, navíc se v něm můžete koupat. Když projdete pokladnou, naskytne se vám pohled do údolí a v hustě zalesněných kopcích si všimnete hned několika malých vodopádů. Budete se cítit trochu jako v Pánovi prstenů.

Musíte pak sice sejít dolů po rozbitých schodech, ale za půl hodinky jste tam, přebrodíte jednou potok a pak se zvesela můžete koupat pod dvěma hlavními vodopády. Ano, cesta zpátky nahoru je trochu únavná, ale i tak nebudete litovat.

vodopád Sekumpul, Bali
Sekumpul

3. Les (Buleleng, Bali)

Exotické místo s českým názvem. Narazila jsem na něj neplánovaně, ale byla jsem mile překvapená. Vesnička Les se nachází na cestě po severním pobřeží asi na půl cesty mezi Singarajou a Amedem, což je trasa, kterou určitě pojedete, pokud se rozhodnete objet ostrov na motorce. U parkoviště k vodopádu rostou rambutany, můžete se tak posilnit a vyrazit na patnáctiminutovou procházku do lesa po malé cestičce. Dvakrát překročíte potok, popovídáte si s místními a pak už dorazíte k vodopádu. Taky se u něj dá koupat, ale musíte být opatrnější, protože je zde plno kamenů a dostat se pod proud, pravděpodobně spadnete.

Jinak na tomto místě se mi moc líbí taky proto, že je tu mnoho motýlů. Krásní, velcí, barevní. A nejsou ani moc plaší, takže je často rozháníte nohama na poslední chvíli. Pohybuje se tu jeden mladý Balijec, Komang – poznáte ho podle tetování na zádech, který toho ví mnoho o každé kytce a přírodu naprosto miluje. Možná, že vám ukáže, jak vyšplhat na kokosovou palmu a jak udělat přírodní tetování.

vodopád Les, Bali
Les

4. Jeruk Manis (Tetebatu, Lombok)

Vysoký vodopád, který dostal název “sladký citrus”, se nachází v malebném horském údolí  na jihu u úpatí sopky Rinjani na ostrově Lombok. Tato oblast je celkově úžasná a z přírody má opravdu co nabídnout (zmiňovaný Tiu Kelep leží u stejného úpatí, ale ze severní strany).

Jeruk Manis je 30 metrů vysoký a pěšky se k němu po hezké kamenité cestě dostanete za čtvrt hodiny. Plavání je tu sice taky možné, ale jezírko je dost mělké, takže o žádný skvělý požitek zrovna nejde.

vodopád Jeruk Manis, Lombok
Jeruk Manis

5. Nungnung (Petang, Bali)

Jeden z těch méně známých vodopádů, Nungnung, se docela obstojně skrývá ve vnitrozemí Bali, a to ve výšce necelých tisíc metrů nad mořem. Cesta k němu pak z parkoviště není tolik těžká, rozhodně je jednodušší než první část, a to samotné hledání tohoto místa. Na schodech si můžete odpočinout v balé s hezkým výhledem do zarostlých svahů.

Také tu narazíte na turisty, ale pravděpodobně většina z nich budou Indonésané. Místo má svoji atmosféru a já osobně ho mám moc ráda. Na plavání už to tu není, jedině v samotné říčce – můžete se přidat k místním dětem.

vodopád Nungnung, Bali
Nungnung

Možná s tímto seznamem nebudete souhlasit, protože každý máme odlišné představy, priority a styl cestování. Pokud jste na Bali nebo Lomboku byli, určitě se podělte o svůj názor. Který vodopád pro vás byl ten top?

3 comments

Zuzana Lehotská 18. 5. 2015 - 10:11

Sekumpul není v žádném z Lonely Planet průvodců, proto o něm nikdo neví a je tam málo turistů 🙂 Navíc k němu musíš šlapat pěšky a oproti všem vodopádům okolo (Git Git a spol.) není metr od hlavní silnice, ale musíš k němu přijet asi 10 km z té hlavní silnice. Na druhou stranu – zase máš velké riziko, že tam potkáš lidi, co umí česky, protože tam posíláme turisty ty, Majda i já a navíc ještě čeští potapěči z Bali, se kterýma jsem se tam seznámila. A plně potvrzuji tvé "cítím se tam jak v Pánovi prstenů", přesně tak to tam vypadá. Doporučuju návštěvu co nejdřív po období dešťů, nebo přímo v období dešťů – Sekumpul je ve srážkovém stínu okolních kopců a skoro tam neprší, ale padající voda v březnu (období dešťů končilo) byla nádherná a v srpnu (skoro žádné deště) tomu chyběla polovina celé jeho mohutnosti.
Jo a nahoře u toho nejprvnějšího parkoviště dělá paní skvělé cibetkové kafe "kopi luwak" (doporučuju zkusit předtím, než projdete kolem těch cibetek a ztratíte veškeré poslední iluze o výrobě této kávy).

Reply
Anonymní 3. 1. 2017 - 14:58

na Lomboku nezapomenout Benang Kelambu! Nic lepšího tam podle mě nenajdete 🙂 Málo lidí a fascinující příroda.

Reply
Nikol Šenkyříková 4. 1. 2017 - 8:52

Je to nádherné místo, ale pouze v období dešťů. V období sucha za moc nestojí. 🙁

Reply

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

 • Pavlína

  Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

 • Markét

  Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

 • Mája

  Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

 • Nikolas

  Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

 • Jaroslav Tatíček

  Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.