0 10 minutes read

Patnáct faktů o Indonésii, které vás překvapí

Dnes přináším patnáct faktů, které dělají z Indonésie neobyčejnou zemi, která si bezpochyby zaslouží více pozornosti. Jde o obrovskou zemi, která se ale trochu ztrácí mezi asijskou pevninou a Austrálií a mnoho lidí v Evropě o ní ví maximálně to, že hlavní město je Jakarta a jsou tam hezké pláže. To je v pořádku, vzpomínám si, že než jsem v roce 2010 jela do této země poprvé, musela jsem si ji hledat na mapě. A proto jsem sepsala tyto fakty, abychom dostali ono úžasné souostroví více do našeho podvědomí.

mapa Indonésie

1. Nejdelší souostroví světa

Indonésie je obrovská. Říká se, že zahrnuje mezi třinácti až sedmnácti tisíci ostrovy a ostrůvky. Z jednoho konce na druhý by to letadlem trvalo čistého času deset hodin, a to nepočítám přestupy. Od západu k východu je to přes pět tisíc kilometrů, což je stejně jako USA.

2. Země s největším počtem muslimů

V Indonésii žije přibližně 260 milionů obyvatel a přes osmdesát procent z nich vyznává islám. Tento islám je však od toho na arabském poloostrově poněkud odlišný. Mohou za to vlivy ostatních náboženství. Když islám přišel do souostroví, byl tu rozšířený hinduismus a buddhismus. Na mnoha místech se udržovaly také animistické tradice. Indonésani rádi přijímají vše nové, ale také se nechtějí zbavovat toho starého. A proto je zde islám odlišný, mystičtější. Kromě muslimů tu žijí také oficiálně uznávaní křesťané, hinduisté, buddhisté a konfucianisté.

3. Jáva – nejlidnatější ostrov světa

Když jedete po Jávě, připadáte si jako v jedné velké továrně, kam přišli na směnu všichni zaměstnanci, protože zapomněli, kdo má ten den volno. Jáva je průmyslový ostrov a mnohdy ani nevíte, že už jste vjeli z jedné vesnice do druhé. Žije tu více než tisíc obyvatel na kilometr čtvereční (pro přestavu – v ČR je to desetkrát méně). Ale je to vlastně plus, protože na Jávě se skvěle a velice jednoduše cestuje, ať už stopem nebo autobusy, a pro jakoukoli pomoc nemusíte chodit daleko.

4. Po Brazílii druhá nejvyšší biodiverzita

Podle Greenpeace se v Indonésii vyskytuje okolo dvaceti procent všech druhů organismů. Víc než 30 000 druhů rostlin, víc než 3 000 druhů savců, ptáků a obojživelníků. No a taky deset procent deštných pralesů na světě. Ty jsou sice v posledních desetiletích ničeny kvůli palmovému oleji (čtěte tady), ale pořád se jedná o vysoké číslo. Každý ostrov je jedinečný a fauna i flora na Sumatře se liší od fauny a flory na Jávě stejně tak jako od té ve východní části souostroví nebo na Molukách. 

5. Největší zlatý důl na světě

Důl Grasberg, který se nachází na indonéské části ostrova Papua, je největší zlatý důl na světě. Je to trochu paradox, že Indonésie je neskutečně bohatá země, ale přitom… No, vlastníkem tohoto dolu je americká společnsost Freeport-McMoRan. Kromě zlata se tu těží také měď (jde o třetí největší důl těžící měď na světě) a leží u hory Puncak Jaya, jejíž vrchol je nejvyšším bodem v souostroví (dosahuje výšky 4 884 m.n.m.). Ačkoli důl zaměstnává téměř dvacet tisíc lidí, při pohledu na satelitní snímky se nabízí otázka, jestli je to zlato pro nás vůbec tolik důležité.

Varan komodský, ostrov Rinca

6. Domov největšího ještěra na světě

Ve východní Indonésii, na několika menších ostrovech, z nich nejznámnější jsou Rinca a Komodo, žije největší ještěr světa. Je známý pod názvem varan komodský (varanus komodoensis) a může měřit až tři metry. Dnes už patří mezi ohrožené druhy a je velkým lákadlem turistů. Je rychlý, nebezpečný, ale v současnosti už hodně zlenivělý a zvyklý na lidi. 

7. Suharto – nejvíce zkorumpovaný prezident světa

Suharto, druhý indonéský prezident, se do historie zapsal zejména díky své diktátorské vládě. Indonésie se sice díky němu vzpamatovala jak hospodářsky, tak i na úrovni mezinárodních vztahů, ale na druhou stranu nechal chladnokrevně povraždit miliony nevinných lidí během boje proti komunismu a také ze země neuvěřitelně profitoval nejen on, ale celá jeho rodina. Díky jeho třicetileté vládě se stal jedním z nejdéle vládnoucích státníků světa a za tuto dobu údajně zpronevěřil několik miliard dolarů. 

8. Na druhém žebříčku v počtu místních jazyků

V Indonésii bylo napočítáno 742 různých jazyků, což znamená přes deset procent jazyků světa. Úředním jazykem je indonéština, která byla uměle vytvořená z malajštiny v době, kdy Indonésie začínala bojovat o nezávislost, a bylo potřeba se sjednotit a dorozumět se. Každý jazyk je totiž úplně jiný. Většina dětí doma používá lokální jazyk a indonésky se učí až ve škole. Na prvním místě je Papua, kde je číslo ještě mnohem zajímavější, protože tam žije čtyřicetkrát méně obyvatel než v Indonésii.

Borobudur, Jáva

9. Borobudur – největší buddhistický chrám světa

Ačkoli v současnosti se odhaduje počet buddhistů v Indonésii přibližně na jedno procento (viz UN), je to právě toto souostroví, kde se nachází největší buddhistický chrám světa. Borobudur, který byl postaven na konci osmého století, leží kousek od města Yogyakarta na střední Jávě. Je to impozantní stavba, která stojí za návštěvu.

10. Rafflesia Arnoldii – největší kytka na světě

Uprostřed deštných pralesů na ostrovech Sumatra a Borneo se tu a tam objeví rostlina, která láká stovky nadšených turistů. Kdo by nechtěl na vlastní oči vidět největší květinu světa? Rafflesia Arnoldii může v průměru měřit až 130 centimetrů a vážit i deset kilo. Je červená, nemá žádný stonek a dokonce prý ani kořeny. Parazituje na lijánách, ze kterých získává všechny potřebné živiny. Květ prý silně zapáchá. No, podívejte se sami: video na youtube

11. Země s nejvíce aktivními sopkami

Počet aktivních sopek v Indonésii je asi 150. Některé jsou víc nebezpečné, některé míň. Občas se nějaká probere, jiná zase usne. Vulkanologicky je toto souostroví velice zajímavé. Největší katastrofou byl výbuch sopky Tambora na ostrově Sumbawa, která v roce 1815 zabila víc než devadesát tisíc osob a ovlivnila klima na severní polokouli na další rok. Známější je však výbuch sopky Krakatoa v roce 1883, která leží mezi ostrovy Sumatra a Jáva. Byla to pravděpodobně pátá nejsilnější erupce v historii. Ovlivnila na několik let globální teplotu na Zemi a vydala nejhlasitější zvuk, který byl kdy změřen (více zde). 

wikipedia.org

12. Jezero Toba – největší sopečné jezero světa

U sopek ještě chvíli zůstaneme. Pokud Krakatoa byla nepředstavitelnou pohromou, musel být výbuch Toba hotovým peklem. Naštěstí už to bylo hodně dávno. Přesněji zhruba před sedmdesáti tisíci lety. Tento starovulkán vybuchl minimálně třikrát, ale ten poslední byl tak velký, že se o něm mluví jako o největší sopečné explozi během posledních 25 milionů let. Lidstvo téměř vyhynulo, zůstalo jen několik tisíc lidí. No a díky této explozi vzniklo největší sopečné jezero světa, které má 1 130 kilometrů čtverečních a uprostřed leží ostrov Samosir, který má obvod 119 kilometrů. Více info o výbuchu Toba najdete v tomto článku.

13. Nejsmrdutější kytka světa

O něco výš jsem psala, že květina rafflesia arnoldii hodně páchne. To je prý ale jen slabý odvar toho, co nabízí zmijovec titánský (amorphophallus titanum). Tato rostlina se samozřejmě také vyskytuje v indonéských pralesích a je také obrovská. Může mít prý až tři metry na výšku. Říká se, že zápach této květiny je podobný zápachu hnijícího masa. Má také schopnost se zahřát až na lidskou teplotu, díky čemuž ze sebe zápach uvolňuje a láká tak hmyz. Je také jedovatá. Obsahuje totiž šťavelan vápenatý, který ve větších dávkách může i zabít. Tuto krásnou květinku si můžete prohlédnout v botanické zahradě v Liberci.

Jezero Toba, Sumatra

14. Domov batiku

Ačkoli batik (ne batika, jak občas mylně používáme) z Indonésie nepochází, dnes můžeme klidně říct, že je jeho domovem. Když se někdy ve dvanáctém století dostala tato technika do souostroví, rozšířila se, zdokonalila a byla následně Holanďany, kteří Indonésii kolonizovali, převezena do Evropy. Je to kulturní bohatství, které je dnes vidět opravdu na každém kroku. Více si o batik  můžete přečíst na stránkách mé kamarádky Míši na Batik Hati.

15. Země, která každého uchvátí

Indonésie je prostě zemí, do které se zamiluje snad každý, kdo ji navštíví. A to nejen díky vlídnosti a optimismu místních obyvatel, ale také proto, že na každém ostrově na turisty čeká úplně odlišná příroda, kultura a dobrodružství. Jednou přijedete do tohoto souostroví, na jeden malý ostrov, a nebudete chtít přestat objevovat dál. Jistě, všude na světě je krásně. Ale Indonésie je jen jedna. 🙂

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.