0 12 minutes read

15 suvenýrů z Bali a Lomboku, které musíte mít

Často odpovídám na dotaz, jaký suvenýr je opravdu tou nejlepší volbou z Indonésie. Protože se ale jedná o obrovské souostroví s rozmanitou kulturou, nedá se do jednoho článku shrnout vše. A proto se níže zaměřím pouze na nejturističtější ostrovy, a to Bali a Lombok.

stánek se sarongy na Bali

Samozřejmě je tu spousta dalších zajímavých dárků – seženete zde opravdu skoro vše, na co si jen pomyslíte. Ale vybrala jsem ty, které jsou typické. Třeba taková karimba, jednoduchý perkusní hudební nástroj, sice vypadá moc hezky, protože je vyrobená z kokosu a pomalovaná tradičními motivy, ale je původem z Afriky a s Indonésií má asi tolik společného jako velké dřevěné penisy sloužící jako otvírák na pivo.

Takových předmětů je tu spousta – teď jsou oblíbené lapače snů, kulaté ratanové či plastové kabelky a dokonce i indiánské čelenky. Je to pro turisty zajímavé, třeba i vtipné, ale pokud chcete originální dárek, který opravdu symbolizuje Bali a Lombok, pak se inspirujte v mém seznamu.

1. Stínítka z kokosu

Já osobně tato stínítka naprosto miluju! Jsou vyřezaná z kokosových ořechů a seženete nejrůznější motivy. Doma do nich jen vložíte čajovou svíčku a stíny, které se vám začnou objevovat na stěnách, jsou prostě kouzelné. Největší výběr a nejlepší ceny dostanete v Tampaksiring v okolí chrámu Gunung Kawi. Dají se koupit i přímo tam. Cena je 40.000 – 100.000 IDR podle velikosti, motivu a detailů. Nemusíte se bát, že byste ho nepřevezli v letadle, stačí vycpat ponožkami. 

2. Šperky z mušlí

šperk z perleti, Indonésie

Kokosový ořech, mušle, perleť – tohle úplně stačí k výrobě nádherných přírodních šperků, kterými v Čechách určitě zabodujete, protože jsou velice originální. Dnes už se dají sehnat všude po ostrově, ale pokud budete mít cestu do Loviny, určitě nakupujte tam. U hlavní cesty je několik krámků, kde lidé prodávají svoje vlastní výrobky, a tak dostanete velice dobré ceny. A po pláži taky chodí spousta prodejců. Šperky nejsou drahé, pamatujte při smlouvání, že se VŽDY můžete dostat i na čtyřicet nebo padesát procent z původní částky.

3. Sarong

Sarong, většinou batikovaná látka, se nosí místo kalhot či sukně a je to neskutečně praktická věc. Nejen, že ho využijete sami (na pláž, místo ručníku, na zakrytí spálených ramen, jako tašku a podobně), ale je také dobrým a hezkým dárkem. Ty nejlevnější stojí do 30.000 IDR, ty kvalitnější s opravdovým malovaným vzorem do 100.000 IDR. Samozřejmě seženete i extrémně drahé a kvalitní kousky za několik stovek, ale otázkou je, jestli je vůbec potřeba něco takového kupovat, protože si myslím, že kvalitu obdarovaný neocení tolik, jako zajímavý motiv. Koupíte je všude – na trhu i na pláži, ale doporučovala bych spíše ten trh, kde vám dají normální cenu. Mimochodem, o batiku si můžete přečíst více v tomto článku.

4. Balijské masky

maska, Indonésie

Pravda, tyto masky nejsou pro každého. Někdy vypadají docela děsivě – viz foto. Ale pokud se vám tento styl umění líbí, určitě neváhejte a nějakou kupte. Jsou vyřezávané ze dřeva, někdy jen lakované a jindy zase barevné.

Stejně tak i různé dřevěné sošky jsou dobrý suvenýr. Mnoho turistů tu kupuje Buddhu, ale osobně si nemyslím, že by to byl ten pravý “balijský” dárek, protože buddhistů je tu opravdu maličko a hinduistické masky jsou určitě mnohem autentičtější.

5. Stříbro

Bali je také vyhlášené zpracováním stříbra. Místní jsou na tyto titěrné práce velice šikovní a navíc i kreativní. V oblasti Ubudu je mnoho malých rodinných obchodů, kde koupíte kvalitní stříbro. Surový materiál se sem dováží z Kalimantanu a Papui, na Bali ho pouze zpracovávají a dají vzniknout nádherným uměleckým kouskům. Tyhle obchody nemůžete minout – nápis “silver” vám bude bít do očí skoro v každé ulici v blízkosti Ubudu.

6. Lombocké chilli, skořice a další koření

Název ostrova Lombok v indonéštině znamená “koření”, přesněji řečeno to, které je ostré. Není se proto čemu divit, že se právě z Lomboku vyplatí přivést si nějaké ty chilli papričky. Mají jich tu nesčetně moc druhů a pokud znáte nějakého milovníka ostrého jídla, určitě mu takovým suvenýrem uděláte radost. Pokud pojedete přes vesničku Sembalun Lawang ve vnitrozemí, můžete si papričky vyžádat přímo od místních, které potkáte na poli. Na obou ostrovech pak můžete sehnat i různé další druhy koření, například dlouhou skořici, vanilku nebo třeba hřebíček – pokud sem přijedete zrovna v době jeho sklizně (září / říjen), taky můžete koupit nějaké to kilo přímo od místních, kteří ho suší u silnice. Aktuální cena v oblasti Munduk na Bali je pro příklad 80.000 IDR / kilo (přibližně 120 Kč).

7. Lombocký tabák

Lombok je vyhlášený také pěstováním tabáku. Dokonce tu funguje mezinárodní program, při kterém se na Lomboku učí lidé z Malajsie či Thajska, jak správně tabák pěstovat. Ve vnitrozemí určitě narazíte na vysoké kamenné stavby – sušičky tabáku. Můžete ho koupit přímo tam nebo na kterékoli tržnici. 

8. Létající drak

Na Bali se vždy v letních měsících vypouštějí na oblohu velcí létající draci, dokonce se tu koná mnoho festivalů a soutěží. Ten kvalitnější, krásnější a větší vyhrává. Většinou si je místní vyrábí sami doma, ale dají se sehnat i v obchodě. Existuje spousta velikostí. Já jsem domů kdysi přivezla krásného červeného, dodnes nám visí v obýváku. Pro děti je takový suvenýr skvělou volbou. Středně velký kus se dá koupit za 80 – 100.000 IDR. Hojně se prodávají například na ulici Cokroaminoto, která je hlavní cestou z Denpasaru do Mengwi. O dracích jsem psala více ve článku Draci z Bali.

9. Vonné tyčinky

Určitě si při dovolené na Bali všimnete vonných tyčinek, jejichž vůně doprovází každé hinduistické pokládání obětin. Tyčinky tu mají v neuvěřitelném množství variant. Seženete je všude tam, kde se prodávají suvenýry, ale lepší je zajet pro ně do nějakého specializovaného krámku, který je určen přímo pro hinduisty. Nejen, že je tam mnohem větší výběr, ale také tam mají o dost lepší ceny. Stačí, když si do vyhledávání v mapách zadáte “toko dupa bali” a ona už vám vyskočí spousta obchodů ve vašem okolí.

10. Ikatová houpačka – Lombok

Ruku na srdce, tohle je asi nejlepší věc, kterou jsem kdy z Indonésie převezla do Čech. V Kutě na Lomboku prodávají úžasné tkané houpací sítě, které jsou opravdu pevné a mají krásné motivy, typické pro tento ostrov. Ikat, tkaná látka, je pro Lombok typická. Místní se do něj zahalují při chladných večerech v horách, oblékají si ho místo sarongu a nosí z něj také různé opasky a podobně. Houpačky se prodávají ve dvou velikostech – menší je tak akorát pro jednoho člověka a větší je pro dva. Ceny jsou různé, záleží na vaší schopnosti smlouvat. 🙂

tkaná síť z Lomboku

11. Cibetková káva

Kdo by nebyl zvědavý, jak chutná nejopěvovanější káva světa? Na Bali už dávno pochopili, že tohle téma cizince opravdu zajímá. Ve vnitrozemí najdete spoustu agrofarem, kde můžete cibetkovou kávu ochutnat a popřípadě i koupit. Ale pozor na to, kde kupujete! Ne všude se k cibetkám chovají hezky. Spíš je lepší zajet do menší agrofarmy dál od turistických oblastí, kde nemají vlastní cibetky, ale skupují kávová zrna, která už cibetkou “prošla” od lokálních farmářů.

O tomto tématu jsem psala více v samostatném článku: Kopi luwak aneb V čem je tajemství nejdražší kávy světa.

12. Kretekové cigarety

Kdo by se za celou dobu dovolené nepotkal s hřebíčkovými cigaretami! I nekuřák si musí všimnout, že místní cigarety voní jinak než ty klasické. Tabák smíchaný s hřebíčkem sice není pro každého, ale na ochutnání se takový suvenýr určitě hodí. Navíc, v Evropě se téměř nedají sehnat a spousta lidí, kteří je při návštěvě Indonésie kouřili, se po nich může v Čechách ubít. Určitě tím kuřákům uděláte radost.

Doporučovala bych Sampoerna Mild (bílá krabička s červeným písmenem A) nebo pak silnější Surya Pro. Ty, které jsou ještě silnější, už by jen tak někdo nemusel zvládnout. Více jsem o nich psala v tomto článku.

13. Vějíře

Nenápadný, ale velice praktický dárek. V parném létě v Čechách ho ráda využívám, například v MHD. Vějíře se prodávají na každém rohu a ačkoli se může zdát, že se jedná spíš o japonskou kulturu, v Indonésii existují tance (na Bali například legong, na Jávě jaipong a další), kterých jsou vějíře nepostradatelnou součástí. Já je ráda kupuju v obchodě Krisna, protože jsou levné a pěkně malované.

Můžete narazit i na hezčí a propracovanější kousky, to už jsou spíše umělecká díla. Normální malý vějíř v Krisně stojí do 10.000 IDR, ty dražší se pak dají koupit  na trzích do 30 – 50.000 IDR, podle velikosti. 

14. Mořská sůl

Ve městečku Kusamba na východním pobřeží Bali jsou na pláži rodinné výrobny mořské soli. Nejen, že je to sám o sobě zajímavý zážitek a zpestření dovolené, protože se dozvíte o celém procesu, ale “jedlé dárky” mají podle mě vždycky úspěch, protože je využije každý a neleží jen tak hozené v koutě. Kilo soli tu stojí 20 – 25.000 IDR (záleží na období) a koupíte ji přímo od místních.

Jen pozor při převozu, musíte počítat s tím, že pokud sůl povezete v igelitovém sáčku tak, jak vám ji prodají, pravděpodobně se v Praze na letišti nevyhnete různým otázkám a kontrole, protože balíček prostě připomíná drogy (vlastní zkušenost – musela jsem vybalovat batoh). Více o tomto místě si můžete přečíst ve článku, který jsem výrobě soli v Kusambě věnovala.

15. Dřevěné výrobky přímo od místních

Nakonec se ještě jednou vrátím k výrobkům ze dřeva. Krámků je tu opravdu spousta a možností taky. Ale lepší je zajet na nějaké menší místo, kde víte, že nepřeprodávají jiné zboží nebo sošky, které vlastně ani nejsou dělané ručně. Kolikrát vám totiž ochotně vyřežou cokoli na přání. Taková věc je pak víc než jen suvenýr, má svou duši, příběh… a podpoříte místní, kteří na tom nejsou finančně tak dobře jako prodávající na turistických místech.

Se dřevem se hodně pracuje v malých vesničkách zasazených v rýžových polích v okolí Tampaksiring a při projíždění si řemeslníků určitě všimnete.

Na závěr bych jen dodala, že bych opravdu důrazně doporučovala vyhnout se nákupům suvenýrů od malých dětí (na plážích, u turistických míst a podobně). Vím, že ten pohled na ně trhá srdce, ale nákupem podporujete lokální mafii – dá-li se tento systém takhle označit -, která používá děti jako spolehlivé prodejce. Není to tak samozřejmě všude, ale pokud už se vám nějakého dítěte zželí a budete ho chtít podpořit, zkuste se jej nejdříve zeptat, jestli by si nedalo něco k jídlu. Ony totiž ne všechny děti vypadající hladově opravdu hladové jsou. Podle toho se dá snadno poznat, jestli mu nákupem vážně pomůžete, nebo jestli je jen návnadou organizovanou dospělými, kterým se nechce pracovat.   

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.