0 15 minutes read

Události a svátky, které při cestě na Bali nevynechat

V tomto článku přináším tipy na události, které byste při své cestě na Bali neměli vynechat. Mějte však na paměti, že termíny se každý rok liší. Balijský kalendář pawukon má totiž jen 210 dní a druhý užívaný kalendář saka se řídí měsícem a vždy po 30 měsících se přidá jeden měsíc navíc. Proto se většina událostí každý rok koná v jinou dobu.

hinduistická ceremonie, Bali
Na hinduistické ceremonie narazíte všude

Balijský nový rok

Samozřejmě jako první musím zmínit oslavy balijského nového roku. Pokud se v tuto dobu budete nacházet na Bali, budete mít velké štěstí, protože samotný konec roku předchází mnoho zajímavých rituálů. Já zde zmíním ty nejdůležitější z nich a na některé další narazím ještě dále v článku.

Poslední den v roce podle kalendáře saka se konají velké oslavy známé převážně pod názvem Ogoh-ogoh nebo Pengrupukan. Lidé vyrážejí do ulic s obrovskými, doma vyrobenými, sochami, které vypadají přímo děsivě. Díky těmto sochám se, za doprovodu hlučné hudby a co nejdivočejších pohybů v průvodu, odhánějí zlí duchové, které nechceme do dalšího roku. Mnoho mladých tu pije alkohol, sochy jsou kreativní a hudba dnes už jen výjimečně zahrnuje tradiční nástroje – spíš je to taková velká diskotéka uprostřed města a vesnic.

Den po těchto oslavách následuje Nyepi, den ticha. Všichni lidé na ostrově musejí zůstat doma, nesmějí vycházet ven a musejí udržovat ticho a klid. Balijci drží půst, celý den se v rodinné atmosféře modlí. Na Bali nelétají letadla a pokud vyjdete na ulici, můžete od místní hlídky pecalang dostat nemalou pokutu.

Další den se koná Ngembak Geni, což znamená “otevření / zahájení ohně”. V tento den se symbolicky obnovují všechny činnosti místních, které byly během Nyepi přerušeny. Lidé navštěvují své rodiny, prosí je o odpuštění a tráví společně čas. Pro klasického turistu to není nic, co by měl určitě vidět, ale pokud jste baťůžkář a chcete být více v kontaktu s Balijci, pak určitě neodmítněte, když vás v tento den k sobě domů někdo pozve. Minimálně se dosyta najíte a dozvíte se mnoho o balijském pojetí významu rodiny.

Kdy končí balijský rok si můžete ověřit v tomto článku na anglické Wikipedii.

Tumpek – i předměty a zvěř potřebují své ceremonie

Během celého roku se koná několik hinduistických obřadů označovaných jako “tumpek”, které se řídí kalendářem pawukon. Je šest obřadů s tímto názvem. V lednu a srpnu probíhá Tumpek Kandang, při kterém se uctívají zvířata. Je známý také pod názvy Tumpek Wewalungan a Oton Wewalungan. Místní pokládají obětiny pro ochranu domácích zvířat, ale způsob uctívání je rozdílný u velkých zvířat (koně, krávy), prasat a drůbeže. Není to žádná turistická atrakce, takže je občas těžké se o něm vůbec dozvědět.

Dalším z nich je Tumpek Landep, který se pro změnu soustředí na uctívání všech kovových (a mechanických) předmětů, které mají pozitivní vliv na každodenní lidský život, což opět doprovází ceremonie. Dříve šlo pouze o uctívání posvátné dýky kris či různým zbraním, ale dnes už tento svátek věnuje pozornost i elektronice a autům. Většinou vychází na duben a listopad.

Dále tu pak máme Tumpek Uduh / Unduh, což je ceremonie věnovaná zemědělství a lidé děkují bohu za úrodu. Součástí je také rituál, při kterém se zastřihováním probouzí strom, aby dal lidem dostatečné množství ovoce na následující svátek Galungan.

Při Tumpek Wayang se lidé modlí za loutky stínového divadla, což většinou doprovázejí i různá představení (v zimních měsících). Obdobné jsou pak také obřady během Tumpek Klurut, kdy se uctívají hudební nástroje, masky, kostýmy a podobně (v letních měsících). 

Galungan

Tento svátek oslavuje vítězství a Balijci věří, že duše předků navštěvují Zemi. Během tohoto svátku uvidíte krásně vyzdobené ulice (před každým domem stojí penjor – bambusová “máje”), což je velice fotogenické hlavně v malých vesničkách. Čím větší máje, tím lepší reputace u sousedů. Tento svátek trvá několik dní a zahrnuje nejrůznější rituály. Koná se vždy 11. den kalendáře pawukon, takže během našeho kalendářního roku je dvakrát.

Kuningan

Také jedna z “tumpek” ceremonií. Během tohoto času se bůh vrací na Zem, aby požehnal všem bytostem vesmíru. Jedná se o jeden z největších svátků na ostrově. Na průvody narazíte pravděpodobně všude na ulicích, ale můžete se jít také podívat do některého z chrámů, kde se budou místní modlit.

Omed-omedan

Ve stejný den, kdy se koná již zmíněný Ngembak Geni, probíhá v jedné části Denpasaru, Sesetan, zajímavý a unikátní rituál, který se nazývá Omed-omedan. V angličtině se mu přezdívá “kissing ceremony”, a to oprávněně. Svobodné dívky a chlapci si totiž za přihlížení pobaveného davu musejí vyměnit objetí či polibek. Jedná se o událost, která je pro turisty velice zábavná, ale pokud se sem přijdete podívat, nezapomeňte si vzít vodotěsný obal na foťák či mobil, protože rituál doprovází neorganizované polévání vodou, a tak můžete taky jeden “kyblík” schytat.

Perang Api

Fantastický zážitek přináší rituál, který nese název “Ohnivá válka”, neboli Perang Api. Bohužel je těžké na něj narazit a ve většině vesnicích nemá přesně daný termín konání, ale pokud mi napíšete, ráda vám zajistím výlet, pokud se trefíme do termínu. Proč se podle mě jedná o nejzajímavější rituál na ostrově? Možná proto, že po sobě lidé házejí rozžhavené kokosové slupky. Možná také proto, že se k rituálu váže zajímavá legenda. Nebo možná právě proto, že je na něj tak těžké narazit. Koná se během pár týdnů před nebo po Nyepi, malé vesnice ve vnitrozemí (z velké části kolem Kintamani).

ohnivý rituál Perang Api, Bali
Perang Api

Festival létajících draků

Během letních měsíců na Bali sice přijíždí nejvíce turistů, ale má to i své výhody. Kromě toho, že prší jen zřídka, tu také probíhá festival létajících draků, na který můžete narazit po celém ostrově. Většina akcí se koná na pláži v Sanuru, ale vybrala jsem některé z dalších míst, kam se můžete vydat. Dá se říct, že se festival koná od července až do října. Data se mohou měnit podle počasí.

Nejznámější z těchto akcí jsou Pelangi Gianyar Kite Competition (pláž Padang Galak, Sanur), Sanur Kite Competition (pláž Mertasari, Sanur), Pelangi Denpasar Kite Competition (Denpasar), Ungasan Kite Competition (Ungasan), Rockiller Kite Festival (pláž Padang Galak, Sanur) a LPM Kuta Kite Competition (pláž Kuta).

Přečtěte si:

Melasti

Ceremonie, která má za úkol očistit svět od hříchu, se koná pár dní před oslavami nového roku. Pokud ji chcete vidět, zajděte si do jakéhokoli chrámu, který se nachází blízko moře.

Mekare-kare

Této tradici se také jinak říká Perang Pandan, neboli “válka pandánových listů” a koná se pouze ve vesnici Tenganan v Karangasem. Jde o dost turistickou atrakci, ale i tak je to zajímavý zážitek. Dnes už spíše jen symbolický boj mužů oděných v tradičním oblečení. Jako zbraň slouží srolované pandánové listy a každý muž má také štít vyrobený z ratanu. Probíhá dvakrát ročně.

Makepung

Na této události je skvělé, že se koná tak často a na tolika místech, že na ni můžete při troše štěstí narazit víceméně kdykoli. Hlavní oblastí je město Negara a okolí (Jembrana). Makepung jsou závody býků či buvolů, které se sice nebudou ochráncům zvířat moc líbit, ale za shlédnutí rozhodně stojí. Od místních průvodců či ve spoustě článcích se dozvíte, že se tyto závody konají od června do listopadu. Ale můžu vás ujistit, že v Negaře jsou zcela běžné po celý rok, a to většinou každý druhý víkend. Jsou podobné závodům, které se konají na ostrově Madura na východní Jávě. Pokud budete mít zájem o výlet, určitě mi neváhejte napsat. Jediné, co může závod zrušit, je počasí.

Makepung, Bali
Makepung

Mekotekan

Mekotekan nebo také Ngerebek se koná pouze ve vesnici Munggu v oblasti Mengwi. Tato tradice byla prohlášena za národní kulturní dědictví a připomíná boj místních z tehdejšího království v Mengwi a vojskem z Jávy. Většinou probíhá kolem června (opět se řídí balijským kalendářem).

Den Nezávislosti

Den, který je důležitý pro všechny obyvatele Indonésie, je den nezávislosti – indonésky Hari Kemerdekaan. Ve velkých městech můžete narazit na různé průvody, jinde místní rádi pořádají lokální hry a podobně. Pokud se budete v tuto dobu nacházet na Bali či jinde v souostroví, určitě se poptejte místních, kde budou nějaké oslavy. Den nezávislosti je 17. srpna.

Festivaly

Na ostrově se také koná mnoho festivalů, které lákají mnoho indonéských i zahraničních turistů. Tomuto tématu jsem věnovala samostatný článek, ale zde si stručně zmíníme ty nejzajímavější s odkazy přímo na jejich webové či facebookové stránky: Kuta Beach Festival, Nusa Dua Light Festival, Nusa Penida Festival, Bestival, Legian Beach Festival, Ubud Village Jazz Festival, Choir Festival.

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.