Jak se žije na Bali, 1. část: Ubytování, jídlo a doprava
Ráj na Zemi?
Co čekat po příjezdu?
V Indonésii jsou dvě roční období – sucha a deště. Bali leží pod rovníkem a kromě vnitrozemí, kde se shlukují dešťové mraky, vás nebudou čekat nějaké šílené neustávající deště, které znáte z filmů o válce ve Vietnamu. V období dešťů sice prší, ale někdy i přestane, a navíc je pořád teplo. O musim hujan si více můžete přečíst v těchto článcích:
O osmdesátiprocentní vlhkosti a depresivních dnech
A tak nám začalo období dešťů
30 věcí, podle kterých poznáte období dešťů
Určitě je důležité si i uvědomit, že v Indonésii je nejen časový posun oproti ČR, ale navíc jsou tu i v rámci souostroví tři časové pásma. Letní a zimní čas se tu logicky nerozlišuje. Jenže ono je to tu s tím vnímáním času úplně jiné než u nás. V indonéštině existuje výraz jam karet, což v překladu znamená “gumový čas”. Je to slovní spojení, které vás omluví v případě, že někam přijdete pozdě. Asi byla zácpa, pršelo… Důvodů je spousta a naštěstí se tu tak nějak všechny tolerují.
Ubytování
Průměrný kos v Denpasaru vás vyjde asi na dva tisíce korun měsíčně. Kos je super, protože platíte každý nájem zvlášť a většinou ani nemáte s majitelem žádnou smlouvu, a tak můžete odejít kdykoli. Doma budete mít pravděpodobně jen studenou vodu a pravděpodobně i klasický záchod. Turecký se na Bali vyskytuje asi jen v těch nejlevnějších kosech.
Dobroty a stravování
Balijci milují vepřové. Kromě speciality babi guling si téměř všude můžete dát nějakou vepřovou polévku nebo špíz (sate). I tak je tu ale mnoho warungů, které vlastní muslimové, a tam si zase můžete dát výborné hovězí. Javánské warungy jsou i mnohem levnější. Poznáte je podle označení warung jawa nebo warung muslim. Nebo warung tegal. O warunzích více zde.
Na snídani v hotelu dostanete banánovou palačinku a kávu nebo čaj. Doma si pravděpodobně budete chodit na trh a nebo pít čerstvé džusy (pokud nemáte moc peněz), nebo chodit do restaurací a kaváren (pokud pořád porovnáváte české a indonéské ceny).
Dobroty jako kopečkovou zmrzlinu, dobré zákusky, pizzu či koktejly seženete v turistických oblastech a majitelem podniku bude pravděpodobně cizinec. Je lepší si za takové věci připlatit, Indonésané jsou šikovní na vlastní kuchyni, ale jinak žádná sláva.
Bude se vám asi líbit i to, že se tu nedávají dýška. Ušetříte! V restauracích si účtují patnáctiprocentní daň (ta by měla být i v každém warungu, ale nikdo to neřeší) a někdy ještě pět procent za servis. Jejich servis však kolikrát nestojí ani za rupii navíc. Často zapomínají přinést objednané jídlo nebo jim to dlouho trvá. Ale usmívají se, a to stačí.
Doprava
Chodit pěšky nikoho v tom horku a smogu nebaví, navíc když skoro nikde ve městě nejsou chodníky. Můžete to řešit i aplikacemi jako je Gojek nebo Grab a Uber, ale komu by se chtělo každý den utrácet. Motorky se bát nemusíte, po pár dnech už se bát nebudete. Skútr se zde většinou kupuje (ale pokud ho koupí běloch, většinou ho zvládnou hravě ošidit) nebo pronajímá. Denní pronájmy v turistických oblastech se pohybují okolo sto korun na den, ale dlouhodobé (vyplatí se smlouvat) třeba okolo osmi set korun na měsíc. Máte v tom kompletní servis a nemusíte nic řešit.
Indonésie je pravděpodobně synonymem slova KORUPCE. A na Bali je to přímo ukázkové. Jakmile jede na motorce běloch, hned se ho snaží zastavit policista a dát mu “nějakou” pokutu. Vyplatí se mít mezinárodní řidičák, ale občas to budou zkoušet i tak. A tak každý chytrý bule žijící na Bali má pravděpodobně aspoň jednoho místního kamaráda, který pracuje u policie, nebo tam má alespoň nějakého příbuzného. Pak stačí jen zvednout telefon a není potřeba dávat žádné úplatky.
Všude se troubí. A neznamená to, že by se všichni chtěli vzájemně poslat do háje. Naopak se tím jen varují a upozorňují na sebe. Je to skvělý systém. Přechází se většinou mimo přechody a stačí jen natáhnout ruku vedle sebe směrem k řidiči, aby věděl, že jdete. A zastaví. Podobné je to i se semafory. To, že máte zelenou, ještě neznamená, že můžete jet. A naopak. Místní mají všechno v malíčku, a tak je člověk musí během cesty sledovat a chovat se tak jako oni.
Benzín je tu levný, litr stojí asi patnáct korun. Tankuje se na klasických benzínkách, ale nikdo nemá strach ze situace, kdy palivo dojde. Protože všude stojí stánky, ve kterých se prodává benzín v lahvích (často však ředěný). Člověk se tu tak nějak o nic nemusí moc starat.
Až na víza. Ale o tom příště.
ČTĚTE DÁL:

2 Comments
Unknown
Dobry den Nikol,
kdyzjsem si to procetl,tak mne napadlo,co tak tam zit na duchod?Uz ted jsem kouknul na nabidku pres airbnb a bral bych to hned,jen jeste musim 10 let pockat.Co si myslite o tomto napadu.Nejake zkusenosti jsem nabral z cest po Evrope,neco malo Afrika a ted posledne Sri Lanka.Tam je taky prijemne,ale faktem je,ze clovek pokud chce nevypadat jako turista,tak to moc nejde,takze stejne Vas chteji mistni poradne oskubat.Ovsem nasel jsem si mistni obchody(neturisticke) a byla to parada a taky lide v neturistickych lokalitach kteri sice vedi,ze jste od jinud se chovaji mile,nerikam ze vsichni.Byl jsem upozornen,abych si daval pozor na ruzne pozvani,to muze byt velmi nebezpecne.Jak to je v tomto porovnani na Bali a imigration office?Mejte se prima.Pavel
Nikol Šenkyříková
Dobrý den Pavle, na důchod to určitě není špatné, ale je potřeba mít hodně peněz, abyste byl schopný vyřešit každý problém. V klasických nemocnicích není moc dobrá zdravotní péče, na klinikách ano, ale to už vyjde trochu dráž. Je potřeba mít cestovní pojištění, plus nejlépe i hotovost pro případ, že by pojišťovna chtěla proplácet až zpětně (to už se mi stalo několikrát).
Jinak jak píšete o té Srí Lance, tady je to podobné. Naštěstí se ale dá zajet do vnitrozemí, kde jsou lidé ještě pořád srdeční a nemyslí jen na to, jak na nás vydělat.
Určitě bych doporučovala nejdřív sem přijet na měsíc a vidět, jak to tu všechno funguje. Docela složité je to s vízy, ale je tu hodně Čechů a většina z nich využívá agenta, který jim s tím pomáhá. Na pozvání si myslím nemusíte dávat nijak zvlášť velký pozor, já u místních i přespávám, když cestuju a musím říct, že se tady cítím naprosto bezpečně.