Jak se žije na Bali, 4. část: Alkohol, zábava, kultura
Alkohol
Na severu Bali se pěstuje víno, a tak se občas i poštěstí, že na nějakou tu láhev v obchodě narazíte. Není ale o co stát.
To, co mi nejvíc na Bali z hlediska bezpečnosti vadí, jsou opilí, v pubertě zaseknutí surfaři, kteří nasednou na skútr bez sebemenšího zamyšlení, jestli je to dobře, nebo špatně. Policie řízení v opilosti neřeší, protože to většinou ani nepozná. Alkoholtester asi ani neznají a je mnohem pravděpodobnější, že budete platit pokutu za jízdu bez helmy, než za požití alkoholu. Jedná se ale o dost nebezpečnou aktivitu a možná i tohle je jeden z těch důvodů, proč se cítím líp mezi muslimy na Jávě nebo Lomboku.
San Miguel je tu velice populární (No, Bintang to ale není…) |
Kam za zábavou?
Mnoho mladých Balijců se schází spíš u někoho doma. Víc peněz utratí spíš za cigarety než za alkohol, ale tím, že se na ostrově rozrůstá čím dál víc klubů, ze sebe rádi dělají Evropany. Takže pak narazíte i na takové, kteří jsou schopní dát dvakrát víc za vstupné do klubu než běloch – a to jen proto, aby si pak užívali ten pocit blaženosti.
Každopádně pokud se schází bez cizinců, často se potkají doma, posedí, zajdou si na kulečník a nebo večer vegetují na pláži. Také je oblíbené kempování. Takže, kam se vydat?
Dvě fajn hospody, ve kterých cizince potkáte jen opravdu zřídka, jsou v Denpasaru. Jedna se jmenuje Bibir (Jl. Pura Demak Barat) a večer se mění v noční klub. Ta další (jejíž jméno nevím, a možná ani žádné nemá) je spíš warung, kde se dá pít pivo a hrát kulečník. Nachází se na Jl. Pulau Galang, blízko Gg. Ratu.
Co se klubů týče, stojí za zmínku určitě Boshe na Jl. By Pass Ngurah Rai, což už je místo vypadající dost evropsky. Kromě toho na Jl. Teuku Umar (u Simpang Enam) je klub Akasaka, který je oblíbený hlavně díky karaoke – ano, v Indonésii (stejně jako v celé Asii) je karaoke opravdu populární. K popukání.
Zejména na vesnicích je populární sázení na kohoutí zápasy. Ale samo o sobě je to otřesná zábava, kde zbytečně umírají zvířata, a tak možná nám Evropanům stačí vidět jen jednou. Indonésané tam utrácejí obrovské peníze, kolikrát ve výši jejich platu. Popíjejí arak a jsou spokojení.
No a nakonec zmiňované kempování. Nejčastěji se místní vydávají k jezeru Beratan u městečka Bedugul. Pohoda u vody, nějaké to pivo… ideální večery v horách, nemyslíte?
mladí tanečníci před vystoupením |
A také trocha kultury…
Mezi turistická, ale méně známá místa, kde můžete tyto tance také vidět, patří třeba Taman Nusa v Gianyar. Jinak nedaleko od něj se nachází i supermoderní divadlo (Bali Theatre), které je opravdu kvalitní a představení se vám určitě bude líbit. Nemůžu vynechat populární Devdan Show v Nusa Dua, protože to posouvá tradiční balijskou scénu do jiné dimenze.
Místní ale spíš raději vyrazí směr kino, než aby koukali na něco, co je jim známé vesměs z každé větší upacara (ceremonie) v chrámu. Milují zahraniční filmy, a tak není problém vybrat si v nabídce něco kvalitního nebo zajímavého. Navíc budete i rozumět, protože většina filmů se nepřekládá, pouze se přidají indonéské titulky. Vzpomínám si, jak jsme jednou byli v kině v Manadu (Sulawesi) a koukali jsme na indonéský snímek o bývalém prezidentu Sukarnovi – i když tam určitě není běžné, že v sále seděl nějaký běloch, byly součástí anglické titulky.
V Denpasaru si zajděte do Denpasar Cineplex. Vstupenku koupíte do sto korun a ještě si dáte dobrý popcorn nebo nějakou indonéskou mňamku.
V Taman Werdhi Budaya neboli Art Center (taktéž v Denpasaru) se zase často konají různé festivaly. Kromě divadelních představení tu jednu dobu bývaly i různé kurzy (zdarma nebo velice levné) tance, hudby, vaření a podobně. Jak je to v současnosti, to bohužel nevím, ale určitě se vyplatí se tam někdy zajít podívat a poptat se.
No a nakonec bych zmínila ještě několik zajímavých muzeí. Obecně indonéská muzea nejsou moc kvalitní a z většiny z nich člověk rychle zase odejde. Ale na Bali je několik, které za návštěvu stojí. Spousta z nich sice nemá anglické popisky, ale to člověku přeloží strejda Gůgl, ne? 🙂
V Tabananu se například nachází muzeum subaku (Museum Subak), které je zaměřeno na pěstování rýže. V Nusa Dua je zajímavá galerie (Museum Pasifika) zahrnující obrazy o Bali nebo od balijských malířů. Kousek od Ubudu pak třeba Rumah Topeng Setia Darma, kde uvidíte různé masky, taneční kostýmy, loutky wayang a podobně. Pokud vás zajímá historie a politika, v Denpasaru se nachází muzeum prvního indonéského prezidenta (Soekarno Center). A pokud chcete něco unikátního, tak pak můžete navštívit Dream Museum Zone Bali 3 Dimensi, které je v poslední době opravdu hodně populární a fotky z jeho návštěvy už na Facebook přidal snad skoro každý z mých balijských kamarádů.
Tak co, opravdu to vypadá, že život na Bali je jen o diskotékách na Jl. Legian? Doufám, že alespoň někomu tato série článků pomohla. Pokud jste nečetli předchozí části, mrkněte níže.
