Nabídek se na nás z internetu i tištěných katalogů hrne spousta, ale jak si má člověk vybrat, aby dovolená opravdu stála za to? Jak poznat, že se jedná o dobrý zájezd? Po zkušenostech s kancelářskou prací v cestovce a pár letech cestování jsem se rozhodla podělit se o pár užitečných tipů. Věnovat se budu převážně otázce zájezdů poznávacích.
1. Ujasněte si, co očekáváte
Každý zájezd je zaměřený trochu jiným směrem. Nemyslím teď rozdíl mezi poznávacím a pobytovým (protože pobytový se do Indonésie snad ani nevyplatí kupovat), ale spíše detaily – někde budete na jednom místě v pěkném resortu a budete vyjíždět na různé výlety, jinde se budete přesunovat každý den do jiné lokality. Musíme tedy vědět, jestli konkrétní variantu zvládneme a jestli je to vůbec náš šálek kávy.
Je dobré položit si pár základních otázek: Chci toho vidět co nejvíce? Toužím po dobrodružství? Zvládnu aktivnější dovolenou? Co mě nejvíc na dané zemi láká?
2. Vyberte nejlépe takovou CK, která se na lokalitu specializuje
Snad každá druhá cestovka, která prodává exotiku, nabízí i zájezdy na Bali. Většina z nich pouze v podobě pobytových zájezdů s možností dokoupení fakultativních výletů, ale to vychází poměrně draho a navíc vás provedou pouze po těch nejvíce turistických místech, takže si atmosféru ostrova nemáte šanci užít.
Ideální je zaměřit se jen na cestovky, které se na tento typ zájezdů specializují a buď se zaměřují přímo na daný kontinent / zemi, nebo mají průvodce, kteří jsou odborníci a v zemi, ve které provázejí, alespoň nějakou dobu žili. Vzpomínám si, že jsme měli úplně skvělého průvodce po Střední Americe. Jeho manželka byla Mexičanka a trávila část pobytu s námi. Dozvěděli jsme se mnoho nejen z historie a kultury (což jsou věci, které se každý zvládne naučit), ale také z každodenního života, a to jsou informace, které vám někdo bez zkušenosti nepodá.
Rozhodně je dobré vyhnout se agenturám, které zájezdy pouze přeprodávají. Je to sice pohodlné, když můžete vyhledávat a dělat rezervace přes internet, ale v těchto agenturách neví o lokalitě vůbec nic. Pro základní přehled dobré, ale potom je určitě lepší zajít přímo do cestovky osobně a pobavit se o vašich představách.
3. Vždy navštivte kancelář osobně
Když poznáte, kdo za zájezdy stojí, budete hned vědět, jestli je daná CK dobrá volba nebo ne. Poznejte, kdo v kanceláři pracuje, jestli například taky rád cestuje nebo jestli alespoň ví dostatek informací o prodávaných lokalitách. Tento člověk by měl být schopný vám zodpovědět téměř všechny dotazy o dané destinaci, které se týkají cestování, hotelů, očkování a podobně. Dobrá cestovka rozhodně nezaměstná někoho hloupého a bez zkušeností.
Vzpomínám si, když jsem si v jedné nejmenované malé cestovce prohlížela katalog, kde byl zájezd na Bali a u něj fotka z pláže, která z tohoto ostrova stoprocentně nebyla. Prodávající se na mě usmála a já se zeptala, jestli je to opravdu z Bali. Cítila se dotčeně a řekla, že samozřejmě, že je to pláž kousek od turistického letoviska. Tak jsem jí vysvětlila, že na Bali funguju už nějaký ten rok a že taková pláž tu rozhodně není – musí to být z nějakého malého ostrůvku na Sulawesi nebo Malukách (pokud je to vůbec z Indonésie).
Paní na to neměla argument a já odešla s tím, že tohle určitě není cestovka, kterou bych někomu doporučila.
4. Porovnejte programy a pročtěte si na internetu základní info o dané zemi
Je dobré posbírat katalogy od různých cestovek, které u nás prošly prvním kolem, tedy hodnocením jejich profesionality. Určitě víte, jaká je pro vás maximální délka pobytu, finance a podobně, takže si můžete všechny zájezdy seřadit podle těchto faktorů a podívat se, který z programů je více nabitý, který například zahrnuje i možnost nějakého většího dobrodružství (výstup na sopku, rafting, kurz vaření…). V této fázi je také dobré si přečíst více o zemi, kam se chystáte a o turistických místech, které navštívíte.
Například u dovolené na Bali se dá hezky poznat, že zájezd nebude nic moc, pokud budete ubytovaní v Kutě / Legianu / Seminyaku a mezi největší bomby bude podle cestovky patřit výlet na (turistické) Uluwatu a (megaturistický) Tanah Lot. Stejně tak například není zrovna ideální ubytování v letovisku Candidasa, a pokud zahrnuje zájezd i přesun na ostrov Lombok, pak by to mělo být něco více než jen známé Gili a město Mataram.
5. Průvodce a delegát je rozdíl
Průvodce je člověk, který se o vás bude po celou dobu pobytu starat, odpoví vám na vaše dotazy o destinaci a je to vlastně on, kdo bude mít celou vaši dovolenou ve své režii. Z velké míry opravdu záleží na něm, jak se vám bude na dovolené líbit.
Pokud je u zájezdu napsaný pouze delegát, je potřeba si uvědomit, že se bude jednat jen o člověka, který vás v destinaci vyzvedne, pomůže s ubytováním a poté bude k dispozici pouze v případě, že budete řešit nějaký problém. Z osobních zkušeností musím říct, že někteří z nich (konkrétně na Bali) neví o destinaci nic kromě pár základních informací. Což je smutné.
Delegát bývá spíše u pobytovek, ale kolikrát se v katalogu tváří nabídka jako poznávací zájezd, i když ve skutečnosti jde o zájezd pobytový, který se vám nakonec i prodraží, protože si budete přikupovat fakultativní výlety, kde budete mít, ve většině případů, jen anglicky mluvícího řidiče/průvodce.
6. Zjistěte si na internetu období dešťů v destinaci
Když jsem pracovala v agentuře, několikrát se mi stalo, že jsem mohla prodat zájezd, který se konal v období dešťů. Lidé si to často ani neuvědomí a cestovka chce prostě vydělat peníze. Když jsem se jich zeptala, řekli mi, že “možná trochu zaprší, ale termín mají ozkoušený”.
Nevím, jestli je dobré riskovat. Toto si vždy vyhledejte sami na internetu, stejně jako aktuální informace o potřebě víza či odletových taxách – nejedna velká cestovka nabízí zájezdy do Indonésie s informací, že se stále ještě musí platit 35 USD za vízum. Což už pár let není při pobytech kratších než jeden měsíc pravda. Také to vypovídá o jejich kvalitě.
Jednou jsem také dostala email od turistů, kteří si přes jednu CK koupili pobytový zájezd a nikdo jim neřekl, že v onom termínu se na Bali slaví Nový rok, Nyepi. V tuto dobu není po dobu jednoho dne možné opustit areál hotelu. Což při desetidenní dovolené není zrovna příjemné zjištění. Poradila jsem jim co a jak a nakonec vyšlo najevo, že prodejce v cestovce sám vůbec netušil, že na Bali nějaké Nyepi je.
7. Čtěte reference
Toto je velice důležitý bod. Reference na stránkách CK nestačí. Zkuste si vyhledat informace různě po internetu.
8. Zkuste zjistit jméno průvodce a najít si o něm informace
Pokud s někým máte strávit dva nebo tři týdny vašeho života a dáte za to poměrně velký balík peněz, bylo by vhodné, abyste opravdu věděli, s kým máte tu čest.
Většina dobrých cestovek má přímo u zájezdu či konkrétního termínu napsáno, kdo bude provádět. A pokud je to dobrý průvodce, věřte mi, že na internetu o něm najdete dostatek informací nebo i nějaké reference.
9. Porovnávejte ceny!
Sama vím, jak se náklady při cestě do Indonésie pohybují pro jednotlivce či pro skupinu. A vím, že některé velice známé cestovky ceny zvedají až několikanásobně. Ano, za kvalitu je dobré si připlatit, ale minimálně tři české CK se chovají tak, jakoby byl každý milionář. A pak dostanete last minute za třetinovou cenu a, kupodivu, na tom nikdo neprodělá. Není to zvláštní?
Proto je velice dobré podívat se na různé nabídky a udělat si přehled o tom, jak by se měla cena přibližně pohybovat. Sice se nikdy nedostanete na takovou částku, jako kdybyste přijeli na vlastní pěst, ale zase nemusíte přece zaplatit třikrát tolik.
10. Vybírejte cesty s malou skupinkou
U každého zájezdu by mělo být napsané, jaký je maximální počet osob. Zkuste vybírat takový, kde bude maximálně třináct osob. Nejvhodnější jsou však skupinky kolem deseti osob. Mnohem víc si cestu užijete a nebudete se cítit omezovaní ostatními členy výpravy.
A pokud vám nakonec nebude tento typ cesty úplně vyhovovat, ale zároveň byste se báli jet úplně sami, vždy je tu ještě možnost koupit si letenky nezávisle na cestovce a najít si česky mluvícího průvodce přímo v lokalitě, což je v současnosti velice populární varianta. Více v článku Osm tipů jak si dobře vybrat průvodce.
Pokud se chystáte do Indonésie a máte problém s výběrem CK, neváhejte mi napsat email, ráda poradím. Myslím si, že v této oblasti mám docela dobrý přehled, ale nerada bych veřejně některou z CK kritizovala či vyzdvihovala.
Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…