Ráda bych vám představila Sarifa. Mého nejlepšího kamaráda z Indonésie. Pochází ze Sulawesi, ale žije a studuje na Bali. Je vzorný muslim, bulehunter (to znamená, že má velice rád bělochy – prostě si vás najde rychleji než vy Vildu na obrázku opuštěné pouště) a hlavně umí skvěle vařit. První recept, který přináším, je rendang, prý nejlepší indonéské jídlo.
Jak Sarif sám ve videu říká, rendang je jednička mezi indonéskými pokrmy. A já musím jedině souhlasit. Kdyby vám někdo v pětihvězdičkovém hotelu v Evropě přinesl smaženou rýži, možná byste ohrnovali nos, ale kdyby vám nabídl tuto rendang, ani byste nepoznali, že je to specialita až z tak daleké země. Maso se rozpadá na jazyku a… No, posuďte sami. Všechny ingredience (až na pandánový list, i když – zkuste se podívat do květináčů, třeba ho máte a jen o něm nevíte) se dají sehnat i u nás, tak vyzkoušejte.
Recept vlastní nemám, ale našla jsem jeden docela přesný, navíc v češtině. Čtěte zde.
Na postup se podívejte ve videích. Sarif se vám zalíbí a začnou se vám sbíhat sliny. Omlouvám se za kvalitu, Sarif bydlí v klasickém kosu, což je šílené ubytování o jednoho pokoje bez oken. Není tam moc světla.
Maso se správně vaří přes noc, ale i v této zkrácené verzi bylo výborné. Je to stejné jako dobrý český vývar – na malém plamenu a co nejdéle. Maso se pak naprosto rozpadá na jazyku. A je jedno, jestli vám toto jídlo vaří kamarád, jíte ho na ulici, nebo si ho objednáte v drahém hotelu. Vždycky je to paráda. To kokosové mléko je totiž hlavním klíčem ke spokojenosti vašich chuťových buněk.
Pokud jste nikdy neslyšeli o pandánové palmě, jedná se o docela populární rostlinu v našich bytech, takže možná ji taky máte doma. Pokud ne, více informací tady.
Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…