Wayang orang v Solu a dvě hodiny smíchu
Wayang orang je součástí tradiční javánské kultury a na rozdíl od stínového divadla (wayang kulit) v něm vystupují živí herci. Taneční prvky se doplňují s mluveným slovem i zpěvem a nejčastější tématikou jsou příběhy z Mahábháraty a Rámajány. Často je příběh odlehčen, ale příběhy v sobě nesou prvky tradiční javánské kultury. V pozadí hraje gamelan. Ačkoli herci rádi improvizují, každá z postav má svá přesná pravidla chování. Liší se nejen v tónu hlasu, ale také v rychlosti či ladnosti pohybů. Postava prince se chová naprosto jinak než postava opice a emoce jsou předváděny víc než by bylo potřeba, a tak i bez znalosti jazyka příběhu porozumí úplně každý. Herci jsou převážně muži, ale často narazíte také na ženy.
Jak jsem se dozvěděla, v Solu se tento typ přestavení poprvé objevil v paláci Mangkunegaran a sloužil k pobavení královské rodiny. Herci nebyli jen tak někdo a každý si jich vážil. Postupně však tato tradice upadla a byla znovu oprášena až o něco později, za vlády krále Mangkunegoro IV., který pomohl umění nabýt jeho původní hodnotu. Dnes je tato zábava přístupná všem, kdo mají pár tisíc rupií na vstupné.
Dvě hodiny uběhly jako voda a kromě toho, že sál nebyl klimatizovaný a ke konci už jsme si připadali jako v sauně, jsme byli spokojení. Osobně musím říct, že jakmile budu mít příležitost, zajdu se tam podívat znova.
Níže se můžete podívat na pár fotek a video, které vám snad místní atmosféru lépe přiblíží.