Kdo čte mé články pravidelně, ví, že jsem se do Indonésie zamilovala právě kvůli její rozmanité kultuře, která je na každém ostrově (a často i v jeho jednotlivých částech) odlišná, unikátní a velice zajímavá. O architektuře to platí dvojnásob. Jenže za jeden měsíc se nedá procestovat vše, a tak těm, kteří se zajímají o tradiční styl výstavby, vždy doporučuju zastávku v Taman Mini v Jakartě, kde se během jednoho dne seznámíte s celým souostrovím.
Taman Mini, česky snad minipark, je celá Indonésie v kostce. Je to pozoruhodné místo, i když plné lokálních turistů (rozhodně se vyhněte víkendům). Na této ploše, která rozhodně není tak malá, jak by bylo z názvu patrné, najdete mnoho tradičních staveb z celého souostroví. Vedle dlouhého domu z Bornea můžete prozkoumat balijský chrám a naproti zase úchvatně zdobené zdi ze Sumatry. Celé prostředí je moc pěkně upravené a uprostřed objektu se nachází jezero s malými ostrůvky ve tvaru indonéského souostroví. Je tu i lanovka, ze které je vše vidět hezky z výšky.
Taman Mini Indonesia Indah (TMII) neboli Minipark krásné Indonésie se rozprostírá na ploše 150 ha ve východní části Jakarty. Shrnuje architekturu ze všech 33 indonéských provincií. S výstavbou se začalo v roce 1972 a pro veřejnost byl otevřen o tři roky později.
Je jasné, že je lepší přijet přímo do konkrétní oblasti, kde se setkáte s místními, uvidíte, jak opravdu žijí a nebudete se cítit jako v muzeu. Na druhou stranu se mi ale moc líbí, když si můžete jednotlivé domy porovnat během jednoho odpoledne a dozvědět se více informací z informačních tabulí i od zaměstnanců, kteří vám ochotně zodpoví vaše dotazy. V jednu chvíli tak můžete obdivovat vysoký dům ze Sumby, poté si prohlédnout jednotlivé části z toho balijského, který vypadá jako chrámový komplex a nakonec zavítat třeba k Baduy nebo Kajang či k Batakům od jezera Toba na Sumatře.
V tradiční architektuře se odráží místní kultura, zvykové právo a samozřejmě také podnebí. Jedno však mají domy z celého souostroví společné – nejsou nudné, většinou nám připadají jako z pohádky. Často hrají barvami nebo upoutají alespoň tvarem své střechy či různými detaily. V Taman Mini se setkáte také s lidmi z jednotlivých oblastí, takže se s nimi můžete pobavit a dozvědět se více zajímavostí i o samotné kultuře či dané oblasti (a třeba načerpat tipy pro vaši cestu). Dodnes si vzpomínám, když jsem do TMII přijela poprvé v roce 2012 a poprvé v životě jsem se potkala s Papuánci.
V parku se často konají i zajímavé kulturní akce. Teď v květnu to bude například divadelní představení Rámájany či tance z celého souostroví. Kromě tradičních domů je zde otevřeno také několik muzeí, například Museum Prangko Indonesia (kolekce indonéských poštovních známek), museum Východního Timoru a spousta menších zaměřených například na telekomunikace, dopravní prostředky, historii země, sport, vědu a techniku, těžbu ropy a zemního plynu, elektřinu či islám. Vstupné do muzeí se pohybuje mezi 2.000 až 10.000 IDR (což je do 15 Kč). O trošku dražší je pak muzeum plazů a fauny ostrova Flores.
A protože Indonésané milují organizovanou zábavu a různá centra pro děti, je tu taky vodní park, kino, sky world a spousta dalších atrakcí, které ale nás Evropany asi při cestování tolik lákat nebudou. Do parku se platí pouze 15.000 IDR a nějaké drobné za vjezd, pokud máte auto nebo motorku.
Mezi jednotlivými místy se můžete pohybovat vlastním dopravním prostředkem nebo je k dispozici minibus. Nejlepší je ale projít si vše pěšky.
Podobný park je nově otevřený také na Bali (najdete ho pod názvem Taman Nusa), ale na můj vkus je to až moc “bule” místo, které je vytvořené tak, aby vyhovovalo hlavně západním turistům, což vás do určité míry ochudí o ten zážitek, kdy se dostanete pouze mezi místní a uvidíte, jakým způsobem se rádi baví a co je zajímá. Navíc vstupné na Bali je o dost vyšší a park je zaměřen z velké části právě na balijskou kulturu a oblíbená turistická místa z celého souostroví. Za jeden den zaplatíte od 29 USD.
Ale zpět k Taman Mini. Tento typ míst mám ráda, protože, jak už jsem zmínila, Indonésie je opravdu rozmanitá a málokdo si to uvědomí, pokud navštíví pouze jeden či dva ostrovy. Balijské hinduistické chrámy, islámská kultura z Acehu, atmosféra divoké Papui či nábožensky různorodé Malé Sundy… Myslím, že si tu každý najde kousek, který mu vyhovuje a který ho uchvátí. Silnice lemuje spousta warungů a krámků. Uvnitř každého domu je malé muzeum s různými tradičními předměty z dané oblasti. Častými artefakty jsou svatební šaty pro nevěstu i ženicha, což by ale bylo téma na samostatný článek.
V tomto parku se dá lehce strávit celý den. Pokud se tedy chystáte do Jakarty a máte dostatek času – určitě TMII nevynechejte.
Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…