0 8 minutes read

Chrisye, legenda indonéského popu

Indonéský zpěvák Chrisye – slyšeli jste o něm někdy? Pokud strávíte nějaký čas v Indonésii a seznámíte se alespoň trochu s místní popovou hudbou, pravděpodobně na tohle jméno narazíte. V dnešním článku si povíme nejen o životě této indonéské hudební legendy, za kterou bývá Chrisye často označován, ale taky si přeložíme dvě z jeho nejznámějších písní.

Ze studenta architektury hudebníkem

Jsou zpěváci, kteří prožijí určité období slávy a poté upadnou v zapomnění. A jsou i tací, jejichž hity se nepřestávají hrát ani v dalších dekádách. A mezi takové osobnosti patří také indonéský zpěvák Chrisye, jehož písně jsou nejen častým výběrem na indonéském karaoke, ale také na ně vzniká mnoho coververzí od fanoušků i profesionálních zpěváků. Jeho písně jako Damai Bersamamu (Mír s tebou), Cinta Kala MenggodaAnak Sekolah (Školačka), Seperti yang Kau Minta (To, co žádáš) či Pergilah Kasih (Odejdi, lásko) se staly neopomenutelným dílkem indonéské popové scény.

Chrisye, celým jménem Haji Chrismansyah Rahadi se narodil v roce 1949 v Jakartě do křesťanské rodiny etnických Číňanů. To, že dostal do vínku hudební talent, se ukázalo už v roce 1969, kdy se stal členem skupiny Sabda Nada, později známější pod názvem Gipsy. Byl do ní přijat hlavně jako náhrada za původního baskytaristu. Ačkoli se na žádost svého otce zapsal ke studiu architektury, rozhodl se ve svých dvaceti čtyřech letech vzít svůj osud do vlastních rukou a odjel společně se Sabda Nada do New Yorku. Tam se o rok později vrátil znovu s kapelou The Pro’s. Chrisye ovlivnilo několik světových zpěváků, které měl rád. Patřili mezi ně například Frank Sinatra či Dean Martin, ale hlavně skupina The Beatles, která v Indonésii zažívala největší boom v době, kdy byl Chrisye na střední škole.

Sólový zpěvák

V roce 1976 nahrál společně se skupinou Gipsy a hudebním skladatelem Guruhem Soekarnoputrou (což je, mimochodem, syn prvního indonéského prezidenta Sukarna a jeho ženy Fatmawati) experimentální album Guruh Gipsy, ve kterém se prolíná elektronická hudba, zpěv, piano a tradiční javánské a balijské hudební nástroje jako gamelan či bambusová flétna. Když poté dostal nabídku na nazpívání písně Lilin Lilin Kecil (Malé svíčky) a souhlasil se spoluprací na albu Badai Pasti Berlalu (Každá bouře jednou skončí) ke stejnojmennému filmu, byl to důležitý krok pro zahájení jeho dráhy sólového zpěváka. V tomto albu se také poprvé objevila skladba, kterou Chrisye sám napsal (Merepih Alam). Chrisye si většinu písní skládal sám, ačkoli byl známý tím, že neuměl číst noty.

V letech 1977-78 vydal své dvě první sólová alba Jurang Pemisah (Propast, která rozděluje) a Sabda Alam (Slovo přírody). Při tvorbě se inspiroval svou oblíbenou skupinou The Beatles a její technikou double tracking, při které jsou hudební stopy uměle zdvojovány. O rok později získal ocenění Nejoblíbenějšího zpěváka (Siaran ABRI).

Velkým úspěchem bylo vydání písně Pergilah Kasih (Odejdi, lásko), která se stala prvním indonéským videoklipem vysílaným na kanálu MTV pro region jihovýchodní Asie. Chrisye za svůj život obdržel mnoho hudebních ocenění. Mimo jiné získal třikrát cenu AMI za nejprodávanější album. V roce 1994 byl oceněn za svůj přínos pro indonéskou hudební scénu. Posmrtně pak obdržel ocenění indonéské televizní stanice SCTV za celoživotní dílo. Celkem vydal třicet jedna alb, ať už sólových nebo ve spolupráci s dalšími umělci.

Konverze k islámu

Tento indonéský zpěvák si získal popularitu nejen svou hudbou, ale také rozhodnutím vystoupit z katolické církve a konvertovat na islám. Rozhodl se tak proto, aby se mohl oženit s muslimkou, kterou miloval. Víra jako taková je cítit i v některých jeho písních. Například Damai Bersamamu (Mír s tebou) svým neutrálním, ale zároveň silným, textem spojuje posluchače různých vyznání. Podobně je tomu také v písni Jika Surga Dan Neraka Tidak Pernah Ada (Kdyby peklo a nebe nebylo). Několik jeho písní je také politicky či sociálně zaměřených. Napadají mě například Jurang Pemisah (Propast, která rozděluje) a Jeritan Sebrang (Křik z druhé strany). Pro zajímavost, ve druhé zmíněné vyjádřil podporu neuznané Republice Jižní Moluky. Nejčastěji však ve své tvorbě odkazuje na téma lásky. Většina jeho největších hitů je buď o zamilovanosti nebo rozchodech.

Chrisye zemřel v roce 2007 ve věku 57 let na rakovinu plic. V roce 2017 jeho legendu oživil režisér Rizal Mantovanio se svým celovečerním filmem. Jeho písně se jsou dodnes častým výběrem na karaoke. I nadále tak zůstává jednou z nejvýraznějších osobností indonéské populární hudby.

Mimochodem, Chrisye získal také vlastní logo na Google k příležitosti jeho nedožitých sedmdesátých narozenin. Na logo se můžete podívat tady. A teď už dvě slíbené písničky s českým překladem:

Mír s tebou
Zamýšlím se pod sluncem
uprostřed té nádhery přírody
a oddávám se kráse Tvé lásky
cítím pokoj ve své duši

Tvé slovo je jako tekoucí voda
která nechť hasí žár v mém srdci
a osvětluje každou mou cestu
cítím klid ve své duši

Nenech tento klid zmizet nedopusť,
ať tohle všechno skončí
pouze u Tebe, Pane,
se můžu ukrýt
před přetvářkami celého světa

Když se od Tebe vzdálím
přejdu všechny cesty
abych se k Tobě znovu přiblížil
nech mě pocítit něžnost Tvé lásky
Nenech tento klid zmizet
nedopusť, ať tohle všechno skončí
pouze u Tebe, Pane,
se můžu ukrýt,
před přetvářkami celého světa

Školačka
Ne, že by se mnou nic nedělala
tvoje svůdná slova
když jsi na mě upřela svůj zrak
začal jsem tě mít rád

Pokaždé, když se mi věnuješ
mám zvláštní pocit na prsou
chci ti šeptat slova lásky
ale jsem z toho na rozpacích

Jsi ještě školačka na střední
na tyhle věci máš ještě čas
vrať se zpátky, školačko,
za dva nebo za tři roky
…  

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.