0 13 minutes read

Nusa Penida – pohádkově krásné bývalé vyhnaství

Jak si představujete vyhnanství? V Indonésii pro tyto účely kdysi sloužilo nádherné místo obehnané útesy a střežené nezkrotnými vlnami. Tento nevelký ostrov svou krásou dnes láká mnohé cizince. Nachází se nedaleko od Bali, které v některých částech roku  turisticky “praská ve švech”, a tak není divu, že se ostrov Nusa Penida stal alternativou pro turisty toužící po klidu i dobrodružství.

Pasih Uug neboli Broken Beach, Nusa Penida
Pasih Uug neboli Broken Beach

Opravdu dlouho jsem napsání článku o Penidě odkládala. Až letos jsem se rozhodla, že o ní už konečně napíšu. Párkrát jsem se o ní sice zmínila (Polák, Češka a ostrov zlých duchů ; O královně jižních moří), ale nechtěla jsem se o ni prostě s nikým dělit. Zní to dětinsky, ale je to tak. Chtěla jsem si všechny její krásy nechat pro sebe. Dříve navíc byla opravdu bez turistů (a to nemusíme chodit daleko do minulosti, ještě před třemi lety byl zázrak potkat turistu dál od městečka Toyapakeh).

Ale jelikož už je teď populární a spousta cestovek ji zařazuje do svých programů, tak přišel čas, abych jí věnovala celý článek. Tak se pojďme podívat na to, proč je vlastně Penida takovým klenotem Bali a kam, kdy a jak se vydat.

Nusa Penida je ostrov o rozloze 202 km², který správně spadá pod provincii Bali. Většina obyvatel vyznává hinduismus. Údajně zde žije I Macaling, kterého se obávají všichni Balijci. Proto sem jezdí a uctívají ho obětinami. Ostrov se považuje za místo plné zlých duchů, a to možná také proto, že byl dříve vyhnanstvím pro zločince z království Klungkung. Hinduismus, který tu místní vyznávají, se od toho balijského trochu liší. Všimnete si toho na první pohled hlavně u chrámů, které jsou převážně bílé (používá se vápenec), zatímco na Bali černé (sopečný kámen). Kromě toho jsou místní na Penidě mnohem ortodoxnější a většina z obyvatel ještě stále věří na černou magii, nebo ji dokonce i praktikuje.

Doprava a ubytování

Dostat se na Penidu není vůbec těžké. Ještě před pár lety byl problém převést si tam motorku, protože tam ještě nejezdil trajekt z Bali, který tuto možnost nabízí, a tak jste museli usmlouvat dobrou cenu u místních v rybářské vesnici Kusamba na východním Bali, odkud vás i s motorkou převezli malou lodí. Dnes je možností hned několik. Kromě trajektu, který vyjíždí z přístavu Padang Bai (cesta trvá přibližně hodinu a lístek stojí 25.000 IDR / osoba nebo 30.000 IDR / motorka) dvakrát denně, a to ráno a odpoledne. Tyto informace se můžou měnit, a proto je doporučuju zkontrolovat na webu společnosti Pelni.

špatný přístup na pláže, Nusa Penida
Některé pláže jsou opravdu špatně přístupné

Druhou možností je rychlá loď (fast boat, speed boat)odjíždějící z letoviska Sanur nebo z přístaviště na Seranganu, v Padang Bai a Kusambě. Cena se pohybuje okolo 600.000 IDR za zpáteční lístek a cesta trvá 45 minut.Tahle varianta je sice rychlejší a pohodlnější, ale pokud chcete být při cestování vlastním pánem, pak bych doporučovala přejet i s motorkou trajektem. Sice už dneska není takový problém půjčit si na Penidě skútr, ale cena je vyšší než na Bali, většinou jsou k dispozici spíš motorky s řazením a navíc ne v tak dobrém stavu. Pokud plánujete cestu s místním řidičem autem, pak je rychlá loď ta správná volba. Řidiče seženete buď v hotelu, nebo si ho můžete domluvit předem – s tímto ráda pomůžu, mám samozřejmě kontakt na kvalitní řidiče za přijatelné ceny.

Pokud budete jezdit na skútru, dejte si na cestách hlavně pozor, protože některé úseky jsou dost rozbité a lékařská péče na ostrově není nijak zvlášť dobrá – navíc všechny přesuny dlouho trvají. Určitě se nenechte svést lhostejnými místními, kteří jezdí bez helmy – úraz v Indonésii není žádná legrace a helmu by měl mít pro své vlastní dobro každý člověk, i když přejíždí jen kousek.

V některých oblastech ve vnitrozemí či dál od hlavní cesty není dostatek benzínek (ani těch malých), takže vždycky dbejte na to, aby byla vaše nádrž plná, než vyrazíte na výlet.

Ubytování je tu nyní jako hub po dešti. Většina hotelů se nachází právě u Toyapakeh, ale dají se najít i zajímavé hotýlky či vily dál od centra s nádhernými výhledy na moře nebo naopak do kopců. Booking tu začal fungovat dobře a osobně mám velice dobrou zkušenost s La Roja, Kabeh Jati a v neposlední řadě Rumah Pohon, což je úplná bomba a není divu, že je hrozně těžké udělat rezervaci.

Nepopulárnější turistická místa

Když si dáte na internetu vyhledat fotky z Nusa Penidy, budou se tam opakovat převážně ta stejná místa a výhledy. Jsou to samozřejmě překrásné vyhlídky, které stojí za návštěvu, ale připravte se na to, že už tam dnes jezdí poměrně dost turistů. Lepší je sem přijet ve všední den, protože o víkendu tam jezdí víc indonéských turistů, kteří mají volno.

Největším “tahákem” ostrova je bezpochyby Broken beach (kdysi známá jako Pasih Uug), která se nachází poměrně blízko městečka Toyapakeh a není problém tam trefit. Hned v její blízkosti je populární Angel’s Billabong, kde se prý dříve koupávali andělé (respektive nymfy), ale dnes už se nesmí sejít dolů do vody, což bylo asi právě to, co lákalo nejvíce návštěvníků. V některá roční období je moře více rozbouřené a už tam umřeli minimálně dva turisti, které překvapila nečekaná velká vlna. Už tam stojí cedule s vysvětlením tohoto zákazu a je tam hlídač, který dává pozor, aby tam opravdu nikdo nevstoupil. Třetím oblíbeným místem je Atuh beach, která je nejen nádherná, ale ještě i unikátní, jelikož na tomto místě vyvěrá pramen sladké vody, která se mísí se slanou. Protože tento pramen údajně nemůže nikdy vyschnout, místu se začala říkat pláž Atuh (a tuh znamená “nikdy suchý”).

Krásné výhledy nabízí také Kelingking beach, kde už je ale dnes téměř nemožné udělat si v klidu fotku bez ostatních turistů. Pokud ale máte dost sil, tak určitě sejděte i dolů na samotnou pláž. Koupat se tu sice nedoporučuje, ale pravděpodobně tu budete téměř sami, protože většina lidí dolů neschází. Říká se, že útes na tomto místě svým tvarem připomíná malíček, který se právě indonésky řekne kelingking.

Milovníci šnorchlování a potápění se vydávají na Crystal Bay, které je už dávno vyhlášené a má nádherné korály a spoustu barevných rybiček. Začalo se také jezdit za mantami na Manta Point, což mají v nabídce i různé lokální cestovní kanceláře, kdy si během jednoho dne můžete udělat z Bali výlet právě na manty a některé z výše uvedených turistických míst. Se zařízením tohoto výletu můžu pomoci, stačí mi poslat email. 

Mých pět nejoblíbenějších míst

Moje nejoblíbenější místa jsou ale jiná. Dříve bych o nich nikomu neřekla, ale dnes už jsou také relativně známá, a tak není důvod je nezmínit. To mé TOP je Seganing Waterfall (air terjun Seganing), kde ale nehledejte žádný vysoký vodopád v lesích. Jedná se o jezírko pod útesem, které zaplňuje malý pramen vody. Z jezírka se nabízí úchvatný výhled na okolní skály, o které se rozráží vysoké vlny. Když jsem tu byla poprvé, o místě ještě nikdo nevěděl. Dolů z útesu vedla velice špatná cesta, která sloužila místním pouze k tomu, aby se dostali až k malé svatyni u jezírka. Sestup byl tenkrát opravdu dost riskantní a obtížný a cesta zabrala asi hodinu. Ale dnes už je tam udělané pořádné zábradlí i schůdky. Nahoře stojí malý warung.

Více navštěvovaný je malý chrámek, ke kterému se také musí sestoupit z útesu. Toto místo se nazývá Segara Kidul a patří k chrámům věnovaným královně jižních moří. Zábradlí i samotné schody nejsou moc kvalitní a už samotný sestup je zážitek, ale určitě to stojí za to. Dole u svatyně jsou jezírka, ve kterých se dá koupat. Jen je dobré, s ohledem na místní náboženství, aby se v nich ženy nekoupaly během menstruace – respektujte, prosím, místní pravidla, jsme tu jen návštěvníci.

Ta síla vody je neuvěřitelná

Když u chrámů ještě zůstaneme, nemůžu vynechat jeskynní chrám Goa Giri Putri, který se nachází na východním pobřeží ostrova. Nejdříve musíte vystoupat několik schodů, a poté se malou dírou v jeskyni dostat dovnitř. Před vámi se objeví rozlehlé prostory s hinduisticko-buddhistickým chrámem. Je tu velice zvláštní atmosféra.

Ale zpět k plážím… k mým oblíbeným místům patří ještě Pasih Andus, útes blízko Broken Beach, kde se dá dostat velice blízko vlnám, které se tříští o skály a voda vystřikuje několik metrů vysoko. Stojí tu také pěkné balé, gazebo, kde se dá odpočinou nebo i přespat. Navíc je odtud výhled na sousední ostrovy Ceningan a Lembongan. Ale opatrně, můj kamarád kdysi spadl z útesu dolů a málem nepřežil. S přírodou si není radno zahrávat. Proto vždy udržujte bezpečnou vzdálenost.

No a nakonec musím zmínit i Suwehan beach s obrovským kusem skály vystupujícího z moře. Bývá tu klid a pláž je skvělá na odpočinek. 

Nusa Lembongan a Nusa Ceningan

Z Penidy se dá podniknout i výlet na sousední ostrovy Lembongan a Ceningan. Lodě jezdí z Toyapakeh. Myslím si, že kombinace Penidy a Lembonganu je nejlepší, protože zatímco na Penidě nejsou pláže příliš vhodné na koupání, na jejím menším sousedovi si můžete vody užít až až. Ale o tom zase někdy příště.

Rozhodně si myslím, že teď je ta ideální doba Nusa Penidu navštívit. Ty doby bez turistů se už zpátky nevrátí, ale vzhledem k tomu, jak je to tam krásné, o ni bude bezpochyby stále větší zájem, a tím ztratí ostrov kouzlo, které zatím ještě stále aspoň v určité míře má.

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.