0 11 minutes read

Glodok – čínská čtvrť v Jakartě

Kdysi jsem někde četla, že každé správné velkoměsto má svou čínskou čtvrť. Načančané červené brány, velké tržnice, buddhistické a konfucianistické chrámy, odvážné pokrmy – tohle všechno nabízí také Jakarta. V tomto článku si můžete přečíst o čínské komunitě v hlavním indonéském městě. Až do Jakarty pojedete, budete vědět, proč a kam se v Glodoku zastavit.

Oslavy nového čínského roku v jednom z chrámů v Glodoku
Oslavy nového čínského roku v jednom z chrámů v Glodoku

Jméno Glodok údajně oblast získala podle zvuku, který vydávala krásná holandská fontána u musea Fatahillah, když z ní stříkala voda. Číňané pro to údajně mají citoslovce “glojok”, a tak se jím začala označovat celá severní část města. Takové vysvětlení zní docela romanticky, ale nepředstavujte si, že se vaše návštěva této čtvrti ponese ve stejně romantickém duchu.

Jakartská “Chinatown” je surová, přátelská a nabídne vám možnost pohlédnout na skutečný život velké části místních obyvatel. Mimo hlavní turistické centrum, ale zároveň s výbornou dostupností.

Glodok byla oficiálně stanovena jako čínská čtvrť (indonésky Pecinan) v roce 1740, kdy ještě byla Indonésie nizozemskou kolonií. Nachází se v severní části města – celé oblasti se dnes říká Taman Sari. Je dost přelidněná, na rozloze 0,38 km² žije přibližně devět tisíc lidí, což znamená asi 23 000 obyvatel/km² (pro zajímavost je to asi čtyřikrát víc než má Praha 1).
Author

Možná si dokážete představit, na jak malém prostoru tu lidé žijí. Pro turisty je však návštěva oblasti jako je tato velice zajímavá, protože je propletená množstvím úzkých uliček, ve kterých se dostanete velice blízko k místním a lépe se seznámíte s jejich každodenním životem.

Největší obchodní centrum elektroniky

Číňané přicházeli do Indonésie většinou jako obchodníci. Většina z nich pocházela z provincií Guangdong a Fujian. Mnozí se zde usazovali a s podnikavým duchem, který má tento národ v sobě, brzy začali ovládat podstatnou část indonéského trhu. Zlom však přišel v roce 1720, kdy kvůli extrémnímu nárůstu vývozu klesla světová cena cukru na polovinu. Čínští obchodníci se vzbouřili proti holandským kolonizátorům, kteří stanovili standardní cenu cukru, a zabili padesát vojáků. Na následky toho bylo zastřeleno asi deset tisíc etnických Číňanů (této tragédii se říká Geger Pacinan nebo také Batávský masakr) a vznikla čínská čtvrť Glodok – vlastně takové větší ghetto.

Tito obchodníci se však dokázali poměrně dobře asimilovat. Dále se věnovali tomu, co jim šlo nejlépe – nákupu a prodeji. Glodok se tak postupně stal prosperujícím centrem obchodu. Společně se sousední oblasti Mangga Dua jde o jedno z největších nákupních center v celé Jihovýchodní Asii. Prodává se zde převážně elektronika, ale také látky, oblečení, tradiční čínská medicína či kancelářské potřeby. Pokud se budete chtít podívat, jak taková tržnice vypadá, můžete si zajet na Pasar Glodok (Pasar Jaya neboli Glodok City).

Zajímavým zážitkem je bezpochyby také návštěva tržnice Pasar Petak Sembilan, kde se prodávají zejména náboženské předměty, tradiční čínské léky a masti, pochutiny, tematické oblečení, hračky a dárkové předměty.

Zážitková gastronomie

Kromě nakupování ale tato oblast láká také na čínskou kuchyni. Na ulicích narazíte na spoustu levných restaurací či warungů. Některá čínská jídla v souostroví zlidověla a jsou běžně dostupná a oblíbená. Například salát gado-gado, nudle kwetiau, omeleta fuyunghai, zeleninová směs capcay či plněné knedlíky bakpao.

Ale na některá jídla mimo Glodok téměř nenarazíte. Patří k nim například nápoj z hadí krve a místní pálenky arak, hadí maso, smažený gekon či varanní vejce. O tomto tématu si můžete detailně počíst ve článku Hadí restaurace v Glodoku. Pokud jste silné povahy, zkoušíte nové chutě a máte rádi výzvy, tak je tohle místo přesně pro vás.

Místa, která neminout

Glodok je dobře dostupný z centra a nachází se zde spousta levných hotelů. Svou největší éru má většina z nich pravděpodobně za sebou (a tomu odpovídá i jejich kvalita), ale pokoje jsou čisté a na jednu či dvě noci úplně dostačující. Jako byste se v těchto starších čínských hotelech přenesli o několik desítek let zpátky. Tato část města je prostě úplně jiná Jakarta, než na jakou narazíte okolo nejznámějších památek. Neupravená, chaotická, přelidněná, živá, stísněná a velice kontrastní.

Dá se tu strávit příjemný den, ale pro někoho, kdo zrovna nevyhledává přímý kontakt s místními a není připraven na asijské extrémy (nepořádek, všude spousta lidí, střídající se zápach z motorek či odpadků a vůně z místních restaurací a domů), by mohl být takový celodenní výlet spíše utrpením. Ale pro každého cestovatele, který se rád potuluje a baví ho chaos, Glodok opravdu doporučuju. Ideálně si do telefonu stáhnout aplikaci Gojek či Grab, objednat si moto-taxi a vyrazit.

V Glodoku se nachází několik čínských chrámů. Nejznámějším z nich je Vihara Dharma Bhakti neboli Kim Tek Le Temple, který byl postaven v roce 1650 a je nejstarším čínským chrámem v Jakartě. Těmi dalšími, které stojí za vidění, jsou Vihara Dharma Sakti a Vihara Hui Tek Bio. Těmto chrámům se říká tridharma, což znamená, že slouží jako náboženské místo pro buddhismus, konfucianismus a taoismus.

Narazíte tu dokonce i na kostel, který však také připomíná spíše čínský chrám a rozhodně stojí za vidění. Říká se mu Gereja Santa de Fatima. A zajímavá je bezpochyby také mešita Kebon Jeruk. Byla postavena v roce 1786 jistým Chan Tsien Hwu – Číňanem, který přestoupil na islám. Tato mešita je nejstarší v Glodoku a je inspirována holandskou koloniální architekturou.

Při procházce touto oblastí bezpochyby zaujme i nenáboženská, profánní architektura. Například Candra Naya – krásná rezidence z osmnáctého století, ze které dnes zbyla už jen část. Za ní stojí obrovská moderní výšková budova. Zvláštní kontrast dvou období a kultur.

Milovníci kávy a posezení by neměli vynechat zastávku v Pantjoran Tea House. Tato rohová budova je krásně rekonstruovaná a myslím, že se jedná o jedno z nejlepších míst, kde se dá v Glodoku v klidu strávit část dne.

Druhá strana Glodoku

Snažit se popsat nejrůznější místa je hodně těžké. A nedělám to moc ráda. Protože když deset lidí bude stát v tom stejném parku nebo u té stejné památky, dostaneme od nich deset různých popisů – deset verzí toho, jak na ně ono místo zapůsobilo. Ale na druhou stranu si říkám, že absolutně bez popisu svých pocitů článek prostě napsat neumím. Tak jen stručně.

Jak už jsem zmínila, Glodok je plný kontrastů. Na jednu stranu tu vnímáte všudepřítomnou víru a vdechujete kouř z vonných tyčinek, na druhou stranu míjíte veselé rybáře sedící na okraji špinavé řeky. A v noci se oblast mění na místo neřesti. U hlavních tahů postávají prostitutky (které však často na první pohled ani nepoznáte) a v malých stáncích s nápisem obat kuat se prodávají pilulky typu Viagra a DVD pro dospělé. Občas se tu konají nelegální noční závody motorek a na rozdíl od jiných částí města tu není problém sehnat alkohol.

Některé ulice jsou vcelku úhledné, jiné naprosto vybydlené. Když jimi procházíte, připadáte si jako v nějakém apokalyptickém filmu. Ne nadarmo se jedné z těchto ulic říká ghost street (ulice duchů). Stojí tu mnoho opuštěných domů prorostlých větvemi stromů, jako by si žily vlastním životem. Mnoho etnických Číňanů, kteří v této oblasti dříve bydleli, uteklo během nepokojů v roce 1998, kdy se Indonésané snažili svrhnout prezidenta Suharta. To se nakonec podařilo. Čínská menšina trpěla za jeho diktatury, ale paradoxně i poté. Část Glodoku se vybydlela a dodnes tu můžete pocítit zvláštní energii, která vás k místu nepopsatelně připoutá.

Leave a Comment

* Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuálně na Facebooku

Poslední komentáře

  • Pavlína

    Ahoj měla bych na tebe pár dotazů, ale nejde mi najít tvůj…

  • Markét

    Děkuji za toto vysvětlení, byla jsem včera🙏😌

  • Mája

    Mě se líbilo na Weh v Aceh. 😸 Díky za tipy, Nikol!…

  • Nikolas

    Děkuju za podporu a přeju krásnou dovolenou! :-)

  • Jaroslav Tatíček

    Ahoj Nikol, jmenuji se Jaroslav a od 27.2.2023 do 19.3.2023 se budu…

Už jste četli...?

Přihlásit se k odběru

©2013-2024 NikolasCestuje – Všechna práva vyhrazena.