Bali je velmi populární destinací. Není divu – láká zajímavou kulturou, náboženstvím, nádherně zelenými rýžovými políčky a vcelku pěknými plážemi. Ročně sem zavítá přes tři miliony turistů, což je však na takhle malý ostrov docela vysoké číslo. V dnešním článku vám přináším několik důvodů, proč nestrávit celou dovolenou pouze na “Ostrově bohů”, ale navštívit také dobře dostupná místa na Jávě či ve východní části Indonésie.
Pokud jedete s cestovkou, pak vám nezbývá, než se držet stanoveného plánu. Jen doufejte, že jste si vybrali kancelář, která vám opravdu zajistí zajímavý zájezd, protože dnes se bohužel s nabídkou pobytů na Bali roztrhl na trhu cestovního ruchu obrovský pytel – a ne vždy plán sestavují lidé, kteří tu strávili více než týden (a mnohdy ani to ne). Pokud však cestujete sami, máte naprostou volnost, kterou by byla škoda nevyužít.
Musím uznat, že Bali je vhodné i pro turisty, kteří jedou sami bez cestovky poprvé, takže se vůbec nedivím, pokud se jim na jiný ostrov nechce. Můžete si tu levně půjčit motorku a domluvíte se anglicky téměř všude. Jenže základní okruh po nejzajímavějších místech vám zabere maximálně týden, poté už se můžete jen válet u moře a odpočívat. Samozřejmě, že toho ostrov nabízí mnohem více, ale po pár hinduistických chrámech už člověku všechny další připadají stejné. Můžete si vylézt také na sopku, šnorchlovat, vyzkoušet rafting nebo si užít mezinárodní velkolepou párty ve známém letovisku Kuta. Ale pokud máte více než dva týdny čas, určitě si přečtěte níže vypsané tipy. Nebudete litovat.
1. Zažijte výstup na sopku bez návalu turistů
Nejoblíbenější sopkou, na kterou se turisté na Bali vydávají, je Batur. Výstup není těžký, musíte však mít místního průvodce a v hlavní sezóně připomíná stezka spíše dálnici. Nejvyšší vrchol ostrova, Agung, je na tom o něco lépe. Jedna z cest bývá méně navštěvovaná, ale osobně mi tento trek připadá trochu nezajímavý, ačkoli výhledy jsou úchvatné.
Mimo Bali je hned několik blízkých sopek, které nabízejí lepší zážitky. Na sousedním Lomboku je to Rinjani, kde sice taky potkáte poměrně hodně lidí, ale jedná se standardně o třídenní výstup, který si můžete po domluvě s průvodcem různě upravovat, takže se docela dá i té největší části turistů vyhnout. Musím uznat, že Rinjani se prozatím drží na první příčce v mém pomyslném žebříčku indonéských sopek. Je to úchvatný zážitek, který bych přála zažít všem.
Na východní Jávě, kousek od přístavu, kam se z Bali přesunete trajektem, se nachází sopka Kawah Ijen, kde se ještě stále těží síra tradičním způsobem. Toto místo začíná být více a více populární, ale ještě není tak navštěvované jako například zmiňovaný Batur. Když přijdete před východem slunce, můžete vidět také modré sirné plameny, které dodávají místu nepopsatelné kouzlo. Cesta je nenáročná, zvládne ji téměř každý a místního průvodce nepotřebujete, ačkoli se vám ho pravděpodobně budou snažit vnutit. Na sopku se dostanete z Bali trajektem na Jávu (přístav Ketapang), odkud můžete přejet buď na motorkách, autem nebo travelem přímo k výchozímu bodu. Tento výlet nabízí i mnoho lokálních cestovek přímo na Bali, a tak je možné dostat plný servis, o nic se nestarat a přidat si ke své cestě po Bali zajímavý zážitek.
Na Jávě je zajímavých sopek opravdu mnoho, ale zmínila bych určitě Semeru. Výstup je trochu náročnější než na Agung nebo Kawah Ijen, ale výhledy stojí za to. Semeru je nejvyšším vrcholem Jávy. Je to aktivní sopka, kterou oplývá mnoho legend a mýtů. Láká mnoho turistů, ale ve všední den mimo hlavní sezonu tu můžete být téměř sami. Nachází se na východní Jávě a doprava z Bali není složitá – stačí přeletět do města Malang a odtud se vydat autobusem.
Nakonec zmíním ještě Bromo, které sice už dost turistické je, ale pokud se vyhnete nejčastěji nabízené variantě (výjezd autem/autobusem nahoru, odkud je vidět nejznámější pohled na okolí), můžete se dostat třeba i dolů do kráteru nebo vystoupat na jakýkoli jiný vrchol v okolí. Toto už chce trochu času pro vyhledání těch nejlepších turistických tipů, ale zážitek za to stojí. V Malangu, kam se přepravíte letadlem, se navíc dají půjčit motorky, takže můžete být při cestování volnější a zažít například to, co jsme zažili my, když jsem tam kdysi byla poprvé.
2. Národní parky na východní Jávě
Chybí vám na Bali trocha té panenské přírody, kde není hlava na hlavě a nevybírá se šílené vstupné? Půjčte si motorku a vydejte se na východní Jávu do národních parků. Přejezd trajektem trvá přibližně hodinu, a pokud budete mít originální doklady od skútru a mezinárodní řidičák (stojí 50 Kč, na počkání), nečekají vás žádné problémy. Národní park Baluran na sever od přístavu nabízí krásné výhledy na okolní sopky, rozlehlou savanu a pěkné moře s přátelskými (jako vážně!) opičkami.
Na jih od přístavu pak láká surfaře park Alas Purwo, ale je pravděpodobnější, že tam dostanete během dne dvakrát defekt, než že potkáte jiné bělochy. Jsou tu příjemné lesy, stezky, dají se zde pozorovat zvířata a samozřejmě nechybí prázdné pláže. Pokud trochu zainvestujete, můžete dostat i organizovanou tour (do určité části vás totiž bez průvodce a s dobrým vozidlem nepustí).
Větší výzvou je pak národní park Meru Betiri, známější podle vesničky Sukamade, kde můžete vidět kladení želvích vajec nebo i líhnutí. Je to zajímavý a levný zážitek. Pokud se vydáte sami, je však lepší jet místní dopravou. My jsme to ve dvou kdysi na motorce dali, ale stálo to hodně sil a každý z místních se nám smál, jelikož je tam špatná cesta, žádné benzínky a nikdo nemluví anglicky (u želviček už samozřejmě ano, tam je i vcelku hezké ubytování – zde se rozhodně vyplatí si připlatit za organizovaný výlet, pokud nemluvíte indonésky a nemáte hromadu času a odhodlání). Je to skvělé, protože zde potkáte málo cizinců a máte jistotu, že jde o nezkažené místo – nic typu sloní park na Bali nebo hon na delfíny.
O všech třech národních parcích jsem kdysi psala článek zde.
3. Yogyakarta a památky, které vám vyrazí dech
Přelet do kulturního srdce Jávy, města Yogyakarta, vám z Bali zabere asi hodinku. Letenky jsou levné a dostanete se zase do úplně jiného světa. Na Jávě navíc oproti Bali funguje dobře veřejná doprava, ale motorku si můžete půjčit taky (což bych moc nedoporučovala, styl řízení je tu jiný, divočejší. Za návštěvu bezpochyby patří úžasné chrámy Borobudur a Prambanan. Večer můžete v centru města shlédnout představení stínového divadla, další den zajít do sultánova paláce a navštívit nedaleké město Solo, které je vzdálené jen hodinu cesty vlakem a pohltí vás svou jedinečnou atmosférou a kulturou. Co třeba vidět “nemravný” chrám Candi Sukuh u hory Lawu.
Můžete si takhle váš pobyt na Bali ozvláštnit a za dva, tři dny už si zase v klidu zajít na drink do Kuty.
4. Nádherné pláže na jihovýchodním Lomboku
Že má Bali nádherné pláže, je známý fakt. Bohužel ne vždy jsou snímky v katalozích cestovních kanceláří pořízené opravdu na Bali. Často jsou to záběry z jiných ostrovů. Pokud vás pláže po několika dnech omrzí a budete chtít zažít to, co slibují cestovky, vydejte se na sousední Lombok a projeďte jihovýchodní část, kde narazíte na spoustu krásných pláží bez turistů. Ostatně, více si přečtěte zde.
5. Výlet na Komodo
V poslední době je velice populární odjet z Bali na pár dní na ostrov Flores, tedy konkrétně na ostrovy u města Labuan Bajo, kde můžete vidět komodské draky ve volné přírodě. Jde o zajímavý zážitek, který už sice něco stojí, ale pokud výlet spojíte i se šnorchlováním a trekingem, budete zaručeně spokojení.
Dovolená na Bali – ano. Dovolená na Bali s výletem na Jávu nebo Lombok – tisíckrát ano! 🙂
4 comments
Na Bali jsem nebyl,a ani asi už nikdy nebudu, ale co čtu pravidelně Nikolčiny články, tak jsem vlastně už trochu domorodec.
Niki díky.
Děkuju za krásný komentář. 🙂 Ale nikdy neříkej nikdy, třeba se sem ještě podíváš…
Krásné články. Musím souhlasit, Bali je krásné, ale zklamali mě místní lidé, nějak se v tom turistickém ruchu ztratilo dobro a pohostinnost lidi, které je jinak v Indonesii všude přítomné. Jinak za mě Rinjani taky top a prázdné pláže na Lomboku super :). Letos jedu do Indonésie po 3. a přemýšlím jestli Sulawesi nebo zase Lombok a Flores :).
Každý kout Indonésie má něco do sebe, já jedu příští měsíc na Sulawesi (už potřetí a hrozně se tam těším) a pak na Flores, ale jen na otočku. Po pravdě, na Floresu jsem byla naposledy před sedmi lety, tak se docela děsím toho, co tam na mě bude čekat. Indonésie je víc a víc oblíbená u turistů a bohužel ten turismus té kultuře i lidské povaze prostě škodí. Bali není moje nejoblíbenější část souostroví, a možná by ani nebylo ve výběru top 10, ale na druhou stranu chápu, proč láká tolik cizinců. Jen už tam prostě místní moc přemýšlí nad penězi, ale na druhou stranu, pořád se tam najdou tací, kteří pomůžou nebo poradí i zadarmo. 🙂 Jen je těžší je najít…